Amikor várandós leszel, egyből érkeznek a jó tanácsok, mit ne csinálj, mert árthat a babának, vagy éppen olyan megdöbbentő dolgokat hallasz, hogy magad sem tudod, igazak-e. Utánajártunk a leggyakoribb tévhiteknek.

Tévhit 1: A masszázs vetélést okozhat

„A masszőröknek úgy tanítják, hogy terhesség alatt a gyógymasszázs ellenjavallt. A gyakorlatban azonban bizonyos megkötésekkel lehetséges. A keresztcsonti és deréktáji résznél különösen óvatosnak kell lenni, főként az első három hónapban, mert a vérbőség miatt a pici magzat kilökődhet. Természetesen vannak speciális kismama-masszázsok, amelyeket erre szakosodott szakemberek végezhetnek.” – javasolja a gyógymasszőr, Zsuzsa.

Tévhit 2: A herpesz elleni kenőcsök károsak a magzatra

„A herpesz elleni készítményeknek számos fajtája létezik. Egyikről sem bizonyított, hogy magzatkárosító hatással rendelkezik, ám egy részük csak az orvos kifejezett utasítására alkalmazható. Mivel rendkívül kis mennyiségben és alapvetően külsőlegesen alkalmazzák őket (jobb esetben felnőttek már nem nyalogatják le), nagyon kicsi- szinte semmi- az esélye, hogy bármilyen hatással legyen a babára. Ha valaki mégis idegenkedik ezektől, szerencsére vannak forgalomban olyan készítmények is, amelyek kockázat nélkül alkalmazhatók mind terhesség, mind szoptatás alatt (Pl.: a propolisz tartalmú kenőcsök, illetve a hatóanyagot nem tartalmazó herpesz tapaszok) – tanácsolja Dr. Szabó Júlia, gyógyszerész.

Tévhit 3: Terhesség alatt tilos a hajfestés, mivel károsítja a magzatot

Még nem bizonyított egyértelműen a hajfestékek magzatkárosító hatása, és hogy mennyi vegyszer jut el a magzathoz a fejbőrön keresztül, éppen ezért a várandósság első harmadában inkább ne fessük a hajunkat. Egyébként is előfordulhat, hogy a megszokott festék nem a várt eredményt hozza, a belélegzett vegyszerek, mint a hidrogén-peroxid pedig nemcsak rosszullétet okozhatnak, hanem a magzathoz is eljuthatnak. Kizárólag természetes, növényi alapanyagú hajszínezőket használjunk ilyenkor, ezek kockázatmentesek.

Tévhit 4: A terhesvitamintól óriásbébid születik

Dr. Szabó Júlia gyógyszerész szerint „Nem bizonyított, hogy összefüggés lenne a terhesvitaminok szedése és a nagy súlyú csecsemők születése között. Van, aki egész terhesség alatt szedte, mégis normál, vagy akár kis súllyal született a baba, és a fordítottja is lehetséges. Az anyuka nem szedett terhesvitamint, és mégis nagy súllyal született a csecsemő. Számos dolgon múlik, mekkorára nő a baba, de ezt pontosan előre megjósolni nem lehet”.

Tévhit 5: A várandósság alatt tilos a sport

„Ha valaki rendszeresen mozgott a terhesség előtti időszakban is, rendszeresen futott, vagy konditeremben, aerobic órákon formálta a testét, nem okoz problémát azzal, ha a mozgást a terhesség ideje alatt is folytatja, természetesen megfelelő orvosi kontroll mellett. A futást viszont nem javasoljuk, hiszen minden egyes lépés, (főleg, ha rossz a futástechnikánk) rázkódásnak teszi ki a magzatot.
A terhesség alatti sportolás megelőzi az elvizesedést és a székrekedést, valamint csökkenti a trombózis esélyét is. Edzésben marad a vérkeringés és az izomzat, a gyerek pedig több oxigénhez jut a fokozott ringás következtében. A sport segítségével csökkenthető vagy legalábbis kezelhetőbbé válik a terhességi cukorbetegség. Sőt, az is köztudott, hogy azoknál a nőknél, akik a terhesség alatt sportosak voltak, gyakoribb a könnyű szülés, és bizonyítottan kevesebb terhességi csík alakul ki a bőrükön.” – mondja Bánkuti Gabriella, edző.

Tévhit 6: Terhes nőknek tilos a macskatartás

„A macska különféle betegségeket hordozhat, ezért nem ajánlatos tartani a terhesség alatt, mert akár vetélés vagy koraszülés is lehet a következménye.”- hangzik az utasítás. De vajon tényleg így van? A toxoplazmózis fertőzés miatt lehet veszélyes a macska, de ez a betegség nem túl gyakori, és sokunk már gyerekkorában átesett rajta, ráadásul csak egyszer kapható el. Lehet kérni vérvételt a terhesség előtt, hogy megállapítsák, volt-e már ilyen betegségünk. Ha nem, különösen a macskaürüléktől kell tartani a terhesség ideje alatt másra kell bízni a takarítását, valamint mindig kezet kell mosni macskasimogatás után.

Tévhit 7: Ha sokat ég a gyomrod, nagy hajjal fog születni a babád

A gyomorégés valóban gyakori a terhesség alatt, de ezt nem a baba haja okozza. A növekvő méh megemeli a gyomrot, és a lenyelt táplálék visszafolyik a nyelőcsőbe. Később, a terhesség vége felé, amikor a baba lejjebbkerülésével a pocak is lejjebb kerül, a tünetek enyhülnek vagy teljesen meg is szűnnek.

Tévhit 8: A terhesség alatti szex árt a babának

A várandósság alatti legfőbb szexuális probléma az attól való félelem, hogy a szex árt a magzatnak. Ez a félelem a várandós anyák negyedét-felét, és a leendő apák legalább negyedét érinti. A férfiak néha attól is félnek, hogy ártanak várandós párjuknak.
Több kutatás is bizonyította már, hogy a terhesség alatt folytatott szexuális élet nem okoz károsodást a méhnyálkahártyában, és nem eredményez koraszülést sem, sőt, kifejezetten megkönnyíti a gyermek világra hozatalát.

Tévhit 9: Terhesség alatt tilos a röntgen

Terhesség elején általában nem javasolt a röntgenfelvételek készítése, mivel vetélést vagy fejlődési rendellenességet okozhat. Amennyiben nem halasztható, akkor viszont muszáj elvégezni. Egy nem kezelt fog több veszélyt jelent a magzatra nézve, mint a röntgen.

Tévhit 10: Terhesség alatt tilos a kozmetikai kezelés

Való igaz, hogy az elektrokozmetika és a gépekkel pl. ultrahangos készülékkel végzett kezelések nem javasoltak, kiváltképpen a  terhesség első és utolsó harmadában, mert vetélést és koraszülést okozhatnak, ám a hagyományos kezelésekről nem kell lemondanod! Járhatsz arcmasszázsra, kényeztetheted magad ápoló pakolásokkal és ne félj, a gyantázás sem okoz problémát!

hirdetés