Halak és tenger gyümölcsei a mama menüben

halétel

Várandósoknak és kisgyerekes családoknak nyaralás előtt érdemes utánajárniuk, hogy melyek az esetleges veszélyes, nem kívánatos élelmiszerek az idegen országban. Ha mediterrán országokban nyaral a család, óhatatlanul felmerül, hogy fogyaszthat-e halat, kagylót, rákot az anyuka.

Köztudott, hogy Magyarország halfogyasztás tekintetében nem egy élenjáró ország. Nálunk a halat a karácsonyi ponty vagy a balatoni lisztbe, pirospaprikába forgatott, bő olajban kisütött hekk szokta jelenteni. Pedig a halhús tartalmazza az összes jelentős aminosavat, és még a zsírosabb fajtái sem tartalmaznak annyi kalóriát mint egyes gyakran fogyasztott húsok. A halhús különösen gazdag többszörösen telítetlen zsírsavakban, és rengeteg vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz.

Amerikai kutatók kimutatták, hogy azoknak a babáknak, akiknek az anyukájuk terhesség alatt legalább heti kétszer fogyasztott halat, gyorsabb volt a mozgás- és beszédfejlődése. Vagyis úgy tűnik, igen jó dolog halat fogyasztani a várandósság alatt. Csakhogy van egy csoport, akiket inkább óvatosságra intenek az orvosok.

Allergiások óvatosan!

Azok a kismamák, akik sok mindenre allergiásak, vagy az apuka családjában gyakoriak az allergiás megbetegedések, jobb ha tartózkodnak a halak és más herkentyűk fogyasztásától. Azért fontos a fokozott óvatosság, mert ezek a leggyakoribb allergiás reakciót kiváltó élelmiszerek, és egyes kutatások szerint a magzat, illetve az anyatejjel táplált babák allergiára való hajlamát is növeli, ha ezeket az ételeket fogyasztja az anyuka. Az orvosok azt is javasolják, hogy allergiás megbetegedésekkel terhelt családokban hároméves korig várjunk azzal, hogy halat adjunk a kicsinek.

Akiknek szabad

A nem allergiás családban élő kismamák viszont nyugodtan ehetnek jól átsütött halat. Bátran vehetnek különféle fajtákat: a pisztráng, lazac, afrikai harcsa, busa igen gazdagok tápanyagokban. Figyeljünk viszont arra, hogy a hal könnyen romló élelmiszer, vásárlás során mindig győződjünk meg arról, hogy friss árut veszünk-e. Ha a halhús rugalmas állagú, a szemek tiszták, a bőre fényes, a kopoltyúk felül élénk pirosak és zártak, a pikkelyei nem hullanak, akkor nyugodtan megvehetjük. Ha étteremben eszünk, kérdezzük meg, mennyire friss az alapanyag, és próbáljunk meg bízni a válasz őszinteségében.

Nyers halat, kagylót ne!

Vannak azonban bizonyos fajta ételek, amelyek egyáltalán nem javasoltak kismamák számára. Például nyers halat, szusit, kagylót nem fogyaszthat kismama, akkor sem, ha nem terhelt allergiával a családja. Ennek az az oka, hogy egyes tengerben élő halak és herkentytűk a táplálkozásuk során jelentős mennyiségű toxint halmoznak fel a testükben, ami főzéssel sem távolítható el. Gyakori probléma a bennük található higany is. Ez utóbbi miatt jobb, ha a kismama nem fogyaszt cápát, kardhalat vagy királymakrélát. További gondot jelenthet, hogy a nem elég friss halak ételmérgezést okozhatnak. A kagylóval pedig leginkább az a probléma, hogy sokszor nyersen vagy csak kicsit hőkezelve kerül az asztalra, emiatt szintén ételmérgezést okozhat.

Összességében tehát a fentieket mérlegelve döntse el az anyuka, hogy szeretne-e halat fogyasztani.

hirdetés
Ha egy szóval kellene meghatároznom a foglalkozásomat, azt mondanám, hogy kapcsolat-tanár vagyok. Hiszem, hogy a jó párkapcsolat nem szerencse dolga, hanem tanulható készség, és sokat tudunk tenni azért, hogy harmonikus párkapcsolatban éljünk. Ebben támogatom a klienseimet az egyéni beszélgetéseinken, erről beszélek az előadásaimon, tréningjeimen.
Előző cikkCukkinisaláta
Következő cikkSzelektíven gyűjtik a szemetet a sztárok is

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .