„A gyermek az anyához tartozik, az anya a gyermekéhez tartozik”

Fotó: Galló Krisztina

AnyaBaba-barát szülészeti referencia intézmény létrehozásáért indított petíciót a Nemzetközi AnyaBaba-barát Kezdeményezés magyarországi képviselője, a szülészetek újjászületéséért indított Semmelweis Mozgalom. A referencia szülészet mibenlétéről és az AnyaBaba-barát szülészeti ellátás alapelveiről a mozgalom elnökét, Csomóné Lindmayer Katalint kérdeztük.

– Miért van szükség rá és miben lenne más ez a referencia intézmény, mint a mostani szülészetek?

– A referencia intézmény lehetőséget biztosít arra, hogy bemutassuk, a jelenlegi rendszer mellett létezik egy másik is. Lehetőséget nyújt arra, hogy objektíven, a gyakorlatban felmutassuk az eredményeket, jó gyakorlatokat. Az Egészségügyi Világszervezet normális szülésre vonatkozó javaslatait vesszük alapul, és ehhez viszonyítva tudjuk felállítani a mérőszámokat. Azt is láttatni tudjuk általa, hogy milyen igény van erre a családok részéről.

Fotó: Galló Krisztina
Fotó: Galló Krisztina

Az AnyaBaba-barát szülészeti ellátás 10 lépése konkrét, kézzel fogható irányokat és kapaszkodókat ad, hogy akár szakemberek, akár a családok viszonyítani tudjanak, valamint segítség a politikusok számára is a rendszer átalakításához. Az útmutatáson kívül egy minőségbiztosítási rendszert is jelent a 10 lépés, melyekben megjelennek a legfrissebb nemzetközi szakmai eredmények a gyakorlatban alkalmazva, legyen szó akár szülészetről, akár újszülöttgondozásról, akár az emberi jogok tiszteletben tartásáról. Alapja a minden nő és gyermek iránti tisztelet, az Anya és a Gyermek megbonthatatlan egysége, valamint a bábai gondoskodás, ami a nemzetközi gyakorlat és tanulmányok szerint leginkább képes a természetes, egészséges folyamatok támogatására. E mellett hozzáférést biztosít a bizonyítékokon alapuló, szakszerű sürgősségi ellátáshoz.

– Egy meglévő szülészet átalakítása vagy egy teljesen új létesítése a terv?

– Egy teljesen új alapokra épülő létesítmény kialakítása a cél. Ahhoz, hogy meg tudjuk különböztetni a két rendszert, szükség van arra, hogy a családok, akik igénybe veszik az ellátást, különbséget tudjanak tenni a kettő között. Fontos az is, hogy a szakdolgozók megérezhessék a csapatmunka, az együttműködés eredményeit úgy, hogy közben egy másik rendszerben nem kell másképp működniük.

Mindenkinek tiszteletben tartjuk a kompetenciáit, azokat a készségeket és szakmai előnyöket, melyek az ő szakmájának a sajátjai. Sok esetben ez a jelenlegi gyakorlathoz képest új, eddig ismeretlen, nem megszokott fogásokat, megoldásokat igényel. Ez paradigmaváltás, amit új helyen érdemes elkezdeni megvalósítani.

Innen utána helyszíntől függetlenül lehet másolni, átvenni egyes lépéseket akár klinikákon, akár kórházban, akár születésházban, akár otthon zajlik a szülés.

– Az AnyaBaba-barát referencia szülészet gondolata nem ma született meg. Mióta foglalkozik a Semmelweis Mozgalom az AnyaBaba-barát szemlélet magyarországi bevezetésével, hogyan fogadta a szakma és a hatóságok, mi történt eddig? 

2010-ben kezdtünk el az AnyaBaba-barát rendszerrel foglalkozni, amikor a szervezet magyarországi önkéntes referense lettem és kerestem magam mellé társakat, szövetségeseket. Ékes Ilona képviselő asszony állt a kezdeményezés mellé védnökként, majd több politikussal is tárgyaltunk, az ombudsmani hivatal felé is jeleztük észrevételeinket, megoldási javaslatainkat. Jó kapcsolatot ápolunk velük is. Több civil kezdeményezés és szakmai szervezet is csatlakozott hozzánk. 2013 novemberétől a Nagycsaládosok Országos Egyesülete is támogatja célkitűzéseinket, törekvéseinket. Az AnyaBaba-barát kezdeményezés 10 lépése közérthető, és könnyen követhető a laikusok számára is. Határozott utat mutat, ezért könnyű mellé állni és prezentálni.

A Semmelweis Mozgalom az AnyaBaba-barát szülészeti ellátásért 2010. decemberében kezdte meg munkáját a Szülészet újjászületése konferenciával. Ekkor mutattuk be az AnyaBaba-barát ellátás nemzetközi ajánlásait. Ezt követően további egyeztetések, háttérmunkák zajlottak, hol kisebb, hol nagyobb nyilvánosság előtt. Megszületett az intézményen kívüli szülést szabályozó rendelet, Bábanapot szerveztünk a Képviselői Irodaházban, igyekeztünk a családok igényeit eljuttatni a törvényhozók és végrehajtók felé. 2012-ben bemutattuk szakmai továbbképzés keretében a 10 lépést, mely az optimális szülészeti ellátáshoz vezet, információt osztottunk meg, tanfolyamokat szerveztünk, kapcsolatokat építettünk. Ennek az útnak az újabb mérföldköve a várandósgondozási miniszteri rendelet megszületésében való közreműködés, mely 2014. július 1-től lépett hatályba.

Csomóné Lindmayer Katalin
Csomóné Lindmayer Katalin

A szakmák képviselői is sokan változást szeretnének, ők tudnak kapcsolódni az elképzelésekhez és a továbbképzéseket, konferenciákat mindig nagyszámú érdeklődő követte. Az egyeztetéseken is sokszor tapasztaltuk, hogy a partneri kommunikáció és a kis lépésekben történő változtatás eredményeket hoz.

– Hogyan látod a szülészet jelenlegi helyzetét? Az, hogy több olyan kezdeményezés is van napjainkban, melyek a szülés minőségének javítását tűzték ki célul, azt jelzi, hogy vannak változások, könnyebb beszélni a témáról, vagy éppen az ellenkezőjét, többet és hangosabban kell mondani, hogy meghallják az illetékesek?

– A szülészet, szülés körüli ellátás a poszttotalitárius rendszerekben mindenhol nagy kihívás. Már majdnem a 4. generáció születik úgy, hogy nem ismeri a szülés természetes módját, nem látta, és saját maga újszülöttként nem tapasztalta meg azt, hogyan viselkedik egy újszülött a születése után. Mindezt újra kell tanulni. Az ismeretlen félelmetes, és a sok éve, évtizede begyakorolt, alkalmazott módszereket nehéz felváltani újjal. A szakdolgozók túlterheltek, a jelenlegi rendszerben a személyre szabott gondoskodásnak nem kedvez a munkarend, a helyi hierarchia.

Az anyák általában érzik a természetesség igényét, ezért keresnek, tájékozódnak és egyre többen hangot is adnak ennek. A szakdolgozók közül sokan jártak, dolgoztak külföldön vagy saját erőből igyekeztek változtatni, ezért ők is keresik és ajánlják a megoldásokat.

Vannak változások. Vannak új hangok. Míg 4 évvel ezelőtt az otthonszülésig jutottunk el, ma már egyre többen kezdik igényelni a természetes szülés lehetőségét intézményi keretek között is. Egyre több család van, akik maguktól, saját késztetésükből keresik a kiutat a jelenlegi helyzetből, kompetensen, erős szülőként járnak utána és hoznak döntéseket saját és gyermekük érdekében. Képesek arra, hogy felkészülve, saját erejükben bízva megoldást találjanak, és megfelelő támogatókat gyűjtsenek maguk köré.

A természetes, egészséges folyamatok támogatása, a szül(et)és utáni azonnali és fenntartott bőr-bőrkontaktus, a szoptatás a biológiai norma, az újszülött és az édesanya alapvető testi és lelki szükségleteinek megnyilvánulása, ez az aranyalap, ami évmilliók óta képes volt fenntartani az emberiséget. Ami ettől eltér, az mind alternatíva, és épp ezért pótmegoldás.

A gyermek az anyához tartozik – akár egészséges, akár beteg, akár élő, akár halott – az anya a gyermekéhez tartozik. A gyermek a szüleihez tartozik. Minden körülmények között.

Ahhoz, hogy még inkább hallatszódjon a hangunk, megerősíthessük a családok igényét, örömmel fogadunk mindennemű támogatást, önkéntes felajánlást. Szeretettel várjuk a csatlakozó szervezeteket, magánszemélyeket, családokat.

További információk, szakmai vagy családoknak szóló programok, tanfolyamok az AnyaBaba-barát Szülészetekért mozgalom Facebook csoportjában, vagy a mozgalmat befogadó szervezet, a Család-Vár Alapítvány honlapján vagy e-mail címén – [email protected] – érhetők el. Önkéntesnek, támogatónak a következő linken lévő űrlap kitöltésével lehet: http://bit.ly/anya-baba-barat-tamogatas.

Kocsisné dr. Péterfy Hajnal

hirdetés
Előző cikkFontos a felkészülés a külföldi nyaralás előtt
Következő cikkSosem késő zöld életmódra váltani

1 KÉRDÉS

  1. Nagyon örülünk, hogy egyre többen vagyunk akik hallatjuk a hangunkat. Nagyszerű, hogy végre a magyar anyák kifejezik mit is szeretnének a szülésük kapcsán.
    Csomóné Lindmayer Katalin áldozatos és kitartó munkáját nagyon köszönjük, és nagyra értékeljük.

    Azonban ne felejtsétek ezt az oldalt és ezt a peticiót is terjeszteni, ha többen vagyunk hangosabbak is vagyunk!

    http://www.otthonszulesakorhazban.hu
    http://www.peticiok.com/otthonszules_a_korhazban

Comments are closed.