A magzat arca tükrözi anyja dohányzásának káros hatásait

Az anya dohányzásának káros hatásai tükröződhetnek a méhben lévő magzat arcán – mutatták ki négydimenziós ultrahangfelvételek elemzésével brit kutatók. A vizsgálat eredményei egybecsengtek azokkal a korábbi kutatásokkal, amelyek kimutatták, hogy a nikotinnak való kitettség befolyásolja a magzat fejlődését és a kisgyerekeknél a beszédképesség kialakulása késést szenved anyjuk dohányzása miatt.

A Durhami és a Lancasteri Egyetem szakemberei az ultrahangfelvételek vizsgálatakor jelentősen nagyobb mértékű szájmozgást figyeltek meg a dohányzó anyák magzatai esetében, mint az várható a babáknál, akiknek mozgása normális esetben csökkenő ütemű a várandósság utolsó hónapjaiban.

ID-10072097A kutatók szerint ennek az lehet az oka, hogy a magzat központi idegrendszere, amely a mozgást általában és különösen az arcmozgást irányítja, nem fejődik abban az ütemben és módon, ahogyan a nem dohányzó anyák magzata esetében.

A szakemberek 20 magzat 80 ultrahang-felvételét vizsgálták, hogy felmérjék a száj- és a tapintómozgást, a felvételek a várandósság négy különböző szakaszá-ban készültek a 24. és a 36. hét közötti periódusban. Négy magzat édesanyja dohányzott napi 14 cigarettát szívva, a másik 16 magzat anyja nemdohányzó volt. Később valamennyi újszülött egészségesen jött a világra.

Az Acta Paediatrica gyermekgyógyászati folyóiratban közzétett tanulmányban azt is kimutatták – összhangban más korábbi tanulmányokkal – , hogy az anyai stressznek és depressziónak jelentős hatása van a magzat mozgására, de a száj- és a tapintó mozgások sokkal gyakoribbak voltak a dohányzó anyáknál. Ez egybecseng azokkal a korábbi kutatásokkal, amelyek kapcsolatot találtak a dohányzás és a várandósság között és kimutatták, hogy az anya dohányzása miatt a kisgyereknél késést szenved a beszédképesség kialakulása.

„A magzati arcmozgás jelei jelentősen különböztek a dohányzó és a nem dohányzó anyák magzatainál. Eredményeink egybeesnek azokkal a tanulmányokkal, amelyek kimutatták, hogy a stressz és a depresszió jelentős hatással van a magzat mozgására, és azt is felfedték, hogy a stressz és a depresszió hatásain túl a nikotinnak való kitettség szintén befolyásolja a magzati fejlődést” – idézte Nadja Reisslandet, a Durhami Egyetem pszichológiai tanszékének munkatársát a ScienceDaily tudományos-ismeretterjesztő hírportál.

Nagyobb méretű kutatást kell végezni ahhoz, hogy megerősíthessük eredményeinket és vizsgálni kell a specifikus hatásokat, köztük az anyai stressz és a dohányzás közötti kapcsolatot – fűzte hozzá.

Brian Francis, a Lancasteri Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője hozzátette, hogy eredményeik további bizonyítékul szolgálnak a várandósság idején való dohányzás káros hatásaira.

A szakemberek szerint a jövőbeni kutatásokban figyelembe kell venni az apák dohányzási szokásait is.

MTI, Fotó: freedigitalphotos.net

 

 

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .