A szülésfelkészítés és az apák

A várandósság női dolog, a nőiség kiteljesedése, az anyaság megélése, egy új élet megteremtése önmagunk és a természet csodája által. Az apák gyakran kívülről izgulják végig ezt az időszakot és csak a baba születésekor kapcsolódnak a mamával és a megszületett, új, kis élettel. Az utóbbi időben örömmel tapasztaltam, hogy az apukák is egyre közelebb kerülnek várandós párjukhoz és növekszik az igény arra, hogy ezt a csodát tudatosan és együtt élje meg a kis család.

A papák jelenléte a várandósság alatt és a vajúdás, szülés során mégsem új keletű dolog. Bár a természeti népeknél leggyakrabban egy támogató, női kör és egy idősebb, tapasztaltabb, már szült nő, kísérő vagy gyakorlott bába volt jelen a szülésnél, a papákban mindig is ott volt az igény arra, hogy gyengédségükkel vigyázó, ölelő jelenlétükkel ott legyenek párjukkal a szülésnél és mélyebben összekapcsolódjanak az élet lényegével, születendő gyermekükkel.

Ezt a modern társadalmak kialakult elvárásai, a férfi, női szerepek korlátok közé szorították az elmúlt évszázadok során. Mégis sokatmondó antropológiai megfigyelés, hogy azoknál a természeti népeknél, ahol apuka is szeretettel részt vett a gyermek nevelésében és őszintén kifejezte érzelmeit, a fiúkból egészségesebb, kiegyensúlyozottabb és sikeresebb férfiak lettek, a lányok pedig szeretettelibb párkapcsolatokat teremtettek felnőttként.

Babaként, sőt már magzatként is rengeteget tanulunk szüleinktől. Édesanyánk tapasztalásai, érzelmei ránk is hatnak, édesapánk ölelése, érintése minket is megérint. És születésünkkor a minket ért élmények, az első illatok, hangok, fények, érintések meghatározhatják első és legmélyebb benyomásainkat a fizikai életről és helyünkről a világban.

A szülésfelkészítő szakemberek és terapeuták gyakran tapasztalják a kismamákkal való vízi munka során –pl. aquanatalon és watsu (vízi shiatsu masszázs) közben-, hogy a víz és a vízzel történő munka milyen mély, születéskori, sőt magzati korból származó érzéseket, esetleg traumákat képes kioldani. A vízben kicsit megint visszakerülünk a magzatvíz tengerébe, emlékezve az ott átélt dolgokra, érzésekre. Ezért nagyon jók a vízi terápiák, a leendő szülőknek, de a megszületett babáknak is.

De a szárazföldön is sokat tehetünk azért, hogy tudatosabb szülőkké váljunk. Fontos, hogy a szülők is tudatosak legyenek abban, hogy egyrészt ők maguk, milyen érzéseket hordoznak a magzati élettel, a szüléssel, születéssel kapcsolatban, másrészt tudatosan kezeljék kisbabájuk érkezését és a közben megélt tapasztalatokat is.

Apukák kapcsolódása a várandóssághoz

A várandósság során, apukák egyik fontos feladata az együttérzés és az információszerzés. Mit is él meg a párom, mi zajlik benne testileg, lelkileg, mit tudok neki segíteni, hogy még jobban érezze magát. A papák természetesen a várandósság alatt és a szülés során is sokat tehetnek a racionális dolgok rendezéséért, a kényelmes, támogató környezet kialakításáért. Ezen felül egy ölelés, egy jó kismama masszázs megnyugtatja a testet és lecsendesíti a belső, érzelmi hullámokat, a kisbabák pedig ilyenkor előszeretettel dörömbölnek odabentről, szintén kifejezve elégedettségüket!

De leginkább a szeretetteli jelenlét, a bizalom érzése, hogy „hiszek a párom erejében, a kisbabánkban”, hogy „jelen vagyok, itt vagyok veled”, a legfontosabb dolog, amit minden anyuka kiemel, akik együtt vajúdtak, szültek a párjukkal. Ez az állapot nemcsak az anyukákat teszi érzékenyebbé, de a papáknak is lehetőséget biztosít arra, hogy védelmező, apai szeretetüket és jelenlétüket kifejezzék.

Bármilyen is lesz a szülés, a közös felkészülés egyszeri, megismételhetetlen és különleges tapasztalás lehet a várandós pár számára és már a pocakban erősítheti a baba-szülő kapcsolatot. Többektől hallottam, hogy sajnos egyéb problémákból adódóan, programozott császármetszésre készülök, szóval nem érdemes készülni a szülésre.

Én azt gondolom, de mindenképpen! Ez nem korlátozódik a szülés fizikai idejére és tényére, sokkal inkább megalapozza a család jövendőbeli, érzelmi alapjait.

Véleményem szerint egyik legjobb közös mozgásforma a leendő szülőpár számára a várandós, páros watsu (vízi shiatsu masszázs), mikor egy terapeuta és apuka közösen lebegtetik, mozgatják anyukát a langyos vízben, átmozgatva az egész testet, felszabadítva az ízületeket, elmélyítve a légzést, megnyugtatva a kismamát. Ilyenkor a szülőpár közti bizalom is elmélyül, a nonverbális kommunikáció csatornái kitisztulnak és egybeolvadva a lágy hullámokkal, a babával való kapcsolatfelvétel is könnyebbé válik.

Egy másik, nagyon hatékony szülésfelkészítő forma a szülőpozíciós jóga, mely a várandós jóga speciális formája. Végigvezeti a kismamát és a várandós párt a jóga, szülés során alkalmazott alaplégzésein, segíti az apukákat is, hogy tudják és érezzék, már a légzés megfigyeléséből is, hogy párjuk, milyen állapotban van és tudjanak segíteni neki az elengedésben, megnyílásban, ellazulásban a szavak nélküli kommunikáció által.

Megtanítja a szülőpárt, legfőképpen a kismamát, hogy bátran hallgasson az érzéseire a vajúdás és szülés közben és válasszon a számára legmegfelelőbb testhelyzetek közül. Továbbá megtanítja apukát, hogyan tud ezekbe a testhelyzetekbe, segítő módon kapcsolódni. A leggyakrabban a vajúdó nők valamiféle függőleges, a gravitáció által segített testhelyzetet választanak, hiszen közben a baba lefelé ereszkedő súlya természetesen, könnyedén nyitja a gátat, a nyitott medencebemenet pedig szintén megkönnyíti a baba áthaladását a szülőcsatornán.

A papák emellett megtanulnak odafigyelni saját testükre és igényeikre is. A vajúdás során nemcsak a kismama étel és folyadékszükségletéről gondoskodnak, hanem a sajátjukról is és odafigyelve a testtartásukra, saját kényelem- és komfortérzetüket is igyekeznek megtartani, hiszen így tudnak végig tudatosan, hatékonyan segíteni a párjuknak.

A papák a szülőpozíciós jógatanfolyam során további, lazító technikákat is tanulhatnak, pl. elsajátítják a kismama masszázs alapjait is.

Összességében tehát mind a vízi, mind a szárazföldi szülésfelkészítő technikák és terápiák nagyon hasznosak, hiszen a szülőpár hatékony segítséget kaphat, mely technikákat a vajúdás, szülés során már önállóan is képesek lesznek alkalmazni. Emellett csodálatos élményekkel gazdagodhatnak, odafigyelve egymásra és a babára, még szeretettelibb módon megélve kapcsolatukat egymással és születendő gyermekükkel.

Radnics Adrienn gyógytornász, szülésfelkészítő | Kérdezd szakértőnket>>

hirdetés
Gyógytornász, Aquanatal oktató, babaúszás oktató, hidroterapeuta. A PTE Gyógytornász szakán végeztem 2003-ban. Elvégeztem a Birtlight® kismama jóga oktatói tanfolyamot. a Watsu, vízi terápiás módszerrel is, amellyel 2007-óta foglalkozom és babaúszás oktatóvá is váltam. Ezek a módszerek hatékonyabbá teszik a szülésre való felkészülést, ezért szívből ajánlom nektek! Amint láthatjátok "vízi ember vagyok", várom kérdéseiteket a következő témakörökben: szülésre felkészülés, Aquanatal, kismama jóga, szülőpozíciós jóga, babaúszás.
Előző cikkEgy időmilliomos anyuka titkai 3.: Lopott percek
Következő cikkSütiárverés a beteg gyerekekért

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .