Csehországban is megjelent a Zika-vírus

Csehországban is megjelent a Zika-vírus – közölte a cseh egészségügyi minisztérium Prágában. A közszolgálati hírtelevízió szerint eddig két esetről van szó. Időközben újabb információk láttak napvilágot magáról a vírusról is: a legfrissebb kutatási eredmények szerint a Zika Guillain-Barré-tünetegyüttest is okozhat.

Svatopluk Nemecek cseh egészségügyi miniszter a sajtótájékoztatón elmondta, hogy két cseh turistáról – egy férfi és egy nő – van szó, akik januárban látogatást tettek a járvány sújtotta területeken. Az 58 éves férfi Martinique szigetén, a 49 éves nő pedig a Dominikai Köztársaságban volt szabadságon. Miután visszatértek Csehországba, lázra, fejfájásra, influenzás tünetekre panaszkodtak, testükön pattanások jelentek meg. Mindkettőjüket megvizsgálták a prágai Bulovka kórházban, és megállapították a Zika-vírusos fertőzést – írja az MTI.

Roman Prymula, a Cseh Vakcinológiai Társaság elnöke szerint a járvány veszélyének Csehországban nem érdemes túl nagy jelentőséget tulajdonítani, mert alapvetően csak a terhes nőkre veszélyes. A főorvos már február elején úgy vélekedett, hogy a vírusnak Csehországban ugyan nincsen táptalaja, hiányoznak a megfelelő feltételek, de külföldről bekerülhet az országba. „Az egyetlen kockázatot az importált fertőzések okozzák, ami azt jelenti, hogy olyan ember érkezik Csehországba, aki már megkapta a kórt, s tőle cseh állampolgárok is megfertőződhetnek” – mondta Prymula a televízióban.

medic-563423_640

Guillain-Barré-tünetegyüttest is okozhat

Francia kutatóknak időközben sikerült bizonyítaniuk az összefüggést a Zika-vírus és a bénulást okozó Guillain-Barré-tünetegyüttes (GBS) között: a párizsi Pasteur Intézet vezető munkatársaként dolgozó Arnaud Fontanet vezette kutatócsoport 42 olyan páciens vérmintáját elemezte, akik Zika-vírussal fertőződtek meg a Francia Polinéziát 2013-2014-ben sújtó járvány során – erről a BBC hírpotálja számolt be. A The Lancet című brit orvosi lapban közölt tanulmány szerint a pácienseknél nagyjából hat nappal a fertőzés után jelentkezett a Guillain-Barré-tünetegyüttes.

A mutatók alapján a kutatók arra jutottak, hogy minden Zika-vírussal fertőzött négyezer emberből egynél jelentkezhet az idegrendszert érintő ritka betegség. A 42 betegből egy sem halt meg, ugyanakkor néhányuknak még hónapokkal a megbetegedés után is segítségre volt szükségük a járáshoz. A szakemberek szerint a Zika-járvány sújtotta országoknak érdemes felkészülniük a GBS-es esetek számának megnövekedésére.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az elmúlt hetekben Brazíliából, Kolumbiából, El Salvadorból, Suriname-ból és Venezuelából is a végtag- és izomgyengeséget, légzészavart, súlyos esetben teljes bénulást előidéző betegség terjedését jelentették. A WHO február elsején globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett, becslései szerint idén négymillióra emelkedhet a Zika-lázas megbetegedések száma az amerikai kontinensen, ahol a kór 2014 februárjában jelent meg az őslakosok körében Brazíliában.

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .