Már megint elindult a szezon!

parlagfű

A parlagfű virágpora országszerte megjelent a pollencsapdákban, augusztus második felétől három héten keresztül várható a tetőzése, amely már komoly tüneteket is okozhat tájékoztatott az Országos Tisztifőorvosi Hivatal.

A parlagfű pollenszórását az időjárás jelentősen befolyásolja. Májusban és júniusban a parlagfű növekedéséhez csapadékra van szükség, a virágzás időszakában viszont a hosszú, esős időszak kimoshatja a levegőből a pollenszemeket, ezzel akár hosszabb időszakra csökkentve a pollenterhelést. A rövid ideig tartó záporok, zivatarok után, amint kisüt a nap, a pollenszórás azonnal elindul, a pollenkoncentráció ismét emelkedik. A magas hőmérséklet és a tartós szárazság a növényzet kiszáradásához és a pollenterhelés csökkenéséhez vezet, így mérséklődik az emberi szervezet terhelése.szénanátha

A pollenallergiások zöme érzékeny a parlagfűre: a könnyezéssel, szemviszketéssel,
tüsszögéssel járó szénanátha
egyaránt sújtja a felnőtteket, a gyermeket, a fiatalokat. A tünetek megelőzése, csökkentése érdekében az érintett betegek keressék fel a kezelőorvosukat, és konzultáljanak vele a gyógyszerszedésről.

A parlagfűszezonban az allergiás betegek az aktuális helyzetről a http://oki.antsz.hu oldalon található, naponta frissülő, több város adatát is tartalmazó jelentésből tájékozódhatnak. A Parlagfű Pollen Riasztási Rendszer (PPRR) emellett minden héten szerdán teljes országos parlagfű jelentést is közzé tesz. A jelentés tartalmaz egy átfogó szöveges elemzést, a napi országos átlagértékeket mutató grafikont és a parlagfű pollen területi eloszlását mutató hiteles térképet. A színes térkép az Aerobiológiai Hálózat állomásain mért heti átlagkoncentráció értékeket sorolja kategóriákba, melyekhez a jelmagyarázatban megadottak szerinti egészséghatások társíthatók.

Az allergiások számára ajánljuk a pollennapló vezetését, ahol jegyezhetik tüneteiket, és ezzel megkönnyíthetik az orvosi konzultáció alkalmával a kezelési javaslat felállítását.

Forrás: ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala
Fotók: pixabay.com

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .