40 év alatt évente sem elég az emlők tapintásos vizsgálata!

mellvizsgálat, emlőrák, emlővizsgálat

Hazánkban az emlőrák a vezető daganatos megbetegedések közt igen előkelő helyet foglal el. Bár igen gyakori a nők körében, a korai diagnózis nem csak életmentő lehet, de akár 100%-os gyógyulásra ad lehetőséget. A köztudatban a mellrák főleg a középkorúakat veszélyezteti, ám sajnos egyre több fiatalnál is kialakulnak a kóros sejtburjánzások. Dr. Gergely Mária, radiológus szerint, ultrahangos vizsgálattal még akkor is kimutathatóak az elváltozások, ha a csomók tapintással nem érzékelhetők.

Gyanús csomók az emlőben

Sok nő érez élete folyamán kisebb-nagyobb csomókat a mellében, és a legtöbbször a rák rémképe jelenik meg előttük. Szerencsére azonban az esetek nagy részében ártalmatlan elváltozásokról van szó, melyek lehetnek zsírcsomók, ciszták, tejmirigyek, vagy jóindulatú sejtburjánzások.

„Amennyiben az emlőben csomót tapintunk, azonnal el kell menni műszeres emlővizsgálatra (fiataloknál emlőultrahangra), mert a csomó lehet rosszindulatú is. A rosszindulatú daganat általában fájdalommentes.”

A későbbi stádiumban az emlő bőrét behúzza, az emlőt deformálja. Sajnos van, hogy a fiatalabbak semmiféle figyelmeztető tünetet nem észlelnek, ezért is fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés az önvizsgálat mellett, mondja a doktornő.

40 év alatt mammográfia helyett ultrahang

„Az emlőrák szűrővizsgálatánál az első a rtg mammográfia, ám 40 év alatt nem rtg, hanem ultrahangos vizsgálatot végzünk. Ez nem jár felesleges sugárterheléssel, és ilyen életkorban az emlők sűrű mirigyállománya miatt sokkal informatívabb”– mondja az Ultrahangközpont szakembere.

Ráadásul az önvizsgálat is becsapós lehet, hiszen gyakran a mirigyek között nem lehet érezni az esetleges elváltozásokat. Ezért dr. Gergely Mária,

20-40 év közötti nőknél, az emlők évenkénti ultrahangos vizsgálatát javasolja (természetesen panaszok esetén azonnal kell menni vizsgálatra).

Ezzel nem csupán az emlőrák diagnosztizálható korai stádiumban, de egyéb problémákra is fény derülhet. A módszer pozitívuma még, hogy nem jár semmiféle sugárterheléssel. Így akár terhesség és szoptatás során is alkalmazható az ultrahangvizsgálat.

Kiknek ajánlott a mellek ultrahangos vizsgálata?

  • emlőben/hónaljban érzett csomó 40 év alatt
  • 20-40 év között évente
  • emlőimplantátum behelyezése előtt
  • emlőimplantátum esetén (évente)
  • családtervezés esetén
  • hormontartalmú fogamzásgátló szedése (évente)
  • hormonterápia folyamán

Fontos! 40 év felettieknek a röntgen mammográfia mellé
mindenképpen ajánlott az ultrahangos vizsgálat!

Az emlőultrahang vizsgálat menete

Az emlők ultrahangos vizsgálathoz nem szükséges különösebb előkészület: az emlőket és a hónalj területét szabaddá téve az orvos tapintásos vizsgálatot végez, azután UH géllel keni be a bőrfelületet, majd az ultrahangfej segítségével különböző testhelyzetekben (ülve, fekve) megvizsgálja az emlőket.
Az ultrahang nyaláb a gél segítségével az emlőbe behatol, és a határfelületekről visszaverődik. Így történik a képalkotás. A vizsgálat teljesen fájdalommentes, korlátlanul megismételhető, és az eredményt a páciens rögtön kézhez is kapja. Ha szükséges, a kezelést mihamarabb meg lehet kezdeni.

Forrás: Ultrahangközpont

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkA terhességi cukorbetegség
Következő cikkJaj, úgy szeretem én a wellnesst!

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .