Vannak szakemberek, akik lebeszélik a kismamákat és szoptatós anyukákat a hajfestésről, vannak, akik azt tanácsolják, nyugodtan folytassák. Mi az igazság? Valóban árthat a hajfestés? Mire érdemes odafigyelni? Erről kérdeztük Galambos Anita fodrászmestert.

Sok szülész-nőgyógyász lebeszéli a kismamákat a hajfestésről a várandósság alatt. Valóban káros lehet a babára a hajfestés?

A hajfestés, mint olyan, alapvetően nem egészséges dolog, hiszen egy teljesen mű dolgot juttatunk a hajunkba és fejbőrünkbe. A hajfestékek rengeteg hatóanyagból állnak össze és a szakértők az elmúlt évtizedekben azon dolgoztak és dolgoznak ma is, hogy egyre biztonságosabb és kímélőbb összetevőkkel próbálják helyettesíteni azokat, amelyek allergiát okozhatnak vagy bármilyen problémát idézhetnek elő. Ám ez bizonyos anyagok esetében nem egyszerű pl. az ammóniánál, mert a hajfesték beépüléséhez szükségszerű alkalmazásuk. Régen a hajfestékek higanyt is tartalmaznak, ezért volt káros a babavárás időszaka alatt hajat festeni, mivel az a bőrön keresztül az anya véráramába kerülve elért a magzathoz. Ma már azonban borzasztó szigorú előírások vannak a festékek hatóanyagát illetőleg, így ha betartunk néhány alapvető szabályt, már nem káros a babára nézve.

Mely anyagokat érdemes kerülni? Milyen összetevők lehetnek veszélyesek?

A mai festékekben már olyan kis mennyiségű kimondottan káros anyag van, hogy én inkább azt ajánlanám, hogy a hajfestés idejét és technikáját válasszuk meg helyesen, nem pedig a festék tartalmát. Az első 12. hétben fejlődik a baba idegrendszere, ezért sokkal érzékenyebb bármilyen külső behatásra, ezért én ebben az időszakban kerülném a hajfestést. Amire még gondolnunk kell, az a hajfestés közben felszabaduló gázok, amik, ha egy jól szellőző, tágas térben dolgozunk, szintén nem lehetnek károsak.

Létezik-e biztonságos formája a hajfestésnek? Gondolok itt pl. ammóniamentes festékekre, bio- és olajalapú hajfestékekre.

Igen, léteznek már ilyen hajfestékek, de mindnek van káros hatóanyag tartalma. Például a festékekben az ammónia olyan hatóanyag, ami nélkül nem működik a hajfestés. Ki lehet hagyni a festékből, de mással kell pótolni. Sokkal inkább gondolom, hogy ez a gyártók részéről csak marketing, nem pedig valós tény, hogy az ammóniamentes hajfesték kevésbé káros, mint ami tartalmaz ammóniát. Ha már végképp a biztonságos hajfestés módját keressük, azt ajánlanám a kismamáknak, hogy a babavárás, szoptatás idején inkább melíroztassák a hajukat, így a festék nem érintkezik a fejbőrrel, ily módon minimális anyag szívódik fel és jut be a szervezetbe a hajszálakon keresztül.

Számít-e, hogy milyen színűre festjük a hajunkat? Veszélyesebb-e a szőkítés és a fekete hajszín festetése?

Igen, mindenképpen számít. Elsősorban a kismamák bőrének érzékenysége miatt, a szőke hajszíneknél erős színelőhívót használunk, ami a bőrt jobban irritálhatja, mint normál esetben. Illetve a fekete hajfestékek a legtöbb esetben tartalmaznak kátrányt, ami káros lehet, ezért ezt érdemes kerülni, ilyenkor inkább használjunk sötétbarna vagy természetes barna hajfestéket.

Hogyan ápoljuk kismamaként a hajunkat? Mi a tapasztalatod, milyen problémái szoktak lenni a kismamáknak, szoptatós anyukáknak?

Kismamaként a hölgyek nagy többségének a haja megerősödik, fényessé válik, különösebb gond nincs vele. Szoptatás alatt azonban teljesen megváltozik az állapota a hajnak is, mint a szervezetünkben sok minden másnak, ilyenkor általában a hajhullás okoz gondot a mindennapokban. Ez teljesen normális jelenség, bár nagyon ijesztő lehet a babázó anyukának. Különösebb teendő nincs vele, mert ezt az ilyenkor felszabaduló hormonok okozzák. Akkor érdemes különböző hajnövekedést serkentő szereket használnunk, ha már abbahagytuk a szoptatást, amíg anyatejjel táplálunk, addig inkább a vitaminbevitelre kell jobban odafigyelnünk.

hirdetés