Grillezés gyerekekkel

Grillezés gyerekekkel

A grillezés nem tartozik ugyan a legkönnyebb sütési módok közé, de az alábbi fortélyok alkalmazásával már a kezdők is sikerélményre tehetnek szert. Tippeket kaphatnak arra is, hogy milyen egészséges finomságokat ehet a várandós mama vagy a baba, és hogyan óvjuk meg a gyermekeket a balesetektől.

Grill ételek

Húsok, halak
Válasszunk könnyű, nem túl zsíros húsokat. A szárazabbakat, pl. a csirkemellet vagy a szűzpecsenyét tekerjük be szalonnába, így nem száradnak ki.

Pácoljuk be a húsokat, halakat előre, finomabbak lesznek, és a pác olyan védőréteget képez a húson, amely benntartja a tápanyagokat. A páclé legyen egyszerű, olajból, valamilyen folyadékból (pl. citromlé, bor, vagy víz) és zöldfűszerekből álljon. Sót ne tartalmazzon, mert az vizet von el, de közvetlenül girllezés előtt sózzuk meg a sütnivalót. A húsoknak 2-6 óra, a halaknak 1 óra pácolásra van szükségük.

Mindig jó minőségű, lehetőleg frissen vásárolt húst használjunk a grillezéshez. Ha mégis fagyasztott alapanyagot használunk, akkor teljesen engedtessük ki, hogy a belseje is jól át tudjon sülni. A pácolás idejére tegyük a hűtőbe a húst, és lehetőleg fém vagy üvegedényt használjunk, mert a műanyagba könnyen befülled.

A halakat alufóliába (esetleg banánlevélbe, vagy szőlőlevélbe) csomagolva süssük, vagy pedig húzzuk nyársra. A húsokat is készíthetjük alufóliába csomagolva, úgy párolódnak és nem sülnek, ezért a kicsiknek is bátran adhatjuk.

Zöldségek
Daraboljuk fel a zöldségeket, pácoljuk be fél órára, majd pálcikára, nyársra húzva süssük meg. Grill zöldségek: cukkini, gomba, paprika, padlizsán, édes burgonya, előfőzött burgonya, paradicsom, hagyma, fokhagyma. A hagymát, fokhagymát ne vágjuk fel, egészben tegyük a nyársra. A legkisebbek pürésítve vagy kis darabokra felvágva fogyaszthatják a grillezett zöldségeket.

Gyümölcsök
Desszertnek gyümölcsöket is grillezhetünk: almát, körtét, barackot. Kicsiknek pürésítve, nagyoknak vaníliafagylalt mellé, vagy mézzel, őrölt fahéjjal ízesítve tálalhatjuk.

A zöldségek, gyümölcsök, halak 3-8 perc alatt, a csirkemell és csirkecomb szeletek, steak húsok 8-15 perc alatt készülnek el.

Saláták
A salátákhoz használjunk friss, egészséges alapanyagokat. Az előkészítést (mosás, szeletelés, öntetek elkészítése), a konyhában végezzük el, ahol ehhez tiszta edények, elegendő hely és tiszta víz áll rendelkezésünkre. Inkább olajos-ecetes önteteket készítsünk, ne majonézes salátákat. A szabadban az ételeket mindig takarjuk le, hogy megvédjük a rovaroktól.

Grill recept gyűjtemények: grill.lap.hu

Grillezés

Vágjuk a húsokat vékony és kb. egyforma szeletekre, így alaposan átsülnek, és azonos idő alatt készülnek el. Csak teljesen forró parázson (és nem lángon!) kezdjünk el grillezni. Ne feledjük, hogy a csont melletti részeknek hosszabb időre van szükségük, hogy megfelelően átsüljenek. Félig átsütött húst sem a várandósok, sem a kisgyermekek ne egyenek!

A különböző húsok parázs feletti sütésekor egészségkárosító vegyületek jöhetnek létre, melyeket rákkeltőnek tartanak. Ám az egészségkárosodás néhány egyszerű intézkedéssel megelőzhető. Sütéskor ügyeljünk, hogy a zsiradék ne csöpögjön a faszénre vagy az elektromos grillrácsra. Ezt megakadályozandó tegyük a húsokat egyszer használatos alumíniumtálcára – ez megakadályozza a csöpögést, és mosogatni sem kell utána. Ha a húsból a zsiradék mégis a parázsra cseppenne, vegyük le a húst, amíg a láng el nem alszik – a láng fölött ugyanis a hús ég, és nem sül. A húsokat ne süssük túl, és az égett, füstös, fekete részeket vágjuk le. Ne fogyasszuk el azokat, kisgyermekeknek pedig semmiképpen se adjuk.

Biztonságban a legkisebbek

A kisgyermekeket soha ne hagyjuk egyedül a tűz közelében, és figyeljünk arra is, hogy távolabb játszanak, futkározzanak. A grillsütőt mindig úgy állítsuk fel, hogy ne tudjon felborulni.

A tűz meggyújtásához ne használjunk vegyszereket, és a gyufát is gondosan tegyük el. Ne használjunk porszívót vagy hajszárítót a tűz élesztéséhez, ez rendkívül balesetveszélyes!

Készítsünk oda mindent előre, hogy ne kelljen elszaladgálnunk a tűztől: tiszta tányért a kész ételeknek, vastag fogókesztyűt, hosszúnyelű villát és/vagy fém fogócsipeszt, kést. Legyen kéznél egy vödör víz is, ha hirtelen tüzet kellene oltani. Miután készen vagyunk a sütéssel, öntsük le egy kis vízzel az izzó faszenet, vagy borítsuk be homokkal, különben még órákig forró marad.

fotó: pixabay.com
hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .