szobatisztaság, pelenka nélkül

Ahogy közeledik a nyári meleg, úgy kerülnek elő a könnyebb ruhadarabok, fürdőruhák. A vízparton hűsölve pedig akár a pelus is lekerülhet csemetédről, hadd szaladgáljon szabadon. Ha szeretnéd, hogy őszre, mire közösségbe mentek, biztosan szobatiszta legyen, fogadd meg tanácsainkat és hidd el, nem lesz probléma!

Meg kell rá érni

A szobatisztaságra nevelés persze nem csupán elhatározás kérdése, alapfeltétele, hogy a kicsi érett legyen rá. Biológiai, idegrendszeri szempontból a baba körülbelül 18 hónapos korára érik meg arra, hogy vizeletét, székletét tartani tudja és felismerje az ingert valamint meg is értse, hogy olyankor mi a teendője. A gyerekek fejlődési üteme nagyon eltér egymástól, van, aki már kétévesen szobatiszta nappal és csak éjszakára kap pelust és olyan is akad, aki háromévesen még folyamatosan pelenkát hord. Kutatások is igazolták, hogy a fiúk később lesznek szobatiszták, mint a lányok, de nemtől függetlenül is sok eltérés lehet a gyerekek között.

Nekik is jobb pelus nélkül

Ha babádat elkezdi zavarni a teli pelenka, rögtön jelzi, ha bekakilt, és alvás után sűrűn ébred száraz pelenkával, akkor megpróbálkozhatsz a bilire szoktatással. „Két éves elmúlt a lányom, amikor szabályosan le akarta tépni magáról a pelenkát.” – mondja Olivia, a 3 éves Gréti anyukája. A kislány második gyerek, ami általában már önmagában előny e téren. „Gréti másfél éves korától mindig követte a bátyját a vécére, s míg Dani a dolgát végezte, Gréti a bilin ruhástól ülve utánozta testvérét. Mindig jelezte, ha bekakilt a pelusba, később már előre is szólt. A kétéves szülinapjára kapta az első kisbugyit, de ekkor még nem vált meg a pelenkától, abban érezte magát biztonságban. A tépőzáras típust gumis derekúra cseréltük, azt bármikor maga is le tudta húzni, ha rá akart ülni a bilire. Két hónappal a második születésnapja után nappalra már szobatiszta volt.” – meséli Olivia lánya villámtempóját, hangsúlyozva, hogy soha nem kellett őt ösztönözniük, mindig magától kezdeményezte a szoktatás következő lépését.

Te is készen állsz rá?

Szánj legalább két hetet a szobatisztaság tréningre, de ne lepődj meg, ha ennél tovább fog tartani. Válassz olyan időszakot, amikor minden mást félretéve a teljes figyelmedet a gyereknek tudod szentelni. A pelenka elhagyása nagy változás a baba életében, ezért fontos, hogy azt otthon, a megszokott környezetében, és nyugalomban élje át. Ne feledd, hogy a baba most tanulja meg visszatartani a pisit, kakit, a világ legtermészetesebb dolga, ha olykor nem sikerül. Ha a produktum a szőnyegen landol felhajtás nélkül takarítsd fel. A szidás, egy rossz szó, de még egy fintor is hátráltatja a folyamatot, és szorongást okoz. Ha elkezdtétek a tréninget legyél következetes és tarts ki az elhatározásod mellett az esetleges nehézségek ellenére is. Ha viszont a baba két hét elteltével sem érti, hogy mit szeretnél tőle, akkor egy ideig pihentesd a témát.

A dicséret a legjobb motiváció

Mond el neki mire való a bili és naponta többször szorgalmazd, hogy ráüljön. Próbáld növelni a bilin töltött idő hosszát, így óhatatlanul is belesikerül valami. De az sem baj, ha nem. Mesélj könyvből, énekeljetek, vagy hallgassatok zenét trónolás közben. A lényeg, hogy csupa pozitív élménye legyen. „Gergő eleinte idegenkedett a bilitől, nemigen akart ráülni. Majd az apukája megmutatta neki, hogy a fiúk állva is bele tudnak pisilni. Ez már tetszett neki, így lassan megkedvelte. Költöttünk egy dallamot, és azt énekeltük neki mosolyogva, amikor sikerrel járt: bele pisilt a bilibe, bele pisilt a bilibe! Nagyon élvezte a kis dalt, ezért gyakran erőltetett pár cseppet, csak azért, hogy énekeljünk neki. – mesél a dicséret fontosságáról Viki, a 26 hós Gergő anyukája.

A sikerélmény önmagában motiválja a kicsit, ezért akkor ültesd a bilire, amikor rendszerint kakilni szokott, például ebéd után. Vannak gyerekek, akiknek az tetszik az egészben a legjobban, hogy hordhatnak kisbugyit, kisgatyát, míg másoknak az, ha ők maguk mehetnek fel sámlin a vécészűkítőhöz, majd húzhatják le a vécét. A Te aktív részvételed (bilire ültetés, öltöztetés, popsitörlés, közös kézmosás) szintén fontos motiváció, hiszen mindez kettőtök közös szertartása.

Pelenka nélküli éjszakák

Ha már ügyesen bilizik, és egy héten keresztül száraz pelenkával ébred, megpróbálhatod anélkül lefektetni a babát. Először a délutáni alvás kerüljön sorra, majd az éjszakai. Ha már szobatiszta, de váratlanul újból bepisil éjszaka, valószínűleg valami megrázkódtatás érte. Soha ne neheztelj, csak add rá vissza a pelenkát éjjelre addig, míg újból egy héten át száraz nem marad reggelre. Ne aggódj! Noha a gyerekek 75%-a 3 évesen már éjjel is szobatiszta, 5-6 éves koráig az is normális, ha alvás közben olykor még bepisil.

3+1 kellék a szobatisztaságra szoktatáshoz

1. Bili vagy vécészűkítő, kinek mi válik be. Bármelyiket is választod, hagyd, hogy pár napig csak ismerkedjen, játsszon vele a kicsi, mielőtt használni kezdenétek.
2. Pelenka helyett adj a babára jó nedvszívó képességű anyagból készült kisnadrágot. Kaphatóak direkt erre a célra gyártott leszoktató nadrágok vagy gumis derekú pelenkák.
3. Ha elmentek otthonról vigyél magaddal eldobható papírbilit. A fa tövében guggolásnál, vagy a nyilvános vécéknél sokkal kényelmesebb és higiénikusabb megoldás.
+1  Szerezz be egy bilizésről szóló mesekönyvet, hogy ezzel is segíts felkészülni neki a nagy feladatra.

hirdetés