Inkább a szobában, mint a szabadban?

A héten olvastunk egy kutatást, amely azt állítja, hogy a mai gyerekek sokkal kevesebb időt töltenek a szabad levegőn, mint ahogy azt a szüleik tették, a saját idejükben. Elgondolkodtató, hogy miért van ez így.

Nagy-Brittaniában készítettek egy felmérést, amelyben több, mint ezer családot kérdeztek meg arról, hogy a gyerekek mennyi időt töltenek az udvaron, a játszótéten, azaz a szabadban. Meglepő eredményt kaptak, mivel kiderült, hogy a gyerekek hetente öt és fél órát töltenek a friss levegőn, míg a szüleik idejében ez közel tizenegy óra is volt.
Kiderült a kutatásból az is, hogy nem azért ülnek otthon a gyerekek, mert unatkoznak, hanem inkább a számítógépen játszanak vagy tévét néznek.

A hazai helyzetre gondolva – nem reprezentatív felmérést végezve – egyre inkább mi szülők is megfigyelhetjük, hogy kisiskolás gyerekeink közül egyre többen veszik elő szívesebben a mobil telefont vagy a tabletet és játszanak rajta napestig, minthogy akár a kertben, akár a grundra kimenjenek, és a pajtásokkal játszanak.

Feltehetjük a kérdést, hogy hol is találunk mostanában grundot, vagy miért nem látjuk a gyerekeket együtt játszani a szabadban. Erre sokféle magyarázat lehetséges, a parkok vagy szabad felületetk csökkenése, a barátok és biztonságos környezet a hiánya, és a megváltozott szokásaink is szerepet játszhatnak benne. Azonban mégis fontos kitérnünk egy szempontra, amelyet a fenti kutatás is visszaigazol. A szülők több, mint 90% tartja fontosnak a gyermek fejlődése szempontjából azt, hogy idejük jó részét a szabadban, a természetben töltsék. Akkor mégis mi lehet a baj? Hol rontjuk el, vagy elrontjuk egyáltalán?

Hol rontjuk el, vagy elrontjuk egyáltalán
Amikor megszületik a kisbabánk megfogadjuk azt a tanácsot, hogy minden nap vigyük a levegőre a kicsit, mert szüksége van rá. Egyes vélemények szerint még a nagy hidegben is érdemes a kicsit jó melegen felöltöztetni és pár percre kisétálni vele a teraszra, hogy érje a levegő. Ahogy cseperedik és stabilan jár, egyre gyakrabban jutunk el vele a játszótérre, az első időben még babakocsiba toljuk, majd már kézen fogva baktatunk vele a szabadba, a játékok felé.  Ilyenkor megfigyelhetjük, mennyit fejlődik a társas kapcsolatokban, hogyan tanulja meg a szabályokat, milyen ütemben fejlődik a koncentrációja, és már itt megjelenik a stressztűrő képessége.

A Psychology Today szaklap szerint a kültéren folytatott játék sokkal előnyösebb, mint a zárt téri játék. Fejleszti a fantáziát, amivel hozzájárul, a jobb óvodai és iskolai teljesítményhez, és a szabadban játszó gyermekek stressz-szintje is lényegesen alacsonyabb, hiszen a kinti játékok alkalmat adnak a lelassulásra, a gondolkodásra.

Ha belegondolunk, akkor a gyerekeinknek jó alapot adunk, amikor kicsik, az óvodában töltött időszakban az intézmények programjában mindenhol szerepel a kinti játékidő biztosítása, így hat éves korig gyermekeink elég időt tölthetnek a szabad levegőn. Az iskola megkezdésekor csökken az az idő, amit a szabadban játékkal, mozgással tudunk gyermekünkkel tölteni. Ennek az időszaknak a kezdetén jó megoldás, ha átgondoljuk feladatainkat, lehetőségeinket és hétvégén illetve a szabad napokon együtt játszunk a gyerekünkkel a kertben, a parkokban, a játszótereken.

Játékok a szabadban
A két és hat éves korú gyerekeinknek segítsünk megtanulni, hogyan jó játszani a szabadban és mivel. Vigyünk labdát magunkkal, akár strandlabdát is, mert az kis helyen elfér, könnyen felfújhatjuk a réten és a táskánkat sem húzza a súlya lefelé. Nyugodtan vágjunk le egy darab spárgát a gurigáról vagy színes madzagot, és azt is tegyük be a táskánkba, mert azokból a szabadba lehet köröket kialakítani és abban dobálni a labdát vagy a kavicsot, amit útközben szedett a gyerek. A színes madzagot egy fa aljára ráköthetjük, mi tarthatjuk a másik oldalát és biztassuk gyerekünket arra, hogy alatta másszon, kússzon át, ezzel is fejleszthetjük őt. A magasságot folyamatosan változtathatjuk.

Ha sétálunk és van lehetőségünk kövek gyűjtésére, tegyük meg. Nemcsak a kövek színével, méretével, formájával ismerkedhet meg gyermekünk, hanem a felszínével is és nagyon sok mindenre használhatjuk. Nyugodtan tegyünk be a táskánkba sima krétát becsomagolva vagy pastel krétát, ami a papír boltokba kapható és a szabadba üljünk le a gyermekünkkel és színezzük ki a köveket. Ha csak egy pacának látszó folt van a kavicson, annak is örüljünk, mert nagy teljesítmény. A színes kövekből csak párat vigyünk haza, ezt már a kezdet kezdetén beszéljük meg a kicsivel, hogy a feladat végén, ne legyen sírásra ok. A köveket használhatjuk kapuknak a kisautó tologatásához is. A követ között gurigathatunk labdát is, hogy megtanítsuk a kicsinek a távolságokat is.

Tanítsuk meg gyermekünket játszani a levegőn, töltsünk mégtöbb időt együtt főleg amikor nem esik az eső, mert akik gyerekként több időt töltöttek a szabadban, azok felnőttként is aktívak lesznek!

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .