Kisebb eséllyel lesz allergiás a gyerek, ha kézzel mosogat a család

Csökkentheti a gyermekkorban kialakuló allergia lehetőségét, ha a családban nem géppel, hanem hagyományosan, vagyis kézzel mosogatják az edényeket – derült ki egy svéd kutatásból. A szakértők szerint ez annak köszönhető, hogy utóbbi esetben az edények nem lesznek annyira tiszták, így a gyerekek több baktériumnak vannak kitéve, amely kisebb korban erősíti az immunrendszert.

Azokban a családokban, ahol kézzel mosogatják az edényeket, a gyerekek 40 százalékkal kisebb valószínűséggel lesznek allergiásak, mint a mosogatógépet használó családokban – idézte a LiveScience tudományos-ismeretterjesztő portál a Pediatrics aktuális számában megjelent tanulmányt.

ID-10011175Bill Hesselmar, a Göteborgi Egyetem gyermekosztályának allergológusa és munkatársai szerint a kézzel mosott edények nem lesznek annyira tiszták, a családtagok így több baktérium hatásának vannak kitéve.

A szakértők az úgynevezett higiéniai hipotézis elvére hivatkozva úgy vélik, a korai életszakaszban több mikrobának kitett gyermeki szervezet immunrend-szerét erősítik a baktériumok és ezáltal csökkentik az allergia kialakulásának kockázatát.

A vizsgálatban a kutatók ezer gyermek szüleit kérdezték ki az allergiával, mindennapi életükkel, táplálkozási szokásaikkal kapcsolatban.

Hesselmar szerint a kézi mosogatás kapcsolatban áll más életmódbeli jellemzőkkel, melyek szintén ezt a hatást erősítik. Korábbi tanulmányok feltételezése szerint például az alacsonyabb jövedelem, a zsúfolt élettér és a bevándorlói státusz is összefügg az allergia alacsony kockázatával, illetve ez a három tényező is összekapcsolható a mosogatási szokásokkal.

Bár Hesselmar úgy véli, eredményeik „érdekes megfigyelések”, véleménye szerint túl korai a kézi mosogatást allergiaellenes stratégiaként ajánlani.

A kételkedők szerint is túl korai gyakorlati hasznát keresni a kutatás eredményeinek. Rávilágítottak arra is, hogy a higiéniai hipotézis szerint a baktériumoknak és bacilusoknak az igen korai szakaszban, elsősorban a gyerek életének első hat hónapjában van kiemelkedő hatásuk az immunrendszer megerősítésében. Egy hat hónapos csecsemő pedig nagyon ritkán ér kézzel mosott edényekhez és evőeszközökhöz.

MTI
Fotó: freedigitalphotos.net

hirdetés

1 KÉRDÉS

  1. Nem kellene kontroll nélkül átvenni cikkeket, különösen egy ilyen portál jobban ügyelhetne a hitelességre (a sajátjára is).
    Már az összefoglalóban maguk a kutatók elismerik, hogy gyakorlatilag a kutatásukból nem lehet következtetést levonni a mosogatógép és az allergia kapcsolatára vonatkozóan, mert a vizsgálat során jelen volt egy csomó egyéb tényező is, amelyek jelentős mértékben befolyásolhatták az eredményeket. A kutatás alapján még akár az is lehet, hogy genetikai okokra vezethető vissza az allegiások-nem allergiások aránya, és semmi köze a mosogatógépekhez (hiszen a hazai népességben volt több az allergiás, a bevándorlók között kevesebb.)

    Egyébként ettől függetlenül el tudom képzelni, hogy a mosogatógépeknek lehet köze az allergiákoz, de ez inkább vagy az edényeken maradó mosószermaradványokkal, vagy a mosogatógép nem megfelelő használatával, karbantartásával, tisztításával függhet össze.
    A közhiedelemmel ellentétben ugyanis még a 70-75 °C-os mosogatóprogramok mellett is maradnak életben mikroorganizmusok, ráadásul ezek különösen ellenállók. A mosogatógép gumicsíkjánál szoktak találni trópusi, nem túl barátságos gombaféléket. Az alacsonyabb hőfokú, különösen az eco, 40-45 °C-os mosásokról nem is beszélve. Sokan elfelejtik a mosogatógépet rendszeresen tisztítóprogramon, speciális tisztítószerrel lefuttatni, ezzel a vegyszerrel a széleket, gumicsíkokat áttörölni. Így nem kell csodálkozni rajta, hogy esetleg kórokozókat terjeszt a mosogatógép.

    Csak éppen ennek megítélésére a fenti tanulmány nem alkalmas.

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .