Körtés menü

Annyira, de annyira szeretem a körtét! Nos, persze, majdnem minden gyümölcsöt. Az édes, csorgó, borostyán levét, a harsanó húst, a pöttyös sárga héját, az illatát!

Körtés saláta

Végtelenül egyszerű, és csupa íz, csupa zamat. Egy nagy tálra szórjunk valamilyen ropogós, harsogó zöldsalátafélét. Két-három érett, illatos körtét vágjunk vékony szeletekre, halmozzuk a tetejére. Morzsoljunk rá roquefortot, és szórjuk meg szárazon illatosra pirított dióbéllel. Mennyei!

Én két körte kinyomkodott levét, egy narancs levét, a narancs reszelt héját, két elkapart fokhagymagerezdet, csipet sót, borsot teszek egy joghurtba, és ezzel locsolom meg egy egészen picit a salátát. A maradékot kis tálkába teszem, és a salátához pirított magos kenyérszeleteket bele lehet mártogatni ebbe a finom, gyümölcsös-fűszeres cuccba.

Körtés sült csirke

Veszek öt-hat nagyobb, érett körtét, és lecsupaszítom, kimagozom őket. Ha van a kupacban – és többnyire van – néhány kicsit ütött-kopott, lottyadós körte, akkor azokat is megpucolom, majd villával összetöröm. A húsukat kikeverem két kanál mézzel, egy nagy csipetnyi sáfránnyal, szerecsendiót, őrölt gyömbért, kevéske olajat, frissen őrölt borsot, csipetnyi chilit teszek hozzá, és egy nagy lime levét is hozzáfacsarom. Nem kell sok só hozzá. Ezzel a kutymásszal megkenem a csirkedarabokat. Én csirkecombbal szeretem, de a melle vagy a szárnya is igazán jó hozzá.

Egy vízbe áztatott agyagtálat veszek elő, kevés olajat kenek szét az alján. Erre fektetem a csirkedarabokat és a körtéket. Lehet mellé szilvát, fél krumplikat is szórni, de igazán nem kötelező. Érdemes néhány negyedbe vágott hagymát és pár gerezd fokhagymát tenni melléjük. Letakarva 200 fokon megpároljunk, és ha már puha a csirke: levesszük a fedőt, és vajat tördelünk rá, elég sokat. Süssük szép pirosra az egészet, és a szétpuhult körtével együtt együk. Lehet burgonyapürével is fogyasztani, de önmagában, a körtével is teljesen remek.

Körtés desszert

A körtés desszerthez csinálok egy vaníliás, körtés tésztát először. Négy tojás sárgáját kikeverem jó tíz deka puha vajjal, egy fél bögre tejszínnel – nos, nem fogyókúrás, tényleg – egy bögre porcukorral. Ízesítésül két kikapart vaníliarúd magocskáit, egy pohárka rumot, kevés fahéjat kap. Két bögre lisztet szitálok bele, és gondosan elkeverem. A felvert tojásfehérjét hozzáadom, és a tésztába szórom hat-nyolc körte megpucolt, apróra vágott húsát és két tábla csodálatos, 85%-os étcsokoládét. Átforgatom, és hosszú, magas formákba öntöm a tésztát, majd 180 fokon pirosra sütöm. (Ha félünk, hogy lesüllyednek a körte- és csokidarabok a tésztában: forgassuk először lisztbe őket, majd így menjenek a nyers tésztába.)

Néhány körtét kimagozva, de héjával együtt kevés erdei mézen karamellizálok. Papírkosarakba teszem a felszeletelt tésztát, mellérakok egy-egy karamellizált körtedarabot, és reszelt csokoládéval és porcukorral díszítem.

hirdetés
Lakberendezési tanácsadó, kreatív nő, aki szereti a finomságokat és a gyönyörű, kreatív környezetet. Kedves Olvasónk! Szakértőnk elfoglaltságai miatt nem tudja tovább folytatni szakértői rovatát. A kérdezési lehetőséget azonban biztosítjuk számodra - ugyanebben a témában – ajánljuk aktív szakértőnket neked! Az eddigi kérdéseket és válaszokat, továbbra is olvashatod itt az oldalunkon.
Előző cikkItalok gyerekzsúrra
Következő cikkSzülinapi torták egyéveseknek