Lehet, hogy a gazdasági mutatókat tekintve nem, de gyógyvizeinknek köszönhetően a világranglista élmezőnyében vagyunk: Magyarország termálvízkészletét tekintve világviszonylatban az 5. helyen áll. Ráadásul hazánkban a vizek magas ásványianyag-tartalmúak, egyben magas hőmérsékletűek is, egészségmegőrzésre, gyógyításra, de még a meddőség kezelésére is alkalmasak!

Hazánk különböző régióinak gyógyvizei nagyon eltérőek ásványianyag-tartalmuk és kémiai tulajdonságaik alapján, ennek megfelelően más betegségek gyógyíthatók az egyikkel és a másikkal. A balneoterápia, a gyógyvizes fürdőkezelések, az ivókúra, az inhaláció, a súlyfürdő, a víz alatti sugármasszázs és az iszapkezelés, a szénsavas fürdők a vizek kedvező kémiai összetételét valamint fizikai tulajdonságait – hőmérsékletét, nyomását- hasznosítják.

Melyik fürdőt válaszd?

Az emésztőrendszeri problémákra, a gyomor- és bélhurutra, gyomorsavtúltengésre, légúti megbetegedésekre az alkalikus vizek jelentik a megoldást, melyek gyorsítják a sejtek működését, nyákoldó és epehajtó hatásúak. Hazánkban Bükkszéken, Gyopárosfürdőn, Gyulán, Szegeden, Szécsényben találhatsz ilyen összetételű vizet.

Ha nőgyógyászati gondokkal küzdesz, a brómos-jódos víz a gyógyír számodra, amely ivókúraként a pajzsmirigybetegségeknél is alkalmazható. A jód a bőrön keresztül is felszívódik és jótékonyan hat magas vérnyomás, klimax és menstruációs zavarok esetében, emésztőrendszer gyulladásos megbetegedéseiben, az epe és hasnyálmirigy működés fokozására. A jódos, brómos gyógyvíz csökkenti a húgysav- és a vércukorszintet és kezeli a pikkelysömört. Debrecen, Karcag, Cegléd, Hajdúszoboszló és Berekfürdő a leghíresebb fürdőhelyek, ahol kúrálhatod magad.

A budai fürdők – Gellért, Lukács, Rudas-, Esztergom és Mohács földes-meszes, vagyis kalciumban, magnéziumban és hidrogénkarbonátban gazdag vizei a reumatikus panaszokat, szív- és gyomorbetegségeket gyógyítják. Ezen kívül a földes-meszes gyógyvíz általános gyulladáscsökkentő hatású, a csontritkulás és nőgyógyászati betegségek kezelésére is javasolt. Vizelethajtó tulajdonsága révén pedig segíti a vesekő-vesehomok kiürülését.

Ugyancsak reumát, azon kívül pedig számos bőrbetegséget enyhítenek hazánk kénes vizei. Balfon, Bogácson, Harkányon vagy Mezőkövesden áztasd magad, ha ilyen problémákkal küzdesz. A kénes gyógyvíz élénkíti a légzést, mélyíti a légvételt. Kén rakódik le a nyálkahártyákban, ízületekben, ez pedig emeli a C-vitamin szintet. A gyógyvíz fogyasztása ajánlott csökkent gyomorsav termelődés esetén és a gyomorhurut kezelésében. Nőgyógyászati betegségekben, krónikus gyulladásokban és bőrgyógyászati betegségekben szintén eredményesen alkalmazható.

Sárvár, Gyopáros, Nyíregyháza-sóstó, Debrecen, Hajdúszoboszló, Karcag vagy Eger kloridos fürdőibe érdemes ellátogatnod, ha hurutos panaszaid vannak. A konyhasós gyógyvíz ugyanis nyákoldó hatású, a gyomornedv termelését növeli, mozgásszervi és krónikus nőgyógyászati betegségek esetében is hatásosan bevethető, ráadásul még az immunrendszert is erősíti.

Nagyon híresek hazánk radonos, kénes fürdői: az Imre, a Gellért és a Rudas, a Hévízi-tó és Miskolctapolca vizei fájdalomcsillapító hatásúak, kedvezően befolyásolják a belső elválasztású mirigyek működését és az anyagcserét. Mindemellett a radon tartalmú gyógyvíz értágító, csökkenti a vérnyomást és érelmeszesedést, hatékony cukorbetegségben és köszvényben. A radon felszívódik a bőrön keresztül és inhalációs formában is alkalmazható.

Reumás betegségek kezelésére szinte mindegyik gyógyvizünk alkalmas, így szénsavas fürdőink is, melyeket Balatonfüreden, Bükkszéken, Kékkúton és Csopakon találsz. A szénsavas, más néven savanyú vizek fokozzák a gyomorsav termelődést, az idegrendszerre nyugtatón hatnak. Fürdő esetén a szénsavgáz a bőrben mikromasszázs hatást fejt ki, ezzel értágulatot hoz létre, javul a bőr vérellátása és anyagcseréje.

Iható és kenhető

Az ásványi anyagok hatásain kívül, még a víz hőfoka is segíthet, régen fennálló keringési zavarokban, egyes területek, így az alhas vérbőségének fokozásában – és ezáltal a termékenység növelésében-. Nem csak külsőleg lehet kihasználni a termálvíz gyógyító erejét, hanem ivókúraként alkalmazva, amely akár több szervre is hathat egyszerre. Ivókúrára alkalmas a szulfátos keserűvíz, mely a gyomor-, bél, máj-, és epebántalmakban szenvedők gyógyitala, melynek forrása Budaörsön fakad. Ugyancsak belsőleg hat a magas vastartalmú parádi és mohácsi gyógyvíz, mely a vashiányos állapot kezelésére és nőgyógyászati betegségek esetén is ajánlott.

Ám nem csak a gyógyvíz, hanem az iszap is felhasználható a gyógyítás érdekében. Hazánkban öt gyógyiszaplelőhely található: Makón, Tiszasülyön, Hévízen, Hajdúszoboszlón és Alsópáhokon. Az iszap tartalmazza a gyógyvíz minden összetevőjét, ezen kívül felmelegítve csökkenti a gyulladásokat, az izomgörcsöket, segíti a szervezet öngyógyító folyamatait, fokozza a méregtelenítést és az anyagcserét.

Gyógyvizek meddőség kezelésére

A gyógyvíz, a benne oldott állapotban lévő anyagok hatására valamint magasabb hőfoka miatt vérbőséget okoz. Ezáltal javul a tűszőérés minősége és egyúttal  a teherbeesés esélye is. A legtöbb gyógyvíz kiválóan csillapítja az alhasi szervekben kialakult gyulladásokat is. A gyógyvizes kezelések és iszappakolások hatására megszűnhet a petevezeték elzáródása, ennek köszönhetően pedig a megtermékenyített petesejt nagyobb valószínűséggel tud eljutni a méhbe. Ha iszapkezelést veszünk igénybe, az iszapban megtalálható gyógyhatású anyagok aktivizálják a petefészek ösztrogén- és progeszterontermelését, így a hormonháztartást is a fogantatásra hangolják.

A harkányi gyógyfürdőkórház a harkányi gyógyvíz erejét használva speciális, rehabilitációs nőgyógyászati balneo – fizioterápiás kezeléseket alkalmaz a meddőség különböző formáinak gyógyítására, endometriosis okozta panaszok, kismedencei-nemiszervi idült gyulladások, összenövések okozta problémák kezelésére, nőgyógyászati műtétek utáni regeneráció felgyorsítására, a nemiszervek süllyedéses helyzeti rendellenességeinek (hüvelyfali süllyedések, sérvek) helyreállítására. Hasonló kezelés vehető igénybe Gyopárosfürdőn is.

hirdetés