Sokan rettegnek a szüléstől, a hosszú órákon át tartó vajúdástól. Pedig a természet a fájdalom mellé bölcsen ad fájdalomcsillapítót és az is sokat segít, ha tudjuk, mi miért történik vajúdás során.

Mi a vajúdás?

Hétköznapi definíció szerint a vajúdási folyamat a rendszeres, fájdalmas összehúzódásokkal, méhkeményedésekkel kezdődik, melyek legalább 10 percenként vagy gyakrabban jelentkeznek az alhas és a deréktáj területén. Kísérő tünetként jelentkezhet véres váladékszivárgás a hüvelyből, esetleg magzatvízcsorgás. Fájásnak vagy kontrakciónak a méh izomzatának összehúzódásait nevezzük, melyek segítik a babát lejjebb tolni és a méhszájat kinyitni.

A fájdalom a barátunk

A fájdalom fogalma a nyugati gondolkodásmódban mindig negatív megvilágításban szerepel. Arra törekszünk, hogy ha valami fáj, azt elmulasszuk. A fájdalom azonban fejlődést is jelezhet, valami újnak a kezdetét. Gondolhatunk rá úgy is, hogy hozzásegít bennünket a kisbabánk világra hozatalához. A jósló fájások még rendszertelen, de fájdalmas méhkeményedések a szülést megelőző napokban és ezek segítenek abban, hogy a méhnyak élettani, hátra felé tekintő helyzetéből előre fordulhasson és felpuhuljon. Kevésbé látványos, viszont annál fontosabb szerepe, hogy a szövetekben elinduljon a méhszájat megnyitó folyamat. Változó, hogy mindezt a kismamák jósló fájás formájában megérzik-e, vagy szinte észrevehetetlen módon megtörténik a változás a méhnyak szerkezetében. Előfordul, hogy a kismama ezekre a hullámokra olyan érzékenyen reagál, hogy napokig tartó elővajúdásról beszél.

Ha a vajúdás beindul…

A rendszertelen összehúzódások akár le is állhatnak egy időre, vagy szinte minden átmenet nélkül rendszeressé és egyre erőteljesebbekké válhatnak. Megindul a vajúdás aktív fázisa. A vajúdás ideje teljesen egyedi, sőt akár szülésenként is eltérhet, de átlagban 5-8 óra alatt tágul ki a méhszáj kb.10 centiméteresre és ereszkedik lejjebb a medencében a kisbaba.
A vajúdás elejét szociális szakasznak is nevezik, utalva arra, hogy a kismama ekkor leginkább örömet érez, hogy végre beindultak az összehúzódások. Izgatott, jó kedvű, miközben figyeli a folyamatot, nézi a két fájás közt eltelt időt. Ebben a szakaszban jó, ha minél tovább tudunk otthon maradni, hogy az összehúzódások erőre kapjanak a biztonságos falak között. Vehetünk egy finom fürdőt, hajat moshatunk, sőt még egy finom masszázst is igénybe vehetünk. Ilyenkor már ne fárasszuk magunkat, inkább próbáljuk feltölteni az energiaraktárainkat. Fogyasszunk könnyen emészthető, de energiát adó szénhidrát tartalmú ételeket, igyunk teát, ásványvizet.

Irány a szülészet!

Amikor úgy érezzük, hogy biztonságosabb lenne szakemberrel folytatni a vajúdást, akkor hívjuk fel a szülésznőnket, orvosunkat és induljunk el a szülőszobára. Általános javaslat, hogy rendszeresen, 4-5 percenként jelentkező fájástevékenységnél, és/vagy elfolyt magzatvíznél érdemes bemenni az intézetbe.
A kórházi protokollban foglalt kötelező vizsgálatok, és ellátás után, a kismama rendszerint a vajúdó helységben vagy már a szülőszobában kerül elhelyezésre. Partnerünk nagy segítség lehet a vajúdás óráiban, de nagyon fontos, hogy maradjon a háttérben. Akkor tud jól haladni a vajúdás, ha a szülő nő a saját belső késztetéseinek tud eleget tenni, és nem a külső irányításoknak kell megfelelnie. Ha előzetesen jártunk felkészítő tanfolyamra vagy jógára, az ott tanult légző technika alkalmazása most nagy segítség lehet.
A vajúdás legaktívabb szakaszában rendszerint már 5-6 centiméterre nyitva van a méhszáj, melynek folyamatos nyílásával a szülő nő egyre jobban magába zárkózik, kevesebbet kommunikál, figyelmét és energiáit befelé fordítja. Ilyenkor a pozícióváltoztatások már nehezen kivitelezhetőek, a folyamatban beáll egy bizonyos ritmus, amelyből nem érdemes kizökkenteni a kismamát. A kisbaba lefele való haladását a szülőcsatornában a gravitáció jótékony hatása miatt a függőleges testhelyzetek, a csípőhinták, körzések és billentések és a húgyhólyag kiürítése segíti leginkább.

Jön a baba!

A tágulási és a kitolási szakasz mezsgyéjén előfordulhat, hogy nálunk is jelentkezik a ”pihenj és légy hálás” fiziológiás jelensége, ami pár perces fájásgyengeséget, vagy ritkább összehúzódásokat takar. Ekkor felkészül a szervezet a későbbi nagy erőkifejtésre, amire a kitolás alatt lesz szüksége mind az anyának mind a gyermekének. Időközben a kisbaba is folyamatosan halad lefelé az anyai medencében. Mikor a baba koponyája nyomást gyakorol a préselési ingert kiváltó receptorokra, vele körülbelül azonos időben nyílik ki teljesen a méhszáj is. Innentől beszélünk kitolási szakról, amely az édesanya aktív fizikai munkáját követeli. Erőteljes nyomásra van szükség ahhoz, hogy kisbaba világra jöhessen, a folyamat általában kb. 30-50 percet vesz igénybe. Közben a szülésznő segíti a kisbaba forgásait, óvja a kismama intim testrészeit a sérüléstől, és a kezeibe fogadja az érkező új kis életet, akit az elsődleges ellátás után azonnal az újdonsült édesanya mellkasára helyez. A kisbaba megszületése után, a méh összehúzódik, a lepény leválik, amelyet a méh kipréseli magából. A lepény megszületését követően az orvos és a szülésznő leellenőrzi mind a lepény hiánytalanságát, mind a szülő utak esetleges sérüléseit és ellátja azokat. A szülőszobán még 2 órát tartózkodik a kismama, és ezután elhelyezik a szülészet gyermekágyas részlegén.

Válasszunk szülésznőt!

Intézményenként eltérő, hogy lehet-e szülésznőt választani. Ha szeretnénk azzal a lehetőséggel élni, hogy vajúdás és a szülés ideje alatt végig az általunk kiválasztott szülésznő legyen mellettünk, érdemes már a várandós gondozás ideje alatt elkezdeni ennek szervezését. A szülésznő tölti a legtöbb időt a kismamával a vajúdás ideje alatt, aktív résztvevője és segítője a folyamatnak. A szülésznő igyekszik a kismama minden igényét kielégíteni, és végig a vajúdó mellett maradni.  Az egészségügyi beavatkozások mellett, alkalmazhat homeopátiát, aromaterápiát, masszázs technikákat, hidroterápiát, borogatást, javasolhat testhelyzeteket, vajúdó labdát, alternatív megoldásokat is.

Légy felkészült vajúdó!

A vajúdásra és a szülésre fel lehet készülni. A legnépszerűbbek a kórházi tanfolyamok, de számos stúdió és szakember kínál alternatív lehetőségeket. A szüléssel kapcsolatos félelmek leginkább az ismeretek hiányából adódnak, de ha tudja a kismama, hogy mi fog vele történni, ismeri a helyet, a segítőket, a folyamatot, a lehetőségeit, a vajúdás is könnyebben megy.

Szerző: Harmath Andrea, szülésznő, kismamajóga-oktató

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .