Nyaral a baba

Az álomnyaralás titkos receptje; hozzávalók három személyre: 3 púpozott koffernyi poggyász, 5 napi hideg-meleg élelem, 50 liter üzemanyag, csipetnyi humor, nagy adag jókedv és szeretet, és sok-sok napsütés. Ha mindezek adottak, végy egy tündéri, kirándulni vágyó babát, – mindenki a sajátját – és szervezd meg őfelsége első, felejthetetlen nyaralását.

Mikor és hová?

Jogos a felvetés: mikor mehetünk nyaralni a babával? Tavaszi és nyári születésű babák esetében nyilván az adott szezon automatikusan kieseik, de egy őszi, vagy téli babánál már számolnunk kell a vakáció iránti igény felmerülésével. Fél év alatti babákat nem érdemes kitenni egy nagyobb utazással járó tortúrának, és feltehetően a kezdő anyuka sem szívesen vállalkozna egy hosszú útra sterilizálóval, mellszívóval, babakáddal és légzésfigyelővel felszerelkezve. Talán érdemes kivárni a vízválasztó egyéves kort, mert addigra már a kisbaba is értékelni tudja a környezetváltozást és a nagyobb mozgástér adta lehetőségeket.

Számos tényező együttes összehangolásával megtervezhetjük az első babás nyaralást, ami temérdek szervezést, és kompromisszumot igényel, de megéri a fáradságot, hiszen a pihentető üdülés kulcsa egy elégedett kisbaba mosolyában rejlik. Egy nyűgös baba nem csak a család, hanem az alkalmi szomszédság pihenését is beárnyékolhatja. Az úti cél megválasztásakor figyelembe kell venni babánk napirendjét, tűrőképességét, és fejlettségi szintjét. 

Egzotikus ország két év alatti gyermekek esetében nem ajánlott, a nem megfelelő higiéniai körülmények és az esetleges egzotikus betegségek, fertőzések veszélye miatt. Nyilvánvalóan a biciklitúra, sátorozás, hajókirándulás és egyéb „vadságok” egy ideig szóba sem jöhetnek. Bár a mai gyerekek rutinos légi utasok, érdemes átgondolni, hogy valóban meg akarjuk-e reptetni a csöppséget. A túl nagy hőmérséklet-különbségből és időeltolódásból adódhatnak problémák, a kicsi szervezete nem biztos, hogy zökkenőmentesen reagál a megváltozott körülményekre. Ám ha a külföldi feltöltődés mellett döntöttünk, vitathatatlan a repülőgép diadala a „repülés, kontra autóban aszalódás” versenyében.

Fontos, hogy a családból beszéljen valaki egy – az adott országban használatos – idegen nyelvet, hogy meg tudjuk értetni magunkat, ha bármi baj történne. Mivel egy-két éves csemeténket feltehetően nem fogja lekötni a római városnézés, vagy az Uffizi Képtár gyűjteménye, célszerű a klasszikus, tengerparti, passzív pihenésre ráhangolódni, rá fog férni anyára is, apára is.

Babával a háta mögött talán már nem olyan vakmerő az ember, nem is árt az óvatosság, a tájékozódás az utazás előtt, úgymint: szállásfoglalás (lehetőség szerint bababarát komplexumban), hideg-meleg étellel való feltankolás (ne hagyatkozzunk pusztán a helyi konyhára) valamint elegendő mennyiségű valuta, biztosítás(ok), és az érvényes útlevél is elengedhetetlen feltétele a kiruccanásnak.

Ha idehaza kívánjuk tölteni jól megérdemelt szabadságunkat, akkor is alaposan járjunk utána a részleteknek, ma már számtalan bababarát üdülőhely várja a családokat. Első nekirugaszkodásra a Balaton, vagy a Velencei-tó is ideális helyszín lehet, hiszen a gyerkőc számára minden újdonság varázslatos hatással bír. Ha éjszakai tivornyázásra, hajnalig tartó mulatásra vágyunk, akkor inkább bízzuk a nagyszülőkre a picit, hiszen a csecsemők és kisgyerekek számára nem ismeretes a „szabadság” fogalom, ezért amennyiben már egy éves kora előtt üdültetjük a kicsit, érdemes becélozni az elő-és utószezont, így elkerülhetjük a túlzsúfolt parkokat, strandokat és a menetrend-szerint érkező júliusi kánikulát is. (Mivel a kisbabákat nem szabad kitenni közvetlen napsütésnek, és hőségnek, javarészt úgyis a lefüggönyözött szobában hűsölne a család, azt pedig ugyebár otthon is lehet…)

És akkor még nem is említettük a magánház, apartman, panzió és hotel biztosította előnyök és hátrányok mérlegelését. A magánházban/apartmanban a magunk urai lehetünk, ugyanakkor nekünk kell gondoskodni az ellátásról – semmivel sem lesz pihentetőbb, mint odahaza. Előnye viszont, hogy senkihez nem kell alkalmazkodnunk, semmilyen hangoskodás  nem veri fel sziesztázó kicsinyünket.
Ellenben a panzió/szálloda mellett szól a választható teljes vagy félpanziós ellátás, valamint a manapság oly népszerű játszószoba, animátor adta szülő-kikapcsolódás esélye. Minden szállástípusnál találni érveket, ellenérveket egyaránt. Egy hétnél hosszabb vakációt nem feltétlenül vállal be az ember, gondolván arra, mi van, ha nem érzi majd jól magát a csöppség? Három napnál kevesebbre viszont elindulni sem érdemes… Bizony sok kritériumnak és igénynek kell megfelelni, így hát nem csoda, ha a kezdeti lelkesedésünk alábbhagy, és a végén mindössze egyetlen – a Római Parton eltöltött – napra korlátozódik a római vakáció…

Néhány tipp az utazásszervezéshez:

1. A lehető legrövidebb ideig autózzunk a kicsivel, azt is a hűvösebb reggeli vagy kora-esti órákban. Időzíthetjük az utazást az alvóidejére, sok baba remekül tud aludni az autó monoton zúgására. Soha ne hagyjuk egyedül a járműben a gyereket.

2. Mindig a korának és fejlettségi szintjének megfelelő helyekre vigyük, pl. gyermekmedencével rendelkező strand, sekély vizű tó, árnyas játszótér. Ne engedjük felügyelet nélkül pancsolni, játszani.

3. Gondoskodjunk a baba számára megfelelő ételről. A legjobb, ha otthon készített és lefagyasztott főtt ételt pakolunk a hűtőládába, apró adagokra bontva, így csak annyit kell kiolvasztani, amit aznap megeszik. Ebben a néhány napban adhatunk neki üveges bébiételt is. A strandokon, büfékben kapható lángos, gyros és hamburger nem megfelelő, és nem túl biztonságos ebéd a babák számára.

4. Ha még szopik a baba, úgy állítsuk össze a programot, hogy a szoptatási időkhöz megközelítőleg tartsuk magunkat, és az erre alkalmas helyszínt is biztosítani tudjuk.

Aminek a bébi-poggyászban a helye:

  • Utazóágy matraccal! (amennyiben a szálláshelyen nem áll rendelkezésre),
  • babakád, etetőszék (igény szerint),
  • babakocsi
  • kenguru vagy hordozókendő
  • bébiőr,
  • 2db gumírozott lepedő,
  • 2 db törölköző,
  • meleg ruha,
  • lenge ruha,
  • hálózsák (ha szereti a baba, ez a legpraktikusabb),
  • esőkabát, vagy esőfólia a babakocsira,
  • napernyő, kis kalap,
  • kis cipő, nadrágpelenka, úszópelenka,
  • extra UV-szűrős naptej,
  • cumisüveg, sterilizáló folyadék, törlőkendő.
  • És persze gyógyszerek: lázmérő, sebtapasz, rendszeresen szedett gyógyszerek, láz- és fájdalomcsillapító, hányinger elleni tabletta, hashajtó, hasmenést gátló gyógyszer, rovarcsípést megelőző illetve kezelő kenőcs vagy spray, kalciumkészítmény, antihisztamin-tabletta, orrszívó, orrcsepp.

 

hirdetés
Színész, újságíró, de mindenekelőtt édesanya vagyok. 2001-ben szereztem színész oklevelet, évekig szabadúszó színészként dolgoztam, majd 2007-ben diplomáztam az ELTE-n kommunikáció-művelődésszervező szakon. Dolgoztam PR-asszisztensként, segédszerkesztőként a Magyar Televíziónál, majd megszülettek a gyerekeim (Kincső, Bence) és főállású anya lettem. Eközben vágtam bele az újságírásba, fő témámat a gyermekeim szolgáltatták.  2010-15 között az Anyák Lapja és a Babamagazin újságírója voltam. Érdeklődési területem szerteágazó: színház, kultúra, pszichológia, társadalom, gyereknevelés, életmód… Ezért az újságírás mellett tettem le a voksom: így mindenbe belekóstolhatok, izgalmas emberekkel, sorsokkal találkozhatok; érdekes történetek és témák után kutathatok
Előző cikkMeggyes pite
Következő cikkBékés, boldog szülőket és gyerekeket kívánunk!

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .