Segítség, közösségbe megyünk!

Gyermeked leválásának és szocializációjának fontos mérföldköve, amikor megkezdi a közösségi életet. Ez a folyamat nem könnyű senkinek sem, de azért vannak praktikák, amelyekkel könnyebbé tehető.

Tanulhatsz belőle

Akárhányadik gyermeked bölcsődei vagy óvodai beszoktatása előtt is állsz, számíts rá, hogy minden alkalom más lesz, nincs jól bevált rutin, ami minden gyereknél működik, hiszen mindegyikük más, nem lehet tudni előre, hogy a soron következő csemete miként reagál majd a változásokra. Ugyanakkor nem csak a kicsi életében mérföldkő, amikor megkezdi közösségi pályafutását, hanem a tiédben is. A beszoktatási folyamat során rengeteget tanulhatsz gyermekedről, önmagadról és kettőtök viszonyáról.

„Akkor nehéz a beszoktatás, ha a szülő lélekben még nem érett meg arra, hogy elengedje gyermekét, képtelen elszakadni tőle, szeretné ott tartani maga mellett vagy szemrehányást tesz magának, amiért bölcsődébe vagy óvodába adja. Mivel 6 éves korukig a gyerekek nagyon szoros érzelmi kapcsolatban állnak az anyával, azonnal megérzik, ha az anya bizonytalan vagy lelkiismeret furdalása van.” – mondja Láng Hanna, a Busy Bee Angol Sportóvoda vezetője.

A szakember azt tanácsolja, hogy aggódó anyukaként azt tartsd szem előtt, hogy a bölcsiben vagy az óvodában gyermeked nyugodt és biztonságos közegben játszhat a kortársaival. Rengeteg új, színes élményt gyűjthet be, barátokat szerezhet.

Nem arra kell gondolni, hogy beadod a gyereket valahová, hanem, hogy biztosítod számára a megfelelő szocializációt és jellemfejlődést olyasvalakire bízva őt, akinél jó kezekben van.

Légy együttműködő!

„Magabiztosabb az óvodában és elfogadóbb az ottani rendszerrel kapcsolatban az a gyerek, aki előtte bölcsis volt, – mondja Hanna – de csak akkor, ha jó élmények fűzik az intézményhez, ezért nagyon fontos annak megfelelő kiválasztása.” A gyerekkel együtt előzetesen megnézve a helyet érezhető annak légköre, de a gondozónőt valószínűleg csak a beszoktatás alatt ismeritek meg.

jatek-ovoda

A legfontosabb, hogy vele kölcsönös legyen a bizalom és folyamatos a kommunikáció. Munkáját segítheted, ha elmondod, mit kell tudni a gyerekről, és melyek azok az alapelvek a nevelésével kapcsolatban, amelyekhez ragaszkodsz. Ám ha ezekkel nem ütköznek, tartsd tiszteletben a bölcsőde, óvoda szokásait, sőt legjobb, ha otthon is követed őket. Lehet, hogy szükség lesz egy jó adag kompromisszumkészségre, de a kicsi akkor érzi magát biztonságban, ha egyetértés van az otthona és a bölcsődéje, óvodája között.

Amit te sem úszhatsz meg

A gyereked nélküled kell, hogy legyen egy számára ismeretlen helyen, új emberek között, nem csoda, ha felgyülemlik benne a feszültség, aminek felszínre kell törnie. Lehet, hogy ez nem azonnal, csak 2-3 hét múlva következik be, amikor tudatosul benne, hogy ez most már mindig így lesz.

Készülj fel, hogy nem csak ő, de te is sírni fogsz, ez ilyenkor természetes. Az érzelmeket meg kell élni, nem szabad elfojtani.

„Ha nincs összhang aközött, amit mondasz és érzel, a gyerek összezavarodik. Mondd el neki, hogy ez az időszak neked is nehéz, mert nagyon fog hiányozni, és lesz olyan, amikor neki is nagyon hiányzol majd napközben. Ennél nagyobb ügyet azonban ne csinálj belőle, beszélj röviden, de őszintén. Érzelmi terhedet ne pakold a gyerekre, te legyél az ő támasza és ne fordítva. – figyelmeztet Lengyel Anna perinatális szaktanácsadó.

Ha utál közösségbe járni…

Fontos, hogy a gyerek is lehessen őszinte, hogy elmondhassa, hogy nem szereti a bölcsit, az ovit, a gondozónénit, vagy valamelyik csoporttársát. Ha azt reagálod, hogy nem szabad ilyet mondani, azzal az érzelmeit vonod kétségbe. Neked is van, hogy nincs kedved bemenni az egyébként kedvelt munkahelyedre, vagy felbosszant egy munkatársad, akivel amúgy jóban vagy. Vigasztald meg egy öleléssel, kérdezd meg tőle, hogy mi történt, miért érez így. Engedd meg neki, hogy olykor morcos legyen, sírjon, vagy rosszul viselkedjen.

Mélypontok előfordulhatnak nem csak a beszoktatás ideje alatt, de az egész bölcsis-ovis kor alatt is. Az is megeshet, hogy a már szobatiszta gyermek a közösségbe kerülést követően újra bepisil. Mindez csak átmeneti állapot, amely kellő nyitottsággal, megértéssel és türelemmel átvészelhető.

5 tanács, hogy a beszoktatás könnyebb legyen

1. Rituálék

A búcsú mindig ugyanolyan legyen. A rituálék állandósága biztonságérzetet ad a gyereknek. Minél rövidebben búcsúzkodtok annál könnyebb elfogadni az elválást.

ovoda-bucsu

2. Dr. Plüssi

A kisgyermeknek még nincs időérzéke, számára egy örökkévalóság, amíg távol vagy. Ilyenkor egy ismerős tárgy jelenléte (pl. a kedvenc kis takarója, cumija vagy alvós állata) az ígéret arra, hogy anya visszajön.

3. Kiszámíthatóság

Fontos, hogy időben érj oda a gyerekért és lehetőleg mindig ugyanakkor. Ennek érdekében válassz inkább a munkahelyedhez közel eső intézményt, ha van rá lehetőséged.

4. Pihenés

A kicsiknek sok új élményt kell feldolgozniuk, de keveset alszanak a szokatlan új helyen. A fáradtan hazaérkező gyerkőcöt ne terheld újabb programokkal, társasággal, ajándékokkal. A nap hátralévő részét töltsétek otthon, csendes, megszokott tevékenységgel.

5. Önfeledt együttlét

Bölcsi vagy ovi után lehetőleg ne a bevásárlást intézzétek közösen, hanem legyen fél-egy óra, amikor csak rá figyelsz. Ha még szopik, a közösségi élet megkezdése nem akadálya annak, hogy folytassa. Megérti majd, hogy napközben anya híján nincs cici, de bölcsi után mindkettőtöknek jól esik majd egy kis összebújás.

+ 1 TIPP: Ha meg tudod oldani, vegyél ki néha egy-egy anyanapot, amikor egész nap együtt vagytok és olyan programokat szerveztek, amelyekkel mindketten feltöltődtök. Fontos, hogy ez akkor legyen, amikor csemetéd már valóban beszokott a bölcsibe, oviba, nehogy ezzel a bónusz nappal megzavard a már jól beállt ritmust és újra kezdődjön a nyűgösködés.

 

hirdetés
Újságíró, marketing menedszer vagyok. Több szerkesztőségben dolgoztam már, elsősorban a nyomtatott médiában. Nagyon szeretek írni, kiemelkedően fontos számomra a kisgyermekes témák megismertetése az olvasókkal.
Előző cikkÖrdög Nóri tündérré vált – a kulisszatitkok
Következő cikkTavaszi újjászületés – ezúttal a kertben