Már gyerekként is mindenáron meg akartál felelni az elvárásoknak? Felnőtt nővé válva pedig halmozod a diplomákat, férfiakat megszégyenítő munkabírással dolgozol, közben szülsz, gyermeket nevelsz, háztartást vezetsz, ápolod párod lelkét és mindeközben még arra is odafigyelsz, hogy tökéletes legyen a külsőd? Akkor is te is szupernő-szindrómában szenvedsz!

Te is szupernő vagy?

Gondold csak végig egy napodat, főként, ha már anya vagy. Zsonglőrködni próbálsz a munka, a család és a barátok között, közben igyekszel mindenütt a maximumot kipréselni magadból, hogy mindenki meg legyen elégedve veled – beleértve önmagadat is-. A legjobbra törekszel, ebből  soha nem engedsz, mindig ez irányít téged. Erre a jelenségre már van szakkifejezés is: szupernő szindróma.

A definíció szerint azok a nők tartoznak ebbe a csoportba, akik meg akarnak felelni mindenki elvárásának, úgy érzik , hogy képesek megbirkózni a rájuk kirótt feladatokkal és mindennapjaikra nehezedő nyomással. A gyakorlatban azonban túlhajszoltnak, túlterheltnek és  túlságosan elkötelezettnek érzik magukat.

Miről ismerhetjük fel a szupernő szindrómát?

Ha mindig, mindenáron „jó” akarsz lenni, a környezeted kedvét keresed, a tökéletesnél alább nem adod és az hajt, hogy mindent megcsinálj, akkor máris elkezdhetsz gyanakodni, hogy te is beleestél a csapdába. Ha pedig mindez azzal társul, hogy képtelen vagy nemet mondani, még akkor is, ha úgy érzed, összeesel a fáradtságtól és akkor sem panaszkodsz, miközben tele vagy belső feszültséggel, biztosan szupernő-szindrómában szenvedünk.

A szupernők  feladatorientáltak, nagy felelősségérzetük van, és valódi vágyuk, hogy  tökéletes végeredményt tegyenek le az asztalra, legyen szó munkáról, gyermeknevelésről vagy házasságról. Ők a karrier és család kettősében kimagaslóan teljesítenek, mert képesek több funkciót is ellátni egyszerre – még egymással ütköző szerepekben is-.

Ennek azonban nagy ára van. A legtöbb nő, aki ebben a szindrómában szenved, előbb vagy utóbb feléli testi-lelki tartalékait és valamilyen „pótszerhez” nyúl, hogy enyhítse a belső feszültséget: megszállottan vásárol, sportol vagy gyógyszereket szed.

Vigyázat, veszélyes!

A szupernő szindróma azért különösen veszélyes, mert ez a túlzott teljesítménykényszer túlterheli a szervezetet, stresszes állapotot, egy sor fizikai, mentális problémát okoz. A túl sok stressz, ha nem kerül levezetésre, megbetegít: fekély és egyéb gyomorpanaszok, migrénes fejfájás, magas vérnyomás, szívproblémák és még számos további betegség formájában jelenik meg. A stressz leküzdésére sokan nem a megfelelő megoldást, a tempó és elvárások csökkentését tűzik ki célul, hanem olyan pótcselekvéseket iktatnak be, melyek tovább rombolják az egészséget. Egy új vizsgálatból, amely 25 és 34 év közötti nők stresszre adott reakcióit mérte fel,  kiderült, hogy a résztvevő nők harmada az ételfogyasztást – vagy nem evést- választotta a problémákkal való megbirkózás eszközéül.

A kifáradást, kimerültséget jelzi a gyakran ok nélkül jelentkező ingerlékenység, koncentrációra való képtelenség, memóriaproblémák, hangulatingadozások, érzelmi kitörések és az egyre gyakrabban megjelenő negatív gondolatok, a humorérzék elvesztése. A stressz fizikai tünetei között előfordul izomfeszültség, gyomor-, illetve alhasi fájdalom, „pillangók a gyomorban” érzés, tikkelés, bőrirritáció, álmatlanság vagy éppen kóros túlalvás.

A tünetek főként ünnepek környékén erősödnek fel extrém módon. Mivel ilyenkor az édesanyákra fokozott terhelést ró az ünnepi készülődés, a „csak minden tökéletes legyen” kényszere. Sokan éppen ilyenkor omlanak össze, mert már nem bírják tovább.

Az önzőség fél egészség

Az első lépés a „gyógyulás” útján, ha belátod, a boldogság nem egyenlő a tökéletességgel. Próbálj egyensúlyt teremteni  a munka és a magánélet között, saját terhelhetőséged és igényeidet figyelembe véve. Ismerd be, hogy túlvállaltad magad és túlterhelt vagy. Ne ódzkodj olykor segítséget kérni! Készíts feladatlistát és oszd szét a teendőket a családtagok között! Nem kell mindent egyedül megoldanod! Ha stresszes vagy, próbáld megtalálni azt a módszert, ami számodra a legmegfelelőbb a feszültség levezetésére. Néha tudj nemet mondani és foglalkozz önmagaddal: alakíts ki örömszerző szokásokat, járj táncolni, utazz el –akár egy napra is- és keresd meg magadban azt a személyt, aki valaha képes volt önfeledten és boldogan létezni.

hirdetés