Az ekcémás csecsemők hozzátáplálásáról

Már kisgyermekeknél is jelentkezhet az atópiás ekcéma, amelynek okairól beszélgettünk dr. Garaczi Edinával, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász-allergológusával.

Mi okozza az atópiás ekcémát?

ID-100140237Ma már jól ismert, hogy a csecsemőkori atópiás ekcémát a bőr kifejezett kiszáradása okozza. Ennek hátterében a kutatók a bőrben egy bizonyos anyag, a filaggrin fehérje kóros, vagy csökkent termelődését igazolták, melyet az adott gén hibás működése okoz. Emellett bizonyos lipidek, ceramidok csökkent termelése is hozzájárul a bőr kiszáradásához. Az atópiás ekcéma kezelésében tehát az első és alapvető lépés a bőr megfelelő zsírozása: lipidpótló, esszenciális zsírsavakban gazdag testápolókkal. Minden tényező, ami fokozza a bőrszárazságot,- például téli hideg idő, szél, vagy víz- rontja az ekcémát. Emellett az is jól ismert, hogy pszichés tényezők, stressz nagymértékben befolyásolják a tüneteket.

Igaz, hogy minden esetben ételallergia áll az atópiás ekcéma hátterében?

Nem igaz. Korábban azt feltételeztük, hogy a csecsemőkori ekcémát valamilyen étel (például tej vagy tojás) fogyasztása okozza. Az utóbbi években végzett kutatások eredményei viszont azt igazolták, hogy az ekcémás csecsemők csak egy részénél alakul ki valódi ételallergia. Az ételallergia biztos diagnózisa diétát követően végzett terheléses vizsgálattal állítható fel, amikor például tejtermék vagy tojás tartalmú ételek adása után megfigyeljük a gyermekek bőrtüneteit. Csak akkor kell diétát tartani, ha az adott étel fogyasztása után biztosan romlanak az ekcémás tünetek, tehát az összefüggés egyértelműen igazolható. Nagyon fontos, hogy sem a laborvizsgálatok, nsem a bőrtesztek nem nyújtanak biztos diagnózist, így önmagukban ezek alapján sose kezdjünk gyermekünknél diétát.

Újdonságok az ekcémás csecsemők hozzátáplálásáról

A csecsemők hozzátáplálását 4-6 hónapos kor között kell elkezdeni. Nagyon fontos, hogy a hozzátáplálást az anyatejes szoptatás mellett kezdjük el, így csökken az allergiás érzékenység kialakulása. Korábban az ekcémás csecsemőknél a gyakori allergiát okozó tejtermékek, vagy tojás bevezetése csak 1 éves kor után volt javasolt. Széles körű klinikai vizsgálatok eredményei alapján ezt az időpontot jelenleg 4-6 hónapos kor közé teszik. Ebben az életkorban az elfogyasztott ételekre úgynevezett tolerancia alakul ki, vagyis a csecsemők hozzászoknak az elfogyasztott ételekhez. Későbbi életkorokban a tejfehérjék vagy a tojás allergének már gyakrabban provokálhatnak allergiát. Vagyis a gyakori allergének bevezetését is fél éves kor körül javasolt elkezdeni, kis mennyiségekben, feldolgozott formákban (tejtermékek, tojást tartalmazó ételek formájában). Az új ajánlások ezen kívül nem javasolnak diétát sem terhesség alatt, sem szoptató édesanyáknak.

Hisztamin felszabadító ételek kerülése

Bizonyos gyümölcsök (eper, málna) a hisztamin felszabadító tulajdonságuk miatt 2 éves kor alatt továbbra sem javasoltak. Hasonlóak az érlelt sajtok (camembert, brie sajt) és bizonyos halfélék is. Tartósítószerek, színezőanyagok, aromák szintén fokozott hisztamin felszabadulást okozhatnak, ezzel rontják a meglevő ekcémás tüneteket, ezért ezeket továbbra is érdemes kerülni.

Fotó: freedigitalphotos.net

 

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

hirdetés

3 EDDIGI KÉRDÉSEK

    • Én ezt nem értem már. Nagyon gyorsan fejlődik az orvoslás, ugyanakkor az orvosok sem értenek egyet mindenben.

      Kisfiam születésétől kezdve ekcémás, szoptatott baba, most 5 hónapos. 5 hónapig Elidel krémet kellett kenni, most elocomot minden nap, mert tetőtől talpig foltos lett. A doktornő szerint azért, mert én tejtermékeket fogyasztok. Tény, hogy az elocom segít, csak tudom, hogy nagyon erős, és nem merem minden nap kenni, mert félek, hogy mérgezem a gyereket a sok krémmel. Én már nem fogyasztok tejeset, semmit, amiben hozzáadott tej/származéka van(egyidejűleg kezdtem az elocom alkalmazásával, nagyon megvisel, gyerekkorom óta legalább fél-1 liter tejterméket fogyasztottam naponta, soha életemben nem voltam semmire allergiás, érzékeny, a bőrömmel sincs semmi gond). LEehet, hogy ez is segít, de nem tudom, mit használjak a bőrére, ami legalább természetes. És pont emiatt félek a hozzátáplálástól. Ha az én korábbi tejfogyasztásom az oka, akkor tényleg jól teszem-e, ha korán bevezetem ezeket a termékeket nála. A túrót már 8 hónapos kortól javasolják. Vagy hagyjam minél későbbre. A cikk szerint minél hamarabb kell… Akkor most mit tegyek, kihez forduljak? Ahány szakember, annyi félét mond. A kislányom 2 és fél éves, 17 hónapig szoptattam, a füstölt termékeken, meg a nyers halon kívül mindent ettem (persze a puffasztó ételeket kerültem), ő is ekcémás a mai napig, de egy-egy 5 forintosnyi területtől nem nagyobb folt megjelenik néha, de voltunk ételallergia vizsgálaton, semmire nem allergiás, pedig mindent eszik, MINDENT, a füstöltet, a csípőset, az allergéneket. ha egy gén okozza, és nem allergia az atópiás ekcémát, akkor van valami csodakence, amit ilyen pici gyerekeknél alkalmazni lehet, és nem kell rettegni, hogy tönkreteszem őket????

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .