A rotavírus gyakoribb, mint gondolnánk

Hazánkban igen gyakori a rotavírus okozta megbetegedés, az idei év első négy hónapjában például 3673 fertőzést jelentettek. A rotavírus okozta lázzal, hányással, hasmenéssel járó betegségen 5 éves korára szinte minden gyermek átesik. Egy friss kutatás szerint a felnőtt magyar lakosság többsége tisztában van a betegség esetleges súlyosságával, ugyanakkor jóval kevesebben gondolják azt, hogy ez a fertőzés ennyire gyakran fordul elő.

A rotavírus fertőzés rendkívül gyakori

Az idei év elején igen sok rotavírus fertőzést regisztráltak, az első 13 hétben összesen 3673 esetet, ez a nagy szám nem meglepő, hiszen a rotavírus az egyik leggyakoribb hányással/hasmenéssel járó kórokozó, amely csak Európában átlagosan 2.8 millió megbetegedést okoz évente. Rotavírussal bárki megfertőződhet, mert a kórokozó nagyon ellenálló, hosszú órákig fertőzőképes marad a szennyezett tárgyakon. Sokan például azt sem tudják, hogy a lakás fertőtlenítése sem garantálja a kórokozó elpusztítását, hiszen a vírus porszemcsékhez tapadva is életképes marad.

ID-100205163Nemrégiben online villámkutatást végeztek a felnőttek körében, hogy milyen ismeretekkel rendelkeznek a rotavírus okozta betegségről. Ebből kiderült, hogy bár a legtöbben (86%) súlyos betegségnek tartja a rotavírus fertőzést, de a gyakoriságával már jóval kevesebben (64%) vannak tisztában. Ezzel kapcsolatban Dr. Pető Gabriella, házi gyermekorvos, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének vezetőségi tagja elmondta: „A saját tapasztalataim és az epidemiológiai adatok is azt mutatják, hogy ez a betegség az egyik leggyakoribb gyermekkori fertőzés, amelyen minden gyermek átesik valamikor 5 éves kora előtt.”

A rotavírus fertőzés elsősorban a kicsiket veszélyezteti

Bár rotavírussal bárki megfertőződhet, a fertőzés legsúlyosabban a 6-24 hónapos korosztályt, a csecsemőket és kisdedeket érinti leginkább. Egyrészt, mert az immunrendszerük kevésbé ellenálló a rotavírussal szemben, másrészt a kiszáradás veszélye is ebben az életkorban fenyeget leginkább. A fertőzés tünetei pár napos lappangást követően viharos gyorsasággal kezdődnek, vizes hasmenéssel, napi 10-15 széklet ürítésével, hányással, lázzal. A tünetek akár 3-7 napig is eltarthatnak. A betegség legsúlyosabb szövődménye a folyadékvesztés, amely kiszáradást eredményez. Minél gyakoribb a hasmenés vagy a hányás, annál nagyobb a folyadék- és ásványianyag-veszteség, illetve a láz is tovább növelheti a folyadékveszteséget. Amennyiben nem indul el időben a folyadék és ásványi anyag sürgős pótlása, akár sokkos állapot, szívritmuszavar és halál is bekövetkezhet.

Egy európai felmérés szerint évente 700 ezren fordulnak orvoshoz rotavírus okozta problémák miatt, ezekből a betegekből 87 ezren kórházba kerülnek, és sajnos 231 beteg életét veszti. Magyarországon évente mintegy 2000 kisgyermeket kezelnek kórházban rotavírus okozta hányás/hasmenés következtében. Dr. Pető Gabriella tapasztalatai azt mutatják, hogy a kisgyermekek körében a kórházba kerülések nagy hányadáért a rotavírus a felelős. A kutatás adatai szerint viszont csak a válaszadók 51%-a van azzal tisztában, hogy a rotavírus fertőzés a csecsemőkre a legveszélyesebb. A házi gyermekorvos hozzátette: „Nagyon fontos a rotavírus fertőzésről beszélni, hiszen sok esetben a hányással és hasmenéssel járó betegség következtében kórházi ellátásra van szükség.”

Csak minden második ember oltatná be gyermekét rotavírus ellen

Bár a rotavírus fertőzés esélyét a fokozott higiéniai intézkedések csökkentik, a megelőzést leginkább a szájon át adható védőoltás biztosíthatja. A villámkutatásból kiderült, hogy a betegség súlyosságát tekintve a magyar lakosság 54%-a beadatná gyermekének a rotavírus elleni védőoltást. A válaszadók egy ötöde viszont úgy vélte, hogy a pénztárcája nem engedheti meg a védőoltás beadatását, 15% -a nem tartja olyan súlyos betegségnek, hogy védekezni kellene ellene, 10%-a pedig egyáltalán nem ért egyet a védőoltásokkal.

A súlyos, kórházi kezelést igénylő rotavírus-fertőzés néhány cseppnyi, szájon át adott, édeskés ízű védőoltással megelőzhető. A teljes oltási sor egyszerűen adagolható, az első adagot 6 hetes kortól kaphatja meg a baba, de nincs idő a késlekedésre, mert a korai védelem kulcsfontosságú a fiatal csecsemőknél. Az utolsó adagot a 2 adagos védőoltásból legkésőbb a baba 24 hetes koráig be kell adni. Dr. Pető Gabriella elmondta: „Minden szülőt érdemes teljes körűen tájékoztatni a betegségről és a lehetséges szövődményekről, így mindenki saját maga mérlegelhet és döntheti el, hogy beadatják-e a védőoltást gyermeküknek. A tapasztalataim azt mutatják, hogy azok a szülők, akik a nagyobb gyermekükkel már végigszenvedték a betegség okozta kellemetlenségeket, esetleg még kórházba is kerültek, a második kisgyereknek már rögtön beadatják a rota elleni védőoltást.”

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .