
Előfordulhat, hogy a téli hidegben azt veszed észre, könnyezel. Mondjuk, amikor egy szeles novemberi napon sétálsz haza az iskolából, munkahelyről és egyszer csak – hoh! — egy hideg szellő az arcodba vág.
Ahogy vacogni kezdenek a fogaid, és összehúzod a kabátot, észreveszed, hogy könnybe lábad a szemed. Könnyes a szemed, de nem vagy szomorú. Mi történik? Hogy lehet, hogy random is könnybe lábad a szemed, könnyek fakadnak belőlük, épp úgy, mint amikor sírsz? Vagy mégsem olyan random?
A könnyezésből származó könnyek segítenek megvédeni a szemet. Hogyan? Nedvesen tartva őket, és kimosva a port és egyéb idegen anyagokat, amelyek bekerülhetnek. A könnyező szemek könnyei csak a szemedet igyekeznek védeni, lehet ott maradnak a szemed zugában, de az is lehet, hogy lecsorognak az arcodra.
Akár sírsz, akár csak a szemed könnyezik, a szemedben lévő folyadék ugyanúgy keletkezik. Minden könny a könnymirigyekből származik, amelyek a felső szemhéjak alatt találhatóak. Könnyek folynak ki a mirigyekből és utána a szemeidből is.
Amikor könnyezel…

…a könnyeid egy része könnycsatornákon keresztül kifolyik a szemből. Ezek a csatornák apró csövek, amelyek a szemek és az orr között futnak. Minden könnycsatorna olyan, mint egy apró kád lefolyó. Amikor a könnyek megtelnek a szemedben, a könnycsatornákon keresztül kifolynak. Két könnycsatornád van – egy-egy mindkét szem belső sarkához közel. Láthatod is olykor ezeket a lyukakat, ha óvatosan lehúzod az alsó szemhéjat.
Ha a könnyek gyorsan folynak, például amikor erősen sírsz, a csatornák nem tudják elvezetni mindet, így a könnyek lefolynak az arcodra. És észrevetted már, hogy néha tisztán folyik az orrod, amikor sírsz? Ennek az az oka, hogy a csatornákon keresztül kilépő könnyek egy része az orrodon át jön ki.
Miért könnyes a szem?

A szemek a síráson kívül sok különböző okból kifolyólag könnyeznek. Bármi, ami irritálja a szemet, könnyeket okozhat, mert a szem megpróbálja kimosni azt onnan. Tehát ha valami megakad benne – például kosz vagy szempilla -, akkor jönnek a könnyek!
Nem mindig láthatod azt, ami a szemedbe kerül. Mentél már be füstös szobába? Ha igen, akkor észrevehetted, hogy szemeid könnyesek a füst elleni védekezésül. Annak ellenére, hogy a füstöt alkotó részecskék túl kicsik ahhoz, hogy láthassuk pket, még mindig károsíthatják a szemet. A szem akkor is könnyezhet, ha egy hámozott vagy apróra vágott hagyma közelében tartózkodunk. A hagyma által kibocsátott gőzök valójában apró vegyi anyagokat tartalmaznak, amelyek a szembe kerülhetnek, és fájdalmat okozhatnak.
Az olyan dolgok, amelyek kiszáríthatják a szemet, mint például a hideg levegő vagy a szél, szintén könnyezést okoznak. A szem túlzott kiszáradásától való megóvása érdekében a könnymirigyek kinyomják a könnyeket. Képzeld el, amint kiszáradt szemmel síelsz le egy dombról, miközben a szél rád zúdult. Az nagyon fájna!
Az emberek szeme attól is könnyes, ha allergiásak, fertőzést kaptak el, mint a megfázás; vagy az úgynevezett kötőhártya-gyulladás. Mindezek az irritációk gyulladttá és könnyessé tehetik a szemet.
Könny-gondok
Ha még nem agyaltál ezen, talán eszedbe sem jut mekkora gond lehet a szemszárazság.De néhány embernek gondot okoz a könnyezés, mert a könnymirigyeik nem termelnek elég könnyet. Bizonyos egészségügyi állapotok vagy gyógyszerek szemszárazságot okozhatnak.
Egy másik probléma, hogy a könnyek nem folynak le, így a szem túlságosan megtelik folyadékkal. Ez azért fordulhat elő, mert valakinek elzáródott a könnycsatornája. A csecsemők elzáródott könnycsatornákkal születhetnek. Általában maguktól nyílnak meg a csatornák, de egyes babáknak kis műtétre van szükségük a csatornák kiürítéséhez.
Tehát most már tudjuk, mire készül a szemünk, amikor teljesen könnyes lesz.