Ne szállj be egy idegen autójába! – Ismerős a gyerekkorból, nemde?

Ne szállj be egy idegen autójába! - Ismerős a gyerekkorból, nemde?
pixabay

Ne szállj be idegenekhez, ne beszélgess idegenekkel, ne fogadj el idegenektől édességet. Ilyen és ehhez hasonló szülői kérésekkel úgy gondolom mindannyian, legalábbis nagyon sokan találkoztunk gyerekkorunkban. Na de hogyan tanítsuk meg ezeket úgy a gyermeknek, hogy közben maradjanak udvariasak és kedvesek másokhoz?

Egy szülő a legtöbb esetben félti a gyermekét minden újtól és mindenkitől, aki ismeretlen és problémát jelenthet. Ez valamilyen szinten normális folyamat, egészen addig, amíg nem bocsátkozunk túlzásokba. Sok szülő találkozik azzal a szituációval is, amikor idegenek mennek oda megnézni a babakocsiban pihenő babájukat, kisgyermeküket, kedvesen mosolyogva, barátságosan, semmi extra, köszönnek és mondanak néhány jó szót. Igyekszünk megtanítani a gyermekeknek, hogy maradjanak udvariasak és kedvesek. De hogyan tegyenek különbséget aközött, hogy mikor szabad beszélgetni és köszönni az idegeneknek és mikor nem?

Városi, Emberek, Tömeg, A Polgárok, Személyek, City
pixabay

A „ne beszélj idegenekkel és ne fogadj el tőlük ételt” generációk óta sok szülő szájából elhangzó már-már kőbe vésett szabály. De bizonyos szituációk esetén lényeges megtanulniuk, hogy mikor beszélhetnek és mikor nem beszélhetnek általuk nem ismert egyénekkel. Ha nem tudják mit tegyenek, kihez fordulhatnak, ha ne adj isten eltévednek vagy bármilyen élethelyzetben segítségre szorulnak? Ezt lényeges megtanítani nekik.

A tiltás helyett jobb, ha megtanítod nekik, hogy mikor érdemes idegenekkel szóba állni és mikor nem. Amikor a gyerekek veled vannak és olyan közegben vagytok, ahol többen is vannak, jó, ha hagyod, hogy idegenek is szóba álljanak veletek, velük. Amíg figyeled a helyzetet és közbe tudsz lépni, ha probléma merül fel, addig nincs ezzel semmi gond. Társadalmilag lényeges, hogy új emberekkel is képesek legyenek kommunikálni.

Tanítsuk meg őket különbséget tenni jó és rossz között

Azt viszont meg szükséges értsék, hogy ha egyedül vannak, ahol te, mint szülő nem vagy velük és egy idegen ember lép oda hozzájuk az már más történet. Mondjátok el nekik normális keretek között, hogy semmilyen módon ne fogadjanak el fuvart idegentől, ne kóstoljanak meg semmilyen élelmiszert, amit kínálnak nekik és ne hallgassanak olyan ál-történetekre, mint „elveszett a kiskutyám, segíts megkeresni” jellegű sztorik. Az ilyen felajánlásokat határozottan utasítsák el, hangosan mondjanak NEM-et és ha ennek ellenére sem hallgat rájuk az idegen kiabáljanak vagy kérjenek segítséget egy arra járó felnőttől.

Bármilyen ilyen eshetőségnél lényeges a bizalom, fontos, hogy a gyermek azonnal elmondja a szülőnek, tanárának, gondozójának, hogy mi történt. Ugyan ez igaz arra is, ha valaki valamilyen eseménnyel kapcsolatban titkolózásra inti a gyermeket, ha megérinti őt olyan területen, ami az ő intim része vagy fordított esetben arra kéri a felnőtt a gyermeket, hogy ő érintse meg intim területen. Ilyen eseteket is fel kell sorakoztatni egy gyermek számára, lényeges, hogy ezt is mondja el egy felnőttnek.

Lányok, Gyermekek, Gyerekek, Barátok, Fiatal, Boldog
pixabay

A legtöbb gyerek valószínűleg ódzkodik az idegenektől

Az olyan emberektől, akik gonosz külleműek vagy valamilyen módon ijesztőnek tűnnek. De a legtöbb molesztáló vagy gyermekrabló, meglehetősen emberien kinéző egyén, és mindent megtesz annak érdekében, hogy barátságosnak, biztonságosnak és vonzónak tűnjön egy gyermek számára. Tehát ahelyett, hogy az embert külső megjelenés alapján ítélné meg, tanítsa meg a gyerekeket, hogy cselekedeteik alapján ítéljenek meg embereket.

Fontos arra is ösztönözni a gyerekeket, hogy bízzanak saját ösztöneikben. Tanítsd meg nekik, hogy ha kényelmetlenül érzi magukat, vagy ha úgy érzik, hogy valami nem stimmel – még akkor sem, ha nem tudják megmagyarázni, miért -, azonnal el kell sétálniuk, telefonálniuk kell vagy megbízható felnőtt segítségét kérni.

Na de mi történik, ha a gyermek egyedül van és egy idegenhez kell fordulnia segítségért?

Bodyworn, Test Kamera, Rendőri Szerv Kamera, Bűnüldözés
pixabay

Kérjük őket, hogy ilyen esetben nézzenek szét maguk körül, keressenek egyenruhás embert, például rendőrt vagy biztonsági őrt vagy áruházi alkalmazottat stb. amennyiben nincs ilyen személy a környéken, akkor biztonságosabb lehet, ha nagyszülőket vagy olyan embereket szólítanak meg segítségért, akik gyerekekkel vannak, családdal vannak és képesek lehetnek segíteni nekik.

Emlékeztessük őket, hogy hallgassanak az ösztöneikre. Ha nincs jó érzésük valakivel kapcsolatban akkor hallgassanak a belső hangjukra és kerüljék az illetőt vagy forduljanak segítségért. Legyen náluk telefon! Ne féljünk ilyen dolgokról beszélgetni otthon, mert (bár ne kerüljön erre sor), de életet menthet, ha tudják, hogy kritikus helyzetben mit kell tenniük.

(VIA)

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkEgy olvasás-barát lakás kialakítása
Következő cikkBocsánatot kérni és megbocsátani

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .