Vajon szabhatóak-e határok kisgyermekeknél?

FORRÁSMom.com/RachelPierre
Vajon szabhatóak-e határok kisgyermekeknél?
Vajon szabhatóak-e határok kisgyermekeknél?/Pixabay/timkraaijvanger

A határokról és azok feszegetéséről nagyon sokat lehetne beszélni. Határok nélkül a világ meglehetősen elveszne. De vajon szabhatóak-e határok kisgyermekeknél? Olyan kisgyermekeknél, akik módfelett aktívak és egy percig sem akarják, hogy bármiben akadályozzák őket.

Az édesanyák a legfőbb határszabók a kisgyermekeik életében. Sokszor ez minden, amit tehetnek. Sajnos nincs olyan korosztály a gyermekek esetén, aki ne akarná örökösen feszegetni ezeket a határokat. Ezzel próbára téve a szülők türelmét. Sőt… vannak olyan napok, amikor anya és apa úgy érezheti, a gyermek mást sem csinál, csak feszegeti ezeket a határokat.

Amikor a gyermekek még kicsit, sokszor vesztes csatának tűnhet a határok betartatása bármilyen témát tekintve. Szükség van határokra az étkezés, alvás, uzsonna idő, a viselkedés, a családtagokkal való kapcsolatok, a szabadidő és még megannyi területén az életnek. Sok esetben megvan, hogy mikor van lefekvés, ébredés, ebéd, játék, óvoda vagy iskola… ezt pedig nehéz megtanítani nekik, hiszen a szabadságot és a folytonos játékra való vágyat, nehéz gyermekként kiengedni a kezeik közül.

Amikor felnőttként sem tartjuk be ezeket a határokat, azt tanítjuk a gyermekeknek, hogy nem baj, ha ők sem törődnek vele. Példamutatással lehet leginkább elérni, hogy a gyermek is alkalmazkodjon a szabályokhoz. Érdemes tisztázni mit szabad, mit nem.

Kerékpározás 1 helyen | Pepita.hu

Szabhatóak-e határok kisgyermekeknek? Igen! Határokkal jobb szülő lehetsz!

Csecsemő, Kisgyerek, Nevetés, Öröm, Csiga, Színlelt, szabhatóak-e határok
pixabay/Beeki

Dr. Krupa Playforth, egy gyermekorvos anyuka elmagyarázta, hogy „a határok felállítása nem tesz rossz szülővé. Valószínűleg ettől leszel jobb szülő. Olyan mintákat állítasz fel, amelyek fontosak lesznek gyermekeid életében.” A határok kitűzése kisgyermekeidnél megtanítja őket arra, hogy megtanulják, meddig mehetnek el bizonyos dolgok kapcsán.

„A járvány is bűnösnek érezhetjük magunkat. Gyermekeinket sok mindentől megfosztották. Így kialakulhatott némi kísértés, hogy figyelmen kívül hagyjuk a határainkat, és hagyjuk szabadabban őket. Ha rájönnek, hogy még egy órát nyafoghatnak, és megszerezhetik a plusz időt játékra vagy bármire, az senkinek nem lesz jó.” – folytatja Dr. Playforth.

Hogyan tartassuk be a határokat, szabályokat?

Amikor határokat hozunk létre a kisgyermek számára, néhány kulcsfontosságú dolgot érdemes szem előtt tartani. Először is, a határok jobban működnek, ha világosan és időben közlik őket. A gyermekek figyelmeztetése segít nekik megismerni és előre látni az elkövetkező események változását vagy egy-egy tevékenység végét. A figyelmeztetés csökkenti a hisztizést és harcot, amely kétségtelenül akkor következik be, amikor egy anya hirtelen kikapcsolja a tévét. Vagy elvárja, hogy a kisgyermek hamar ágyba kerüljön. Másodszor, a határokat a lehető legtöbb esetben tényleg be kell tartatni. A rutin sokat segíthet a határok betartásában. Néha nem baj, ha később fekszik le a gyermek, de ha folyton rendszertelenül… lehetetlen lesz megszoktatni vele, hogy időben le kell feküdjön, hogy kipihenje magát.

Társasjátékok gyerekeknek nagy választékban | Pepita.hu

Harmadszor, ahogy Dr. Playforth javasolja, ha lehetővé teszed gyermeked számára, hogy némi irányítást gyakoroljon ő maga is egy határnál, az előnyötökre válhat. Így a legtöbb esetben könnyebben mozgatható a gyermek, különösen a kisgyermek, a határokkal együtt. Például, amikor elhagyjátok a parkot, Dr. Playforth azt tanácsolja, hogy „hagyd, hogy a játszótérről hazafelé menet zenét válasszon a gyermek, vagy eldönthesse, hogy gyalog akar-e menni, vagy az autóval”, ez kiváló kompromisszum lehet.

Maradjunk pozitívak a határok szabásával kapcsolatban

Az anyák általában nem szeretnek újabb és újabb veszekedéssel időzni. Ha el lehet kerülni a hisztit, veszekedést, mi annak a módja? Ahelyett, hogy nemet mondanánk valamire, Dr. Playforth egy alternatívát javasol. Ahelyett, hogy megengeded a gyereknek, hogy ne egyen egy ételből, amit nem akar megenni, mondd neki, hogy legközelebb ő választhat menüt, de ma csak ez az étel van itthon. A gyerekek idővel megtanulják, hogy a dührohamok nem működőképesek. Ha tudni fogják, hogy anyát nem lehet ezzel felbosszantani, csökkenni fog a hisztik száma.

Családi veszekedés, mit tegyek gyerekként? | Babafalva.hu

Végezetül, ne feledd, hogy nem minden cselekvéshez kellenek határok. A természetes következmények és az időkorlátok kiváló tanítók. A gyerekek előbb utóbb mindennek megértik a szükségességét. Alkalmazhattok időzítőt a telefonon, hogy a gyermek tudja mikor van vége egy adott tevékenységnek. Csak türelem! Meglesz a gyümölcse! 🙂

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikk9 mérföldkő, amiről egyik anya sem beszél
Következő cikkBababiztonság – tartsd biztonságban babádat

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .