11 óvintézkedés, hogy megóvd gyermeked a fulladástól

11-ovo_250.jpg

Az 1 és 19 év között gyerekek körében a második leggyakoribb halálok a vízbefúlás. A legveszélyeztetettebb korosztály a totyogók, és a tinédzser fiúk. A szülőknek több óvintézkedést kell tenniük ahhoz, hogy megóvják gyermeküket. Ehhez ad tanácsokat az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) új útmutatója a fulladásos balesetek elkerülése érdekében.

1. Kisgyermeket egy percre se hagyjunk egyedül a fürdőkádban, a medencében vagy a medence partján, öntözőcsatornák vagy szabadvíz közelében. Ne is bízzuk más gyermek felügyeletére, mindig legyen vele felnőtt. Használat után azonnal öntsük ki a vizet a locsolókannákból, vödrökből és egyéb víztároló edényekből. Ne hagyjuk a kisgyermekeket a WC-n sem egyedül, mivel az is fulladás-veszélyes.

2. Folyamatosan felügyeljük gyermekünket víz közelében. Csecsemőktől, totyogóktól és gyenge úszóktól legfeljebb egy karnyújtásnyira távolodjunk el. Nagyobb gyermekek és jó úszók esetében nem szükséges ennyire közel lenni, de legalább egy felnőtt mindig kövesse figyelemmel őket.

3. Mielőtt a gyermeket másra bízzuk, a saját otthonunkon kívül, mindig érdeklődjünk, hogy kerülhet-e víz közelébe, és hogy egy felnőttre hány gyermek jut.

4. Az otthoni medence köré emeljünk legalább 1,5 m magas kerítést. A kerítésen legyen nehéz átjutni (egy lánckorlát nem elég!), és önműködően csukódó és záródó kapuja legyen. A medence teljes körülkerítésével a fulladásos balesetek körülbelül fele megelőzhető lenne.

5. A gyerekeknek minél hamarabb meg kell tanulniuk úszni. Az úszásoktatás nagyon fontos a fulladásos balesetek megelőzésében. A korábbi ajánlásokkal ellentétben, az AAP már nem ellenzi az 1 és 3 év közötti gyermek úszásoktatását, ugyanis bizonyítékok vannak arra, hogy az oktatáson elsajátítottak akár meg is menthetik a kicsik életét. 1 évnél fiatalabb csecsemőknek azonban nem ajánlják az úszástanulást.

6. Tanuljuk meg az elsősegély és az újraélesztés fortélyait.

7. Ne használjunk a mentőmellény helyett felfújható, úszást segítő eszközöket (pl. karúszókat), mivel azok könnyen leeresztenek, és nem is az úszás biztonságának növelésére tervezték őket.

8. Minden gyermek viseljen mentőmellényt, ha hajón, csónakon tartózkodik. Kisgyermekek és úszni nem tudók viseljék a víz mellett is, pl. folyóparton vagy mólón.

9. Legyünk tisztában a víz mélységével és a víz alatti lehetséges veszélyekkel, mielőtt engedjük gyerekünket a vízbe ugrani. Első alkalommal lábbal előre ugrojanak, ne fejest!

10. Ha szabad víz mellé megyünk gyerekekkel, olyan helyet válasszunk, ahol vannak kirendelt életmentők. Az úszni tudó gyerekeket készítsük fel rá, hogy mit tegyen, ha sodrásba kerülne. (Ússzon párhuzamosan a parttal, amíg ki nem kerül a sodrásból, és utána ússzon ki a partra.)

11. Vigyázzunk a nagyméretű, felfújható medencékkel. Az Egyesült Államokban 2004 és 2006 között 47 olyan esetet számoltak össze, amely során ilyen gumimedence okozta a gyermek halálát. „Mivel ezeknek a medencéknek puha az oldaluk, a gyerekek nagyon könnyen átlendülnek rajta, és fejjel lefelé a vízbe eshetnek. Így ezek folyamatos veszélyforrást jelentenek” –figyelmeztet Dr. Weiss, az ajánlások szerzője.

Az irányelvek, amiket május 24-én osztottak meg a nyilvánossággal, a Pediatrics folyóirat júliusi számában fognak megjelenni.

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkBőrradír házilag
Következő cikkA chlamydia okai, tünetei és kezelése

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .