
A magzat folyamatosan – fejlettségi szintjének megfelelően – mozog a pocakodban, ám a kérdés itt az; mikor kezded el érezni mindezt! Hiszen minden kismama erre vár, hogy ne csak egy monitoron lássa születendő babáját, hanem érezze is őt.
Mikor kezd mozogni a magzat?
A 6-7 héten már reflex-mozgásokat végez – hisz a kezei, lábai elkezdtek fejlődni. 3-4 héttel később azonban irányított mozgásokat is megfigyelhetünk – egyelőre még csak az ultrahang felvételeken. Szájába veszi az öklét, ujjait, felfedezi az arcát és a köldökzsinórt, „úszkál” a magzatvízben, hiszen helye még van bőven.
Mikor kezded érzeni Te is a baba mozgását?
A terhesség 16. hetében már érezhető, ahogy a baba rúg, mocorog, nyújtózik. Természetesen ezeket sokan nem is veszik észre, hiszen nagyon apró érzetekről beszélünk – befolyásolhatja ezek észlelését a kismama testalkata, a méhlepény tapadása, a magzat aktivitása és persze az is, hogy miként azonosítja a leendő anyuka a baba mozgását. Az első várandósság csodáját átélő nők esetén ez a felemelő és egyben megnyugtató érzés azonban akár a 20-24. hétig is várathat magára.
Általánosságban elmondható, hogy a nők többsége a 18-21. hét között kezdi el érezni babájának mozgását.
Fontos tudnod, milyen érzésre is számíthatsz: pillangó szárnyának rebegtetése, apró buborékok fogócskája. Tudom, ezt most nagyon furcsa elképzelni, de, amint megérzed, tudni fogod, hogy miért ilyenekhez hasonlítják a baba első érezhető mozgását.
Az apukák, vékonyabb kismamák esetén, akár már a 22-24. hét környékén is érezhetik, ha a pocakra teszik a kezüket.
Mikor mozog a magzat?
A pocaklakód bizony nem mocorog egyfolytában, napja nagy részében pihen, alszik. Ezt főleg akkor teszi, amikor Te aktív vagy. A séta, a mozgás elringatja, mikor pedig pihennél, ő felébred, akár az éjszaka közepén is.
„Épp tanítottam, mikor a 7,5 hónapos babám beindult, és elkezdett odabent táncolni. Az óra hátralevő részében a tanítás lehetetlenné vált, az összes gyerek az ide-oda mozgó pocakomat kémlelte, miközben én fel-alá járkáltam, hogy visszaaludjon.” – Erika, olvasónk élménye
A hetek múlásával a mozgások is egyre nagyobbá és látványosabbá válnak. Érdemes figyelned babád mozgását – 1 aktív órájában 10-40 mozgás tekinthető elvártnak. Amennyiben pár napon belül rohamosan csökkenne az aktív időszakai száma és mozgásának mértéke, úgy érdemes felkeresned az orvosodat, szülésznődet.
A második trimeszter vége felé azonban alábbhagynak a mocorgó időszakok és intenzitások – ez természetes, hisz egyre kisebb a helye odabent a babádnak, a szülést megelőzően pedig, többet is alszik.
fotó: freepik.com
Erről a témáról a Várandósság rovatban olvashatsz többet!