A babák különböző fejlődési mérföldköveinek megfigyelése csodálattal tölthet el bennünket – hogy egy gyermek a világban milyen gyorsan alkalmazkodik és tanul meg különböző működési módokat.
Egy baba első életévében megismeri a különböző ételek ízeit, a nevetés képességét és felismeri, mikor vicces valami, valamint hogyan gagyogjon és miként formáljon beszédszerű hangokat.
Amikor a gyerekek a gagyogástól a szavakig eljutnak a kommunikációjukat tekintve, a fejlődés néha szinte rakétasebességgel történik. Az egyik pillanatban még csak a karodban kuncogott a csecsemőd, és most már mondatokat próbál formálni és viccelődni veled. A babák már 1 éves korukban elkezdik elérni a beszédfejlődés mérföldköveit. Hogy nyomon kövesd és segítsd gyermeked növekedését, itt van néhány lényegi momentum, amit érdemes tudnod a korai nyelvi fejlődésről és a gyermekedről.
Nyelvi fejlődés: Hogyan ösztönözhető?
A nyelvi és beszédfejlődés akkor kezdődik, amikor egy baba meghallja szülei hangját. A szülők hangja kellően ösztönző a csecsemő számára ahhoz, hogy elkezdje megérteni a nyelvet. Hat hónapos korában a gyermek képes lesz megkülönböztetni az anyanyelvét más nyelvekkel szemben.
A csecsemők számára a beszéd és a hangok megismerésének legjobb módja a játékidőben történő nevelés. „A legjobb módja annak, hogy a kisgyermek beszélni kezdjen, ha a mindennapi tevékenységeket tanulási élménnyé alakítjuk. Miközben a mindennapjaikat élik, rengeteg ismerettel és tanítási lehetőséggel találkozhatnak” – osztotta meg Marissa Labuz anyuka és gyermekfoglalkozásterapeuta a Teaching Littles blogjában.
Az anyák segíthetnek a kicsinek meglátni a nyelvben rejlő szórakozást és összetettséget, pl. amikor altatódalokat énekelnek, babahangokat utánoznak, és beszélgetéseket folytatnak a babájukkal nem babanyelven.
A csecsemők jobban érdeklődnek a nyelv iránt, ha felolvasnak nekik.
Ahogy a csecsemő hallja, hogy az anya különböző kontextusokban és célokra használja a szavakat, elkezdi megérteni őket.
A nyelvi fejlődés ösztönzésének másik módja, ha a szülő ténylegesen beszélget a gyermekével, és elkerüli a babanyelvet. „Beszélgessetek a napotokról és az ő napjairól, miközben a dolgaitokat intézitek. Mondd ki hangosan a tevékenységeket. Most elmosogatok. Te a labdával játszol. Göndörítem a hajamat” – javasolta Labuz. A gyermekeddel való beszélgetés és a közvetlen párbeszéd jótékony hatású lesz. Ahogy a baba növekszik és elkezdi megfogalmazni fejben a szavakat, ezek a játékos beszélgetések segítenek majd a fejlődésében.
Mérföldkövek: Hány szót kell tudnia egy 15 hónapos gyermeknek?
Általában a növekedésnek különböző szakaszai vannak, amelyeket minden gyermek megtapasztal. Bár az egyes gyermekek növekedése eltérő lehet, egy kis iránymutatás segíthet az anyáknak abban, hogy tudják, hogy gyermekük a megfelelő irányba halad-e.
A Stanford Medicine Children’s Health szerint, ez jó iránymutató lehet:
Születéstől 5 hónapos korig: A csecsemő általában gügyögéssel, kuncogással és sírással kommunikálja szükségleteit.
6-11 hónapos korig: A kisbabák megpróbálnak kommunikálni, és cselekvéseken és gesztusokon keresztül mutatják ki megértésüket. A csecsemők kezdik megérteni a „nem”-et, és elkezdenek gügyögni (ba-ba), miközben megpróbálnak hasonló hangokat kiadni a gondozójuknak.
12-17 hónapos korig: A kisgyermekek közvetlenebb és egyszerűbb kifejezésekkel kommunikálnak. Szavakat fognak utánozni, és körülbelül négy-hat szóból álló szókincsük lehet.
18 és 23 hónapos kor között: Ebben a szakaszban a kisgyermekek egyre világosabban beszélnek, és az egyszavas mondatok helyett a gyermek elkezd szavakat kombinálni, például „több tejet”. Egy kisgyermek körülbelül 50 szót ismerhet.
2-6 éves korig: Ebben a korosztályban a gyerekek beszédhangzása tisztább lesz, szókincsük hatalmasra nő, többet játszanak a szavakkal és a szóösszetételekkel, és 6 éves korukra egyre bonyolultabbá váló mondatokat tudnak alkotni.
Kérjetek segítséget, ha szükséges: Beszédterápia kisgyermekek számára
Ha úgy tűnik, hogy a baba nem ér el mérföldkövet, a szülőnek érdemes felkeresnie a gyermekorvosát.
Szerencsére a baba rendszeres ellenőrzései során a gyermekorvos segíthet megfigyelni a fejlődést. „Néhány figyelmeztető jel: ha a gyermek nem veszi fel a szemkontaktust, nem reagál a nevére, vagy nem kezd szavakat alkotni. A problémák korai észlelése a legjobb módja annak, hogy a gyermek fejlessze a képességeit” – mondta Dr. Jennifer Shu az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémiának.
Ha úgy tűnik, hogy egy gyermeknek beszédkésése van, a Kids Health felhívja a figyelmet néhány olyan jelre, amelyre figyelni kell, mint például hallási problémák, feldolgozási késések, gyengült hangizmok, ajakhasadék vagy légzési problémák.
A gyermek logopédiai terápiájára a lehető legkorábban kell sort keríteni. „A beszédkésés kezelése kisgyermekeknél az októl függ. Korai kezelés esetén ezek a késések és az őket okozó problémák idővel gyakran javulnak” – mondta Dr. Jay L. Hoecker, a Mayo Klinika munkatársa. A beavatkozások és a kezelés úgy nézhetnek ki, mint a nyelvi, artikulációs vagy szájmozgásterápiák.