10 tény kisbabád fejlődéséről, amit jó tudni

FORRÁSunicef
10 tény kisbabád fejlődéséről, amit jó tudni
10 tény kisbabád fejlődéséről, amit jó tudni

Sok tény létezik a gyermeki fejlődés témaköreiben. A kisbabák, ahogy a gyermekek sok mérföldkövön mennek keresztül hónapról hónapra. De mit érdemes tudni fejlődésükről? Cikkünkből kiderül!

1. tény – A csecsemők születésüktől kezdve látnak és hallanak.

A baba látja a szülei, családtagjai arcát, (ha nem is tökéletesen, eleinte érdemes közelről beszélni hozzájuk) és szeret reagálni a hangokra és az emberi mosolyokra. A szülő arca a legkedvesebb dolog, amit a kisbaba nézni szeretne. Érdemes tehát minél többet kommunikálni a picivel.

2. tény – A kisbabák érzékeny gondozást igényelnek.

A babák úgy kommunikálnak, hogy reagálnak a szülő legkisebb mozgására és hangjára, sőt illatára is. Amikor a szülő beszél hozzájuk, az interakció tánchoz hasonlóvá válik. Ez a különleges kapcsolat az etetés során már az első napoktól kialakulhat. A baba ragaszkodik ahhoz a személyhez, aki kezében tartja, szereti, és segít neki biztonságban érezni magát. Ez a kapcsolat vagy kötelék egy életen át tart.

3. tény – A gyerekek kíváncsiak.

Azt akarják kideríteni, hogyan tudják megváltoztatni és befolyásolni az embereket és a körülöttük lévő dolgokat, már egy hónapos koruktól kezdve.
A gyerekek játszva és kipróbálva tanulnak, valamint megfigyelik és lemásolják mások tevékenységét. A gyermek és környezete között folyamatos interakcióban van, amely hatással van a gyermek fejlődésére.

4. tény – a kisbabák ismereteik nagy részét módfelett korán tanulják meg.

Az agy a születés előtt és az első két életévben fejlődik a leggyorsabban. Ebben az időszakban különösen fontos a jó egészség, a megfelelő táplálkozás és a táplálás. Az emberi agy szerkezetének 80 százaléka 0-3 éves kor között, az emberi agy szerkezetének 90 százaléka pedig 5 éves korig formálódik.

5. tény – A gyerekeknek biztonságos környezetre van szükségük tanulás közben.

Ingyenes stockfotó anyaság, apa, baba témában Stockfotó, tény
pexels

A gyerekek mindig új dolgokat fedeznek fel és új készségeket sajátítanak el. Tiszta, biztonságos és védett fizikai környezetre van szükségük, hogy biztonságban legyenek a sérülésektől és balesetektől játék és tanulás közben. Több mint 200 millió 5 év alatti gyermek nem használja ki fejlődési potenciálját megfelelő környezet hiányában.

6 dolog, amit tegyél meg, mielőtt saját mobiltelefont adsz gyermekednek

6. tény – A gyerekek az első tudósok.

A játék sok lehetőséget kínál a gyerekeknek a gondolkodásra és a problémák megoldására. A gyerekek edényekkel, serpenyőkkel, csészékkel és kanalakkal, valamint egyéb biztonságos háztartási cikkekkel játszva tanulhatnak. A gyerekek úgy tanulnak, hogy egymásra rakják a dolgokat, nézik, ahogy a dolgok leesnek, és a különböző tárgyak hangjait úgy próbálják ki, hogy összeütik őket.

7. tény – A gyermekek korai fejlődésének javítására tett erőfeszítések befektetést jelentenek, nem költséget.

Mivel életünk legkorábbi szakaszában az agyunk még módfelett fogékony, így megéri minden befektetett pénz, ami a csemete fejlődését szolgálja.

8. tény – A csecsemők hangokkal, sírással, testbeszéddel kommunikálnak, hogy kifejezzék igényeiket.

Például a csecsemők éhséget mutathatnak azzal, ha nyűgössé válnak, szopják a kezüket vagy a fejüket a mell felé fordítják. Ezekkel a nyomokkal a szülő megtanulhatja felismerni, hogy a gyermek éhes, mielőtt sírni kezdene.

9. tény – A gyermekek fejlődése elősegíthető egyszerű, életkornak megfelelő, otthon is könnyen elvégezhető tevékenységekkel.

Például, hogy segíts a babának követni egy tárgyat, mutass meg egy színes csészét, ami nem érhető el. Ha biztos vagy benne, hogy a gyermek látja a csészét, lassan mozgasd az egyik oldaláról a másikra, majd fel és le, a gyermek előtt. Ezután húzd közelebb a csészét. Bátorítsd a babát, hogy nyúljon a csésze után, és fogja meg a fogantyút. Dicsérd meg az erőfeszítéseit.

10. tény – A baba hangjainak és gesztusainak lemásolása jó kommunikációs játékot indít el.

Még mielőtt a gyermek beszélni tudna, örömét leli abban, hogy hangjain és mozgásain keresztül tud kommunikálni. Ha leutánozod gesztusait, azzal játékosan taníthatod őt.

Forrás: UNICEF-WHO Care For Child Development Participants Manual, 2012, ISBN 978 92 4 154840 3

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkKutyatartás és kisgyerekek – intő jelek agresszióra
Következő cikkMától látogatható a Mesterségek Ünnepe és a Magyar Ízek Utcája

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .