A fülhallgatók veszélyei – így használd őket biztonságosan

FORRÁSKidsHealth
A fülhallgatók veszélyei - használd őket biztonságosan
A fülhallgatók veszélyei - használd őket biztonságosan

A fülhallgatók nagyon sok ember életét boldogabbá teszik. A zenehallgatás egy olyan kikapcsolódás, ami kellemesen ki tud bárkit szakítani a hétköznapi valóság terhe alól.

Alacsony hangerő mellett hasznos kis eszközök. De a dobhártyához közeli hangos zene maradandó halláskárosodást okozhat.

Hogyan okoz halláskárosodást a zaj?

A fül három részből áll, amelyek együttesen dolgozzák fel a hangokat: a külső fülből, a középfülből és a belső fülből. A belső fül egy része, az úgynevezett cochlea, apró szőrsejteket tartalmaz. Ezek a szőrsejtek segítenek hangüzeneteket küldeni az agynak. A hangos zaj károsíthatja a szőrsejteket. Amikor ez megtörténik, a cochlea nem tud hangüzeneteket továbbítani az agynak.

Ellentétben más testrészek károsodásával, a belső fül sérülései soha nem gyógyulnak be. Idővel, ahogy egyre több szőrsejt sérül, az egyén hallása egyre rosszabb lesz.

Mik a hallásproblémák jelei?

Ingyenes stockfotó Apple Watch, egyszerű, érintőkijelző témában Stockfotó
pexels

A fülhallgatók használatából eredő zaj okozta halláskárosodás általában eltart egy ideig. Tehát sokan nem tudják, hogy problémáik vannak, csak akkor, amikor már késő.

A halláskárosodás jelei a következők:

  • csengés, zümmögés vagy zúgás a fülben hangos zaj hallatán
  • hangok tompa hallatszódása

Ha úgy gondolod, hogy halláskárosodásod van, beszélj orvosoddal. Az orvos megvizsgálhat, és elküldhet egy audiológushoz, egy hallásvizsgálatra képzett személyhez. Az audiológus válaszol a fülhallgató használatával és a hallásvédelmével kapcsolatos kérdéseidre is.

Mi a helyes módja a fülhallgatók használatának?

A fülhallgatók zaj okozta halláskárosodása 100%-ban megelőzhető, ha nem használja őket az ember túl sokáig vagy túl hangosan.

Az orvosok a 60%/60 perces szabályt javasolják:

Hallgass zenét vagy játssz le filmet vagy videojátékot a maximális hangerő legfeljebb 60%-án. S korlátozd 60 percre azt az időt, amit a fülhallgatóval a füledben töltesz.

Íme egy másik módszer annak megállapítására, hogy fülhallgatód biztonságos hangerőn van-e: kérdezd meg a közelben ülőket, hogy hallják-e a zenét, amit hallgatsz. Ha igen, halláskárosodáshoz vezethet a magas hangerő. Halkítsd készüléked hangerejét addig, amíg mások nem hallják azt.

A virtuális valóság segítségével választottak szét egy brazil sziámi ikerpárt

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikk10 bemutatót, 50 előadást kínál a salgótarjáni Zenthe Ferenc Színház
Következő cikkKutyatartás és kisgyerekek – intő jelek agresszióra

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .