A hüvelygomba okai és kezelése

A hüvelygomba okai és kezelése

Szűnni nem akaró viszketés, kínzó, égető fájdalom, sűrű, túrószerű folyás – ezek a tünetek, amelyek gomba okozta hüvelygyulladásra utalnak. A kórokozó, a Candida albicans, normál körülmények között is megtalálható a szervezetben, ám az immunrendszerünk részét képező hasznos baktériumflóra megakadályozza korlátlan szaporodását.

Az érzékeny egyensúly felborulása, vagy a baktériumok megsemmisülése esetén a sarjadzó gomba elszaporodik, és elözönli a szervezetet, megjelenve a száj, a garat és a nemi szervek nyálkahártyáján.

Én is veszélyben vagyok?

Gombás hüvelyfertőzés nemcsak szexuális úton „gyűjthető be”, a hüvelyi mikroflóra egyensúlyát megbontó bármely tényező hatására létrejöhet a fertőzés. Ezért nem szabad szégyenkezni, és fontos, hogy partnerünk is szembesüljön a problémával, mert a sikeres gyógyulás alapfeltétele a partnerek együttes kezelésén múlik.

Gombás fertőzésre fokozottan érzékenyek azok, akik

  • liszt érzékenyek, vagy más életfajtákra allergiásak,
  • immunrendszer átmeneti vagy tartós gyengeségét okozó betegségük van,
  • nem megfelelően táplálkoznak (minőségi éhezés), fogyókúráznak,
  • antibiotikumos kezelés alatt állnak,
  • feszültséggel, stresszel teli életet élnek,
  • fogamzásgátlót, hormonkészítményt, szteroidot szednek,
  • cukorbetegek,
  • szénhidrátban (édesség) gazdag ételeket fogyasztanak,
  • babát várnak,
  • havi ciklusuk folyamán magas hormonszint változást élnek át.

Mit tehetek, ha észlelem a tüneteket?

Feltétlenül fel kell keresni a nőgyógyászt, ha először tapasztaljuk a tüneteket, vagy ha egy év alatt négyszer vagy többször megismétlődik a fertőzés. Az orvos egyértelmű esetben gyógyszert (hüvelytablettát és kenőcsöt) ad. Ha bizonytalan a diagnózisban hüvelyváladékot vesz le tenyésztés céljából.

Szintén orvoshoz kell fordulni, ha az otthoni kezelés ellenére három napon belül nem mérséklődnek a tünetek, vagy ha a mellbimbókon jelentkeznek.

Feltétlenül fel kell keresni a gyermekorvost, ha csecsemőnél vagy kisgyermeknél jelentkeznek a tünetek. A babáknál főleg szájpenész formájában találkozunk a fertőzéssel.

Hogyan előzhetem meg a fertőzést?

Mint minden fertőzés, a hüvelygombásodás is megelőzhető néhány egyszerű, és ésszerű tanácsot követve.

  • Ellenálló képesség növelése helyes életvitellel, sok mozgással, egészséges táplálkozással.
  • Étrendben minimalizálni kell a hozzáadott cukrok, finomított szénhidrátokat tartalmazó élelmiszerek arányát. A természetes cukrokat tartalmazó italok (tej, bor) és ételek (gyümölcsök) fogyasztását is korlátozni kell az akut fertőzés esetén.
  • Koffeintartalmú italok bevitelének csökkentése (fekete tea: max 2 csésze/nap, kávé: max. 1 adag/nap, kóla és energiaitalok teljes kerülése).
  • Fokhagyma fogyasztása naponta: nyersen salátaöntethez, vagy leveshez közvetlenül tálalás előtt adagolva.
  • Magas B-vitamin tartalmú élelmiszerek előnybe részesítése, különösen a biotint, B6- és B12-t tartalmazó ételeket: máj, vese, tojássárgája, karfiol, dió- és mogyorófélék, tejtermékek, száraz hüvelyesek, barna liszt, kukorica, zöldségfélék.
  • Naponta fogyasszunk lactobacillusokat tartalmazó élőflórás joghurtot vagy kefirt.
  • Törekedjünk a vasban, magnéziumban, szelénben, cinkben, flavonoidokban, A-, C-, E-vitaminokban gazdag, változatos étrendre: fokhagyma, aszalt szilva, mazsola, sárgabarack, mák, sütőtök, spárga, brokkoli, káposztafélék, máj, húsok, halak, zöldségfélék, tenger gyümölcsei, avokádó…
  • Pamut fehérnemű viselése a műszálas helyett. Tilos a tanga.
  • Forró víz kerülése, helyette 32-35 fokos fürdővíz.
  • Intim tájak mosásánál elölről hátrafelé irányuló mozdulat és szappan, tusfürdő helyett intim mosakodók használata (lactobacillust, vagy tejsavat tartalmazzon!).
  • Gyakran cseréljük a törülközőket, a szeméremtájékról a vizet ne töröljük, hanem itassuk le.
  • Szeretkezésnél jót tehet a síkosító használata – így a hüvely nyálkahártyája nem sérül.
  • Toalettpapír használatakor törlő mozdulat mindig előröl, hátrafelé irányuljon.

Ha már bekövetkezett a fertőzés?

Bekövetkezett fertőzés esetén több házi praktika segítheti, hogy visszaszorítsuk.

  • Hüvelygomba esetén jó megoldás a bórsavas irrigálás. Ehhez egy teáskanálnyi bórsavat (gyógyszertárban beszerezhető) oldjunk fel 1 liter langyos vízben.
  • A gomba szaporodását gátolja: feketedió termésfala, aranygyökér, szurokfűolaj (terhességben ez utóbbi használata tilos!). Ezeket tinktúra vagy kapszula formájában kell alkalmazni.
  • Segíti a hüvelygomba feltisztulását a levendula, kakukkfű (terheseknek tilos!) és teafa olaj:
    • Ülőfürdő: 15 percig kell ülni 10 csepp illóolajjal dúsított vízben, majd a szeméremtestet többször át kell mosni.
    • Kissé megnedvesített tamponra cseppentett teafaolaj (2 csepp) a hüvelybe felhelyezve 3-4 óra alatt fejti ki jótékony hatását.
  • A normál hüvelyflóra visszaállítását segíti, ha a hüvelybe kis mennyiségű natúr (nem ízesített és édesítés nélküli) joghurtot teszünk.
hirdetés
Kedves Olvasónk! Szakértőnk elfoglaltságai miatt nem tudja tovább folytatni szakértői rovatát. A kérdezési lehetőséget azonban biztosítjuk számodra - ugyanebben a témában – ajánljuk aktív szakértőnket neked! Az eddigi kérdéseket és válaszokat, továbbra is olvashatod itt az oldalunkon.
Előző cikkMegtakarítások gyermekünknek: Személyes megtakarítások
Következő cikkSegítség! Hazudik a gyerekem?!

444 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kislányom ovijában több kislánynál jelentkezett hüvelygomba érdelene ezt hogy lehet elkapni ? Wc-használat közben is elkapható? Ovinak ilyenkor mit kell tennie?
    Válaszokat előre is köszönöm!

  2. segítség!!! állandó folyásom van soha meg nem szünő és emiatt havonta menses elött hüvelygombára utaló fájdalmat érzek.mindent probáltam már volt hogy kiprobáltam egy hüvelyflóra visszaállítót rendesen kúra szerűen és kb 2 napja rá kiujúlt a gombásodásom.szedett fogamzásgátlót nem tudom ha váltanák az segítene.sajnos én nem szeretnék óvszerel védekezni mert fájdalmat okoz de van 2 gyerekem és nem szeretném ha becsúszna még egy.szóval én a gyógyszert találom hatékony védekezésnek.most jelenleg ott tartok,hogy nemi gondozóba van időpontom.kérem ha tudna segítsen nekem valami új módszert találni hátha sikerülne.

  3. Jónapot!én is hüvelygombától szenvedek,betadine hüvelykúpot használtam napi 1 14 napon át.a kellemetlen szag elmúlt de a fehér folyás megmaradt..Elmúlt a hüvelygombám????Válaszát előre köszönöm!

  4. Jónapot! kIslányom véleményem szerint hüvelygombától szenved! Orvoshoz mindenképp elviszem! Vettem már neki canesten combit,de a kúpról hallani sem akar,retteg tőle,mivel még szűz! A krémmel a külső nemi szervét keni,de úgy tudom ez kevés a gyógyuláshoz! ilyenkor mit lehet tenni,ha kúpot nem akar-tud még használni?

  5. Kedves Betti! Van egy 3 éves kislányom és hüvelygyulladást állapitottak meg nála. Hüvelyi folyása nincs. Borax kúpot irtak fel 10 napon keresztül kell használni. Nagyon nehezen tudjuk neki beadni és szegénynek nagyon fáj. A kérdésem az lenne nincs más kezelési lehetőség. Nagyon kétségbe vagyok esve. Válaszodat előre is köszönöm.

  6. Jónapot! Azzal a kérdéssel fordulok ide mert már teljesen bizonytalan vagyok.. Tehát kb 2hete már elsőnek viszkető,égő érzést tapasztaltam. elkezdtem canestent használni aztán valamennyivel jobb lett,így ne fordultam orvoshoz. Ám a napokban megint élő jött de most túró szerű folyásom is van. A kenőcsöt ahogy meg használtam csak rosszabb lett. Ezen a héten meg is kellene jönni a menstruációmnak amitől nagyon félek. Orvoshoz menni meg nem szeretnék.. de már nem bírom
    valaki segítsen! Előre is köszönöm!

  7. Szeretnem megkérdezni h mitol van az h együttlét utan a párommal elkezdett viszketni kivul a nagy es kis ajak korul ,az együttlét eleg fájdalmas volt.par nap utan is volt viszketés de foleg akkor ha megmosakodtam vagy hozzaertem amugy van h nem is erzek semmit csak néha egy kis enyhe viszketést. A paromnak meg piros kis kiütések jelentkeztek a makkon egyik oldalt sűrűn piros foltot alkotva. Lehet h gomba lenne es felek a gyerekek nehogy elkapjanak valamit wc lepedő vagy kezen at a kicsi meg szopizik is.

  8. Sziasztok
    5éve folyamatos hüvely heveny gyulladásom van.
    Minden napos a világos zöldes,túrós folyás.
    Ugy mondva betét nélkül nincs életem minden nap használom.
    Sokféle gyógyszeres injekciós krémes kezelést próbáltam de semmi eredmény.
    Orvosrol orvosra járok de a panaszok mindig megvannak
    Valaki tudna valamit ajánlani amivel végre betét mentes napom lehet
    Köszönöm előre is

Comments are closed.