
Témakör: mozgásfejlődés, korai fejlesztés, rehabilitáció, gyógytorna, fejlesztő terápiák
A szakértő elérhetőségei:
Honlap: www.fejlesztohaz.hu
E-mail: [email protected]
Tel: 06-20/9924-342
Bősenbacher Tímea konduktor vagyok. Németországi tartózkodásom alatt kb. 200 mozgássérült gyermek fejlesztéséért voltam felelős egy rehabilitációs klinikán. A Németországban eltöltött idő alatt elsajátítottam egy külföldön már jól bevált víziterápiás módszert (Halliwick terápia) és megtanultam, hogy egy sérült gyermek fejlesztéséhez terápiás módszerek komplex használata szükséges.
2004-ban Ausztriában halmozottan sérült gyermekek fejlesztéséért voltam felelős. Továbbképzésen sajátítottam el a Pfaffenrot manuális technikát, mellyel sokat segíthetünk a spasztikus gyermekek izomtónusának normalizálásában.
2005-ben fejlesztő pedagógusként dolgoztam Érden, a kisegítő iskolában. Következő munkahelyem az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet Gyermekosztálya volt, ahol minden mozgásszervi érintettségű betegséget kezelnek. Az itt dolgozó interdiszciplináris team minden gyermek számára komplex terápiát állít össze (Módszerek: Dévény manuális technika, konduktív pedagógia, gyógytorna, ergoterápia, víziterápia, motomed tréning…).
Szakemberek összefogásával létrehoztam a FejlesztőHázat Újbudán, mely minden gyermek számára 2 hónapos kortól szórakozási és fejlesztési lehetőségeket kínál. A Magyarországon elismert terápiák többsége megtalálható nálunk, így lehetővé válik mind a mozgásfejlődésbeli elmaradás, mozgássérülés, mind a tanulási-viselkedési problémák kezelése és a rehabilitáció.
Amivel foglalkozunk:
- születési oxigénhiány
- koraszülött gyermekek fejlesztése, prevenció
- megkésett mozgásfejlődés, mozgászavar
- ortopédiai problémák
- hypotón, spasztikus izomtónus
- mozgássérült gyermekek
- izombetegségek
- központi idegrendszeri sérülés
- agyvérzés
- baleset utáni rehabilitáció
- korai fejlesztés, habilitáció
- konduktív pedagógia
- Pfaffenrot manuális technika
- vízi terápia (Halliwick)
- mozgásszervi megbetegedések
Várom kérdéseit, ha nyugtalanítja gyermeke fejlődése, ha nehéz szülésen vannak túl, ha gyermeke koraszülött, mozgássérült vagy mozgást érintő betegsége van.
Kérdezni a hozzászólásoknál tudsz és a választ is itt találod majd meg. Ha szeretnél azonnal értesülni róla, jelöld be, hogy kérsz e-mail értesítést, ha hozzászólás érkezik.
Kedves Tímea!
Kislányom jelenleg 5 hónapos!4 hónapos kora óta hasra fordul és vissza!Nagyon mozgékony és érdeklődő!A problémánk az,hogy hátrafeszíti magát és megcsinálja a hidat!Eleinte csak a pelenkázon csinálta de most már folyamatosan:etetés közbe,hanyatt fekve!Voltunk fejlődés-neurológián és azt mondták határeset mert mindent tökéletesen megcsinál amit kell neki de 1 hónap múlva vissza kell menni és nagyon aggódom,hogy valami baja van!Kíváncsi lennék az Ön véleményére!
Előre is köszönöm válaszát.Üdvözlettel:Melinda
Kedves Melinda!
Előfordul egy fokozott háti izomtónus , esetleg opisztotónus esetén ilyen feszítés. Félő, hogy ha sokáig preferálja ezt a mozgást, akkor elkezd ezzel a hátán csúszva haladni, kúszni. Én biztosan kezelném manuálterápiával a kicsi hátát, hogy el tudjon lazulni.
Timi
Kedves Tímea!
Kislányom 4 hete született természetes úton minden komplikáció nélkül.
9/10-es apgar értékkel. Zárójelentésén azt szerepel, hogy kisfokú hipotónia.
A gyerekorvos megvizsgálta, fekvő helyzetben kezeit megfogva ülő helyzetbe felhúzva a fejét kis késéssel emeli. Ha hasra teszem 1-2 másodpercig szépen megtartja, hanyatt fekve mindkét irányba forgatja a fejét.
Most adott egy beutalót a neurológiára ahová március első napjaira kaptam időpontot.
Anno 18. hetes terhesen magzatvíz mintavételt csináltak nálam, (ugyanis a 12 hetes nyaki redő értéke 2,7mm volt), és ennek a mintavételnek az eredménye tökéletes lett. Nem Dawn-kóros a kislány, illetve genetikai vérvételen is voltam, annak az eredménye is tökéletes lett.
Kérdésem az lenne, hogy lehet valami összefüggés a 2,7mm-es nyaki redőnek és annak, hogy most kisfokú hipotóniát állapítottak meg nála?
Mi okozza ezt a kisfokú hipotóniát?
Illetve ezen ugye lehet segíteni és nem lesz ennek maradandó következménye?
Érdemes lenne még március előtt megmutatni egy gyógytornásznak, hogy addig is haladjunk valahová?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel:
Tóth Andrea
Kedves Andrea!
Eltelt azóta egy pár hét. Biztosan sokat fejlődött a kicsi.
Egy kisfokú hypotónia nem mindig zavarja meg a mozgás fejlődését. A maradandó következménye csak annyi, hogy mindig is lazább izomtónusú gyermek lesz.
Okai között szerepelhet enyhe oxigénhiány, de genetika is. Nem hiszem, hogy a nyaki redőnek köze lenne hozzá, hogyha nem Down szindrómás a baba.
Ha a neurológus fejlesztést javasol, akkor viszont komolyan kell venni!
Timi
Kedves Tímea!
Mióta Önnek írtam eltelt jó pár hét, kislányom azóta 3 hónapos lett (vagyis lesz most pénteken).
Felkerestem 4 hetes korában egy gyógytornászt, aki eddig heti két alkalommal jár ki hozzánk. Ő a dévény módszert alkalmazza, masszírozza, lazítja a kicsi nyakizmát nekem pedig mutatott 4-5 katona módszert és ezzel tornáztatom naponta négy alkalommal. (ülésbe húzás, ülésbe tolás, lepedőben hentergetés….)
Mostanra már csak heti egy alkalommal jár ki hozzánk. Közben voltunk fejlődésneurológián. Megnézték a szellemi fejlődését amit teljesen rendben találtak,
Egy minimális kis letapadást még éreznek a nyakánál, de azt mondta a doktornő, hogy ez tornával hamar fellazulhat, főleg meg amiatt, hogy már 4 hetes korában elkezdtük a dévény és katona módszert alkalmazni.
Kérdésem az lenne, hogy a gyógytornászunk is már alig érez letapadást, de ugye ez nem fogja meggátolni a babát a mozgásformák elsajátításában?
Próbálom sokszor hasra tenni a babát, de 1-2 percig elvan hason, szépen emeli a fejét és emelve mindkét irányba forgatja, de 1-2 perc után sírni kezd. Mit tehetnék,hogy több ideig tudjon sírás nélkül hason lenni?
Illetve a katona módszerben alkalmazott ülésbe húzást nála én összesen 15-20 alkalommal végzem, ez nem terheli meg a kis gerincét?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Andrea
Szia kedves Timi!
9,5 hónapos babám kb. két hónapja kúszik (ez az, ami igazán zavar, hogy 2 hónap alatt, szerintem, nem fejlődött semmit a mozgása), igen érdekesen: jobb kézzel húzza magát, bal lábbal tol, leginkább nyújtott lábbal, úgy hogy „kiteszi oldalra”, jobb lába nyújtott hátra felé. Lassan másznia kellene, próbáltuk is felhúzni a lábait, de vagy azonnal lehasal, amint elengedem, vagy sír. Valószínű, hogy a kúszása sem „tökéletes” és először azt kellene „rendbe tenni”?! Esetleg feszes volna az izomzata? Egyébként belém kapaszkodva szívesen álldogál.
Sokat segítenél, ha 1-2 gyakorlatot leírnál, amivel fejleszthetem a kúszást és a mászást is. Elképzelhető, hogy szakemberhez kellene fordulnom vagy várjak még ezzel?
Kedves Bernadett!
Valóban nem tökéletes a kúszás, de ha a mászás rendben megy majd, akkor nem lesz gond. Mivel már 2 hónapja kúszik, ezért a legegyszerűbb megoldás, ha megnézik a kicsit, hátha csak néhány feladat szükséges. Szívesen mondanék feladatokat, de a négykézláb helyzet felvételén túl a többit nem lehet leírni, meg kell mutatni.
Elképzelhető a feszesebb tónus, de vizsgálat nélkül kár találgatni.
Üdvözlettel: Bősenbacher Timi
FejlesztőHáz
Kedves Timi!
Babánk minden komplikáció nélkül született, egészségesen, normál súllyal.Most múlt 7 hónapos. Minden rendben volt a mozgásfejlődésével, 4hónaposan hátról hasra, majd 5 hósan fordítva fordult. Kb 1 hónapja aktívan gurul. Maga körül ügyesen kúszik, pl megy tárgyak után ha mellé teszem, ezt kb 2-3 hete csinálja. Viszont előre még nem kúszik, látom rajta hogy akar, de nem tudja hogy kell és csak löki magát a levegőben, ha mérges a kezét hátracsapja szóval repülőzik. Ha megtámasztom a lábát, ellöki magát, de magától nem megy. Mikor kellene el kezdenie kúszni? El van késve? Mit tegyek hogy segítsem?
Köszönöm válaszod!
Kedves Nóra!
Egyáltalán nem vagytok elkésve a kúszással. Ahogyan segítesz neki az is megfelelő. Meglátod nemsokára rá fog jönni!
A gyerekek többsége 7-8 hónapos kora körül kezd el kúszni.
Timi
Kedves Timi! Köszönöm a válaszod, igazad volt, rá egy napra el kezdett kúszni. 🙂 Azóta már tökéletesre fejlesztette. Most 9 és fél hónapos a baba, és most is lenne kérdésem. Most az a bajom hogy még nem mászik. (két hónapja kúszik) Már vagy egy hónapja sokat van négykézláb, hintázik és ha mondjuk szemmagasságban tolok előtte valamit akkor mászik, de magától csak kúszik majd amikor odaér a kiszemelt tárgyhoz, feltérdel. Már mindenhol feltérdel és ma fel is állt. Én nagyon megijedtem hogy már felállt és még nem mászik, és hogy ez kimarad és diszlexiás lesz. Egyébként magától csak úgy ül fel hogy a térdelésből leül a vádlijára, terpeszbe nem ül fel, de ha mondjuk úgy teszem akkor nem dől el. (De én nem szoktam ültetni mert úgy tudom az nem jó). mivel ösztönözzem hogy másszon? Várjak még vagy mutassam meg gyógytornásznak? Nagyon köszönöm!!! Nóra
Kedves Nora!
Már majdnem mászik. Képes rá, csak még egyszerűbb a kúszással haladnia. Nem baj, hogyha először feláll, majd utána fog mászni. Jól motiválod a mászásra. Próbáld minél hosszabban mászatni. Csinálj alagutat egy kis asztalból meg plédből, hátha átmászik rajta.
Az ültetés továbbra is tilos. Meg fogja magától tanulni.
Nyugodtan várj még!
Timi
Kedves Timea!
Kisfiam 3 hónapos (08.22én született) 4490 grammal, most 8 kilós csak anyatejet kap. NAgyon gyorsan mozgásfejlődik, már hasról hátra és hátról hasra is fordul, körbegurulja a szobát, sőt mintha elkezdte volna már a térdeit behúzni maha alá, így előrefelé is halad mint egy csiga. Valahol azt olvastam hogy nem jó ha mindent nagyon korán csinál, ebben van valami igazság?
(Kislányom 2.5 éves most,de ő is ilyen volt,csak nem olvastam utána, ő 5 hósan ült, 6 hósan mászott és felállt, 7 hónaposan lépegetett, járni 11 hósan tanult meg)
Köszönöm válaszát
Kedves Niki!
Valóban nagyon gyorsan fejlődik a kicsi! A fejlődési lépcsők kódolva vannak, de hogy melyik gyermek milyen gyorsan megy végig rajtuk az egyénfüggő és különböző külső behatások is alakítják.
Ha a testvére is ilyen gyors volt, akkor valószínűleg itt sincs mit tenni.
Minnél többet másszon! Ha elkezd mászni, akkor ne tedd járókába, mert ott könnyebben feláll.
Ne aggódj ettől még minden rendben lesz!
Timi
Kedves Timea
az lenne a kérdésem, hogy mi lehet az oka, hogy jelenleg 11 hetes kislányom ülőhelyzetbe húzva nem emeli a törzsével a fejét most, pedig már 6 és 8 hetesen emelte, hason is jól emeli igaz nem igen szereti hason, illetve ha magamhoz ölelem jól tartja a kicsifejét és forgatja is.
várom válaszát és köszönöm előre
Tisztelettel, K.Kincső
Kedves Kincső!
Sajnos előfordul, hogy az izomtónus nem megfelelő és emiatt nem emelik a babák ülésbe húzáskor a fejüket. Érdekes azonban, hogy korábban emelte, talán a csecsemőkori reflex segített ebben. 3 hónapos korra általában aktívan sikerül már az emelés.
Ha nem változik a helyzet egy hét múlva sem,akkor javaslom korai fejlesztésben jártas szakember felkeresését.
Timi
http://www.fejlesztohaz.hu
Kedves Timea!
Kislányom a 36.hétre született, 2400 grammal. Most 10 hónapos, jó kedvű, vidám, érdeklődő, aktiv baba. 7 hónaposan fordult át hátról hasra, hátrafele tolat, de előre nem kúszik, nem mászik. A hasizma elég erős, mert eleinte a kezünkbe kapaszkodva gyakoroltuk a felülést, mára már eljutottunk oda, hogy ha elfordul oldalra és a csípőjét fogjuk felül. Sokáig tud egyedül ülni, lefoglalja magát. 9 hónaposan állt fel először, a kiságyba kapaszkodva és a kezünkbe kapaszkodva is. Viszont a bútorokba nem hajlandó kapaszkodni, mindig a kezünket keresi. Mivel nem tud mászni, ülésből tud csak felállni. Ha áll akkor már sétálni akar. A kérdésem, hogy szabad kézen fogva vezetni? Nem tud még leülni, általában megfeszíti magát, ha le akarom ültetni, illetve hanyatt vágja magát. Hogyan tanul meg leülni?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Erika
Kedves Erika!
Semmiképpen nem erőltetném a járást, nem vezetném a kicsit. Nézeteim szerint nagyon fontos a kúszás, mászás, hogy erősödjön a két agyféleteke között a kapcsolat, később ne legyen probléma az iskolában.
Megpróbálnám szakember segítségével rávezetni a kicsit a mászásra, önálló felülésre, közlekedésre.
Az állásból való leülés magától ki fog alakulni.
Timi
Kedves Timi!
Kisfiam 38. hétre császárral született 2800 g-mal. A 3 hónapos gyeremekorvosi vizsgálaton a doktornő azt mondta, hasonfekvésben nem emeli ki eléggé a fejét. Javasolta a DSMG tornát. Amit el is kezdtünk, és néhány kezelés után szépen tartotta magát. (le volt tapadva a lapockáknál az izom).
A fiam most 6.5 hónapos, fordul hátról hasra és vissza, négykézlábra áll, próbál felülni, és igyekszik mászni. De kúszni csak úgy hajlandó, ha a két kezével egyszerre húzza magát előre. Gondolom, ez nem jól van így. Mit tehetnék, hogyan segíthetnék neki itthon? DSGM-re még járunk, bár a nyári szabadságolások miatt hol sikerül eljutnunk, hol nem.
Válaszod köszönöm, Orsi
Kedves Orsi!
Sajnos a te leveledről sem érkezett értesítés a nyáron.
Remélem, hogy azóta minden rendben van, gyermeked jól fejlődik. A DSGM mellé én általában valamilyen kiegészítő terápiát ajánlok, de ez a gyeremektől függ. A FejlesztőHázban TSMT, szenzoros csoport vagy konduktív torna áll még rendelkezésre.
Timi
Kedves Timi!
Kislányunk 21 hós, nem jár még. Laza és feszes is. Dévény és tsmt terápiát kap január óta.
Te mit javasolnál még esetlegesen?
Köszönöm!
Helga
Kedves Helga!
Ne haragudj, de nem kaptam értesítést a leveledről.
Remélem, hogy gyermeket azóta elindult. Egyébként a terápiákat jól választottátok ki, talán még a konduktív pedagógia tehető mindezek mellé.
Timi
Kedves Timi!
A következő lenne a kérdésem, elég aggódós anyuka vagyok…Kislányom császárral született 3150el és 53 cmel, most 4 és fél kiló és 63 cm. Most 10 hetes múlt.
A kéthónapos vizsgálaton hanyattfekvésből ülésbe húzva még nem emelte a fejét.(lógott neki) Azóta gyakran hasra rakom (általában nincs kifogása ellene) és percekig is képes felemelni a fejét , elég magasan, már már kitámaszt a kezeivel. ( egyelőre könyököl) Forgatja is, jobbra-balra. Ha a kezemben van, általában tartja a fejét, néha még beledől a mellkasomba. Aggódásra ad okot hogy még nem emelte a fejét két hónaposan? Azóta párszor felhúztam ( de nem nagyon merem ) és tartotta már a fejét. ( De azt sem tudom mi számít jónak, ha teljesen egyenes a háta vonalával a feje? Vagy elég az is ha már nem csak úgy lóg? Mit tegyek hogy jobban erősödjön a nyaka? Lehet hanyattfekvésből ülésbe húzni óvatosan? Nagyon köszönöm előre is válaszod!!
Kedves Noémi!
Nem egyértelmű a szakirodalom, illetve úgy mondanám, hogy több nézet is van ez ügyben. Én azt gondolom, hogy a gerinc vonaláig illik emelni 2 hónapos kor után. Nagyon finoman lehet háton fekvésből ülésbe húzni, ha nincs izomtónuseloszlási probléma.
Ha néhány hét múlva sem javul a helyzet, akkor azért megmutatnám egy szakembernek a kicsit.
Bősenbacher Timi
szia! Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszod. Már csak annyi lenne a kérdésem hogy azt honnan lehet tudni hogy nincs izomtónuseloszlási probléma? (Eddig nem mondta senki hogy lenne, a doktornőnk nagyon alapos, szóval majd ha gond lenne gondolom úgyis tovább küld)
Ezt az ülésbe húzást hány alkalommal és hányszor csinálhatom max egy nap?
Köszi szépen!!
Szia!
Izomtónuseloszlási zavart gyermekneurológus állapíthat meg, de persze jó gyermekorvos is ki tudja szúrni.
Az ülésbehúzást akár minden pelenkázás után egyszer megcsinálhatod!
Timi
szia! Köszönöm segítséged, óvatosan fel szoktam húzogatni és már legtöbbször egyenesben van a buksija. Köszi 🙂
Kedves Timi!
Lenne még egy kérdésem. Egyik ismerősünk ajánlotta az Adamo hintát és miután Téged is láttalak a netes videóujukban, gondoltam csak jó lehet 🙂 Szóval a baba már élvezi a hintázást. Az lenne a kérdésem hogy maximálisan mennyi időt tölthet el benne egy nap? Sok helyen azt olvasom hogy a babákat kemény (kókusz)matracon kell fektetni a gerince miatt ( az van neki) De ugye a hintában meg pont az ellenkezője van. Az anyósom azt mondta hogy ha elalszik benne, vegyük ki, mert ártunk a gerincének.. Mi a véleményed?
Köszönöm!
Kedves Noémi!
Nyugodtan aludhat benne néha, semmi baja nem lesz. A gerince (megfelelő beállítással) nincs terhelve. A mozgásfejlődés szempontjából nagyon jót tesz a hintáztatás, de természetesen nem tesz jót ha órákig van benne, hiszen nem tud forogni, később kúszni. Tehát többször rövid ideig, egyszer egy nap hosszabban (fél óra max., persze ha elalszik akkor több)
A FejlesztőHázban a baba mozgásfejlesztő csoportban minden alkalommal használjuk ezt a szuper hintát.
Jó ADAMO hintázást!
Timi