6 közismert mítosz a babákkal és kisgyermekekkel kapcsolatban – mit mondanak a szakértők?

6 közismert mítosz a babákkal és kisgyermekekkel kapcsolatban – mit mondanak a szakértők?

A szülővé válás már önmagában is komoly felelősséggel, így nyomással jár, ám ha minden tapasztaltabb anyuka a környezetedben mindenáron tanácsot akar adni, az már egyenesen frusztráló szituációkat szülhet. A dolog másik fele, hogy olyan mítoszokat és hiedelmeket hallunk a gyermeknevelésről, a baba fejlődéséről, melyeknek lehet, hogy a fele sem igaz, csupán szájról szájra járnak generációkon át. Persze nem lehet száz százalékosan megállapítani, hogy az egyes állítások mely gyermekekre igazak vagy sem, hiszen ezek rendkívül egyénfüggőek, de a szakértői válaszok és tanácsok talán mégis segíthetnek abban, hogy könnyebben eldönthessük, melyik szóbeszédnek mennyi hitelt adjunk. 

1. Soha ne ébreszd fel az alvó babát 

Ez elsősorban az éjszakai alvásra vonatkozik. Ha olyan szerencsés lennél, hogy a gyermeked rögtön átalussza az éjszakákat, sajnos vagy nem sajnos, fel kell őt keltsd, hogy megetesd. Dr. Steph Lee gyermekorvos szerint az első két hónapban rendkívül fontos, hogy a csecsemő elegendő táplálékot fogyasszon, így ha ő maga nem kel fel 2-3 óránként, hogy egyen, bizony neked kell őt felkeltened, hogy megetethesd. Két hónapos kor után ez az intervallum 3-4 órára is bővülhet, illetve megbeszélheted a gyermekorvossal, hogy a baba kellően jó súlyban van-e ahhoz, hogy megengedhesd neki az éjszakai táplálkozás kihagyását.

>> MINDEN, AMI EGY BABASZOBÁBA KELL <<

2. Túl sokat tartod kézben a kicsit 

Az égvilágon semmilyen káros hatással nem lesz a gyermek pszichéjére, ha kézben tartva, ölelgetve és babusgatva van. Dr. Lee emellett rámutat, hogy a folyamatos fizikai kontaktus rendkívül fontos úgy az édesanya, mint a gyermek szempontjából, az anya közelsége, hangja és arcának látványa ugyanis nyugtatólag hat rá.

3. A fogzás lázzal jár 

Legyünk tisztában vele, hogy ez nem igaz. Ez már csak azért is fontos, mert ha netán fogzás alatt lázasodik be a gyerek, nem szabad az egyiket a másik mellékhatásaként betudni – a láz valami komolyabb betegség jele is lehet. Dr. Lee azt tanácsolja, hogy ha a baba testhőmérséklete meghaladja a 38 fokot, azonnal hívjuk a gyermekorvost, fogzás ide vagy oda.

>> EGÉSZSÉGÜGYI ESZKÖZÖK SZÉLES VÁLASZTÉKA <<

4. A bébikompok károsak a fejlődésre 

Ennek az állításnak történesen van alapja – mondja Dr. Lee. A különböző járássegítő eszközök használatának veszélye abból ered, hogy nagyobb mobilitást tesznek lehetővé, mint amire a gyermek agya és teste fejlettségét tekintve készen áll, nem is beszélve a balesetveszélyről, hogy jóval gyorsabban tudnak mozogni, illetve magasabbra tudnak nyúlni, mint amire a szülő számít. Ez könnyen sérüléshez vezethet, akár egy lépcső tekintetében, vagy csak szimplán ha egyensúlyukat vesztve kiesnek a járássegítő eszközből. 

5. A komolyzene hallgatása okosabbá teszi a gyermeket 

Zene, Gyerekek, Gyermekek, Játék, Xilofon, Csörgődob
pixabay

Ez az egyik legrégebbi mítosz, bizonyára mind hallottuk már, hogy az anyaméhben fejlődő embriónak jót tesz, ha Mozartot, vagy más komolyzenei művet hall. Az igazság azonban az, hogy ennek sincs valóságalapja. Már önmagában a zenehallgatás, illetve maga a beszéd és az éneklés is elősegíti a csecsemők nyelv- és beszédtanulását, így ez a jótékony hatás nem korlátozódik csak a komolyzenére. 

6. Az allergén ételek korai fogyasztása csökkenti az allergia kialakulásának esélyét 

Ez teljességgel így van – szögezi le Dr. Lee. Bár fontos konzultálni erről a gyermekorvossal is, az tény, hogy hat hónapos kor körül a földimogyoró, a tojás és a rákfélék étrendbe csempészésével jelentősen lecsökken a későbbi allergia kockázata.

>> SEGÉDESZKÖZÖK ETETÉSHEZ <<

Végezetül a legfontosabb tanácsa Dr. Lee-nek, hogy soha ne adjunk azonnal hitelt annak amit hallunk, bármilyen gyermekünkkel kapcsolatos információt vitassunk meg a gyermekorvossal, hogy tisztában legyünk a valós tényekkel.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .