Alvásra nevelés, avagy a megfelelő esti rutin kialakítása

Alvásra nevelés, avagy a megfelelő esti rutin kialakítása

Bizony megváltozik néhány dolog amikor a gyermek csecsemőkorból a kisgyermekkorba lép, ilyen például az alvásigény és az alvási szokások. Még akkor is, ha babaként jó alvó volt, bizony előfordulhat, hogy felborul a korábbi rendszer, így néhány nevelési praktikával kell elérned, hogy a házban mindenki nyugodtan tudjon pihenni az éjszaka, hogy aztán lépést tudjatok tartani a gyermek energiaszintjével napközben. Alább adunk néhány tanácsot, amik nagyban megkönnyíthetik a dolgodat!

Mennyi a szükséges?

Mindenekelőtt fontos tudni, hogy mennyi alvásra is van szüksége a gyermeki szervezetnek. Általánosságban elmondható, hogy a kisgyerekek alvásigénye napi 12-14 óra – ebbe beletartozik az ebéd utáni szundi is. Eleinte még szükségük van napi kétszeri szundiidőre is, majd ahogy nőnek, ez fokozatosan lecsökken csak egyre, illetve lerövidül, míg végül teljesen el is hagyják. Ám ahogyan ez megkezdődik, úgy válik fokozatosan nehezebbé az esti elalvás is, és pontosan itt jönnek képbe a szülői alvásra nevelés módszerek.

Mit jelent ez?

Nem mást, mint megtanítani, rávezetni a gyermeket, hogyan aludjon el egyedül, illetve hogyan aludjon vissza, ha éjszaka felébred. Ez különösen akkor lehet hasznos, amikor több gyerek is van a házban, netán egy szobában is alszanak, és nem ilyenkor nem a legjobb, ha érted kiált valamelyikük, akárhányszor megébred. Többféle módszer létezik rá, hogyan érhetjük el, hogy gyermekünk egyedül is biztonságban érezze magát, és nyugodtan tovább tudjon aludni, így biztos, hogy minden család meg tudja találni a számára leghasznosabb metódust.

A „kiugró” módszer

Dream, Baby, Boy, Sleeping With A Toy, Vacation, Kids
pixabay

Azoknál a gyerekeknél, akik hozzászoktak, hogy kézben tartva, vagy ringatva aludjanak el, ez a módszer remek kezdés lehet az egyedül való elalvásra neveléshez. Tedd le őt az ágyába, és olvass, énekelj vagy mondókázz neki egy kicsit, majd valamilyen ürüggyel hagyd el a szobát (a mosdó használatának kifogása mindig beválik), majd kis idő múlva térj vissza. Ha még mindig ébren van, újabb néhány perc múlva ismét menj ki, de már hosszabb időre. Ismételd ezt addig, amíg végül úgy szenderül álomba, hogy te bent sem vagy (persze előtte ígérd meg neki, hogy visszajössz). Ezzel el tudod kezdeni rászoktatni, hogy testi érintés, illetve ringatás nélkül aludjon el.

>> GYERMEKJÁTÉKOK SZÉLES VÁLASZTÉKA <<

Fontos: NE érezd magad rosszul emiatt

A megfelelő alvási szokások kialakítása nem csak a gyermeknek, de nektek szülőknek is fontosak, ez ugyanis elősegíti a jobb alvásminőséget. Ezen felül pedig jó ha tudod, hogy több kutatás is irányult már az efféle, kicsit talán „sunyi” technikák hatásainak vizsgálatára, és egyetlen tanulmány sem számolt be arról, hogy mindez káros lenne a gyermek pszichéjére, sőt a kifejezetten rövidtávú kutatások igazolták azokat az előnyöket, amik az imént említett alvási szokások megfelelő kialakítása nyújt.

Segíts a kiságyról történő átszokásban

Az egyik legnagyobb átmenet a gyermek életében a megszokott, kényelmes kiságyából való áttérés a jóval tágasabb gyerekágyba, ez az átszokás pedig jelentősen megzavarhatja a kicsi addigi alvási szokásait. Ennek oka leginkább az a fajta „szabadság” amit az új ágy nyújtani tud: sokkal jobban elfér, kedvére forgolódhat, játszani is könnyebben tud benne, és mindez természetesen megakadályozza őt az álomba merülésben. Ezeket persze nem tudod befolyásolni, nem is kell, viszont jó trükk lehet, ha a gyerekszobát átmenetileg átalakítjátok úgy, mintha egy méretes kiságy lenne, például tegyetek valamilyen akadályt, „torlaszt” az ajtóba, ezen felül pedig legyetek nagyon következetesek és szigorúak az alvásidő betartásával kapcsolatban.

Baby, Girl, Sleep, Child, Toddler, Portrait, Sweet
pixabay

Ne légy túlságosan rugalmas

A megfelelően kialakított és következetesen betartott alvási rutin segít a gyermekednek, hogy könnyebben álomba merüljön, valamint az alvás minőségét is javítja. A jó alvási szokások olyan relaxáló tevékenységeket foglalnak magukba, mint a fürdés, meseolvasás, éneklés vagy mondókázás. Mindennek a lényege, hogy a gyerek energiái lecsillapodjanak, és a szervezete felkészüljön az éjszakai pihenésre. Az esti csikiharcok például egyáltalán nem jó „rávezetők” a pihenésre, mert a gyermek egyértelműen felpörög tőle. Ugyanez vonatkozik a képernyőkre: a lefekvés előtti fél órában már ne nézzetek TV-t, és ne is tabletezzetek, ezek ugyanis stimulálják az agyat, és csökkentik a melatonin-termelést, ami (többek között) az álmosságért felelős hormon.

Ne várd el a tökéletességet

Még a megfelelő alvási rutinnal rendelkező gyermekeknél is bekövetkezhetnek olyan változások, amik hirtelen nehézkessé teszik nekik az esti elalvást. Ilyenek lehetnek a különböző betegségek, a környezetváltozások, esetleges utazás miatti napi szokások megváltozása. Könnyen előfordulhat, hogy elölről kell majd kezdened az alvásra nevelési folyamatot, ám mindenképpen vigasztaló információ, hogy a visszaszoktatás már jóval könnyebb, a legelső alkalommal történő rutinkialakítás.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .