Időnként nehezen válunk meg a régi családi bútoroktól, illetve van, aki használtan szerez be például egy éjjeliszekrényt vagy akár egy kiságyat a gyerekszobába. Ennek egyik oka, hogy a mai, tucatjával gyártott bútorokkal szinte lehetetlen eredetiséget belecsempészni otthonunkba, aminek a hatására valóban a saját otthonunknak érezhetjük a lakóterünket. Ha nem ragaszkodunk az újhoz, rengeteg lehetőség nyílik meg előttünk – legtöbbször igen jó állapotú, régi fabútorokat lehet találni, amit egy fiatalos, friss színnel lefestve már könnyen beilleszthetünk mai otthonunkba.
Mire érdemes odafigyelni egy bútor újrafestése során?
Ha az első bútorfestésed előtt állsz, az első és legfontosabb dolog az, hogy nagyon jó állapotú bútort válassz, ahol nem kell megküzdened a szúval és egyéb kártevőkkel. Ezt ránézésre is ki tudod szűrni, tehát alaposan nézd át a bútort, mielőtt bevinnéd otthonodba – a kártevők ugyanis észrevétlenül áttelepedhetnek a többi – számukra megfelelő – bútorba.
Érdemes azt is átgondolod, hogy teljesen egyedül neki tudsz-e állni a festésnek. Némelyik bútoron olyan speciális zsanérok, csapolási technikák vannak, amelyeknek a leszerelése tapasztalatot igényel.
Az esetek többségében ezek nem jelentenek gondot, főleg, ha férfi is van a háznál, de egy általános tanácsot érdemes megfogadni:
ha valamiről úgy látszik, hogy csak komolyabb erő kifejtésével javítható meg, akkor gondoljuk újra a dolgot!
Persze ennél sokkal kardinálisabb kérdés, hogy mivel fessük le a bútort?
Rengeteg alternatíva létezik bútor festékre, a legrégebbi zománcfestéktől kezdve a modernebb bútorfestékig. Igazából a kiválasztáshoz olyan tényezőket kell figyelembe venned – az árat leszámítva, – mint például: a megfelelő szín, a festék minősége, a festék összetétele és a száradási idő. A szín kiválasztása az igényeidtől függ, hiszen egy kislány babaszobába nem akarsz majd – jó eséllyel – kék vagy zöld bútort, de ezen felül a legtöbb típusú festék ma már szinte minden színben kapható.
A festék minősége
A festék minőségét általában úgy tudod a legegyszerűbben felmérni, hogy megnézed a javasolt száradási időt, illetve azt, hogy a tökéletes fedéshez hány újrakenés szükséges. Persze ez utóbbi sok mindentől függ, például a bútor anyagától, vagy a korábbi, illetve eredeti színétől.
A festék összetétele
Ha gyerekszobába kerül a bútor vagy olyan helyére a lakásnak, ahol a kisgyerekek gyakran megfordulnak – játszanak rajta, hozzáérhetnek – akkor különösen érdemes megfigyelni az összetevőket, hogy ne tartalmazzon egészségre káros anyagot. Ilyen szempontból a zománcfesték például rengeteg mérgező összetevőt tartalmaz, de vannak már gyerekbarát festékek is, amikből a festés során sem párolognak ki illékony szerves anyagok.
Száradási idő
Fontos még, hogy mennyi idő alatt szárad meg egy réteg felkent festék. Ez festéktípustól és külső hőmérséklettől függően 1-2 órától, akár 1-2 nap is lehet. Fontos, hogy a száradást nem ajánlott a tűző napon gyorsítani, általában normál szobahőmérsékleten – vagy ennek megfelelő hőmérsékleti viszonyok mellett – érdemes tartani a lefestett munkadarabot a teljes száradásig.
A legjobb, innovatív megoldás: Frenchic® Furniture Paint krétafesték
Ez a szagtalan festék akár beltérben is használható nem csak bútorok, de akár fajátékok újrafestésére is alkalmas. A Frenchic® Furniture Paint nem tartalmaz semmilyen egészségre káros anyagot, illékony szerves anyagokat, toxinokat, oldószereket, egészségre káros összetevőket, EN73:1 európai tanúsítvánnyal rendelkező termék.
Nem csak beltéri bútorokra, hanem kültéri bútorokra, ajtókra, vagy akár a kerítésre is kiválóan alkalmas. Előnye még, hogy gyorsan szárad, így a festés ideje is jelentősen lerövidül. Széles választékban kapható, jelenleg 30 féle festék érhető el hazánkban a világon kapható 46-ból.
A Frenchic® Furniture Paint festékről bővebben ide kattintva tudsz tájékozódni!