Energiaital terhesség alatt?

energiaital káros hatásai

Hazánkban szinte mindenki fogyaszt több-kevesebb koffeint, ám a napi mennyiséget javarészt kávé formájában visszük be szervezetünkbe. A kávé mellett azonban sokan kedvelik a kólát vagy az energiaitalokat is, melyek negatív élettani hatásairól oly keveset hallunk, főként kismamák esetében.

Az emberi testre gyakorolt hatásuk

Mint ismeretes, az energiaitalok koffein és guarana tartalma – típustól és összetételtől függően – meglehetősen magas, egyfajta központi idegrendszeri izgatószerként hat szervezetünkre, így vízhajtó hatásuk mellett okozhatnak kiszáradást, ájulást, szívritmuszavart, s legrosszabb esetben szívmegállást is.

Ugyan élénkítő hatásuk vitathatatlan, hiszen fokozzák a szellemi és fizikai teljesítményt, segítik a vérerek összehúzódását – gyógyszergyárak alapanyagai -, elűzik a fáradtságot; másrészről viszont terhelik a májat és a vesét; sportoláskor, napozáskor vagy alkohollal fogyasztva dehidratáltságot okoznak és lassítják a reflexeket.

Dr Maurovich Horvát Pál kardiológus szakorvos véleménye szerint az energiaitalok rendszeres és nagymértékű fogyasztása függőséget okoz, mert mindössze pár órára adnak plusz energiát, ám ezt követően erőteljesebb kimerültséget idéznek elő, minek következtében az emberi test újabb adagért kiált.

A folyamatos kutatások ellenére jelenleg az emberi testre gyakorolt hosszú távú élettani hatásai egyelőre még ismeretlenek az orvostudomány számára, de az orvosok nem ajánlják.

Fogyasztásuk terhesség alatt káros?

Terhesség alatt lassul a kismama anyagcseréje, így lassul a koffein és az egyéb adalékanyagok lebontása is, ezért kisebb mennyiséggel érjük el ugyanazt a hatást, mint nem várandós állapotban. Ez a fő indok a terhesség során ezen anyagok bevitelének csökkentésére – származzon az bármiféle forrásból.

A fent nevezett készítmények vízhajtó hatásuk révén vizet vonnak el az anyai szervezettől, melynek optimális szinten tartása elengedhetetlen a baba egészséges fejlődése szempontjából; továbbá lazítják a hörgőket, növelik a gyomorsav termelést, fokozzák a szívműködést, emelik a vérnyomást és a testhőmérsékletet a kismamánál, így mellékhatásai nemcsak kellemetlenek, de egyenesen veszélyesek is lehetnek mind az anya mind pedig magzata számára.

Kismamák esetében naponta maximum egy csésze kávé vagy egyéb koffeintartalmú üdítőital elfogyasztása ajánlott (átlagosan maximum 200 mg koffeintartalommal), ennél nagyobb mennyiségű koffein bevitele a magzatban már nem kívánatos hatásokat fejthet ki, befolyásolhatja a magzati szívfrekvenciát, mivel a magzat éretlen szervei csak nagyon hosszú idő alatt tudják lebontani a szervezetbe juttatott koffeint, s ez esetenként koraszülést is eredményezhet.

A koffein csökkenti a kalcium felszívódását az édesanya szervezetében, ami szintén nagyon fontos a magzat számára.

Aki terhesen sem tud lemondani az energiaitalok nyújtotta élvezetről, sokat tehet babája egészségéért, ha azokat vízzel hígítva, s más élvezeti szerek fogyasztását mellőzve teszi meg, szem előtt tartva a megengedett egészségügyi határokat.

Két kifejezetten fontos periódust különböztetünk meg a magzat életében a koffein érzékenységet illetően. Az első 12 hétben magzatunk még nagyon sérülékeny, így ajánlott komolyan venni a mértékletes koffeinfogyasztást; illetve a 32-36. hét közé tehető a másik olyan időintervallum, melyben a magzati szervek érése szempontjából mérsékelnünk a bevitt élvezeti cikkek mennyiségét.

Ebben ennyi cukor van?!

Nem ajánljuk az energiaitalt!

A kismamák esetében fokozottan jelentkező fáradékonyság teljesen normális velejárója az áldott állapotnak, tehát nincs szükség külső forrásból bevitt élvezeti szerek használatára, legyen ez kávé, energiaital, kóla, alkohol avagy dohányárú.

Ehelyett javasoljuk egy kiadós séta, egy jógaóra, vagy egy frissen préselt gyümölcs/zöldségkoktél elfogyasztását; illetve a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás szem előtt tartását!

Nem győzzük hangsúlyozni az egészséges életvitel és táplálkozás fontosságát, mellyel a leendő édesanya megtámogathatja mind a maga, mind pedig babája egészségét és optimális fejlődését!

Örömteli babavárást kívánunk!

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .