Belegondoltatok már abba, hogy az elmúlt évtizedekben milyen sokat változott a gyereknevelés általános módja? Emlékeztek még azokra az időkre, amikor egy színes képernyős televízió még hatalmas durranás volt? Az antenna beállítása is külön családi programnak számított.
Vagy tudjátok… a kazetták. Atya ég. Amikor még egy ceruza segítségével kellett tekerni a szalagot, ha újra meg akartad hallgatni a tartalmát. A 80-as évek nem voltak olyan régen, mégis sokszor borzasztó távolinak tűnnek, ha a jelenlegi éveinkhez hasonlítjuk őket. Most már mindenhol okos-eszközök vesznek bennünket körbe. Okos televízió, okos telefon, okos óra, okos lámpák, okos már minden lassan, csak az ember érzi olykor butának magát ehhez a nagy fejlődéshez képest. Minden megváltozott, de azért igyekeztünk a változással együtt szocializálódni.
Nosztalgikus belegondolni, hogy mekkorát ugrott a világ. És talán rémisztő belegondolni abba, hogy még mekkorát fog. Mi jön még? Óriási görbe tükröt képzelhetünk magunk elé, ami megmutatja, hogy mindaz, amire még most talányként gondolunk, néhány éven belül önnön valóságunkká válik.
Gyereknevelés – az applikációk rengetege, avagy nem lesz ez kicsit sok?
Cseppet sem túlzás azt állítani, hogy most már mindenre létezik applikáció. Elfelejtesz vizet inni? Sebaj! Van olyan telefonos program, ami figyelmeztet rá, hogy igyál! Nem tudod mennyi kalóriát viszel be naponta? Arra is van app! Nem tudod miért sárgul a szobanövény levele? Egye fene, tölts le egy appot, ami majd megmondja neked. Lassan nincs olyan dolog, amiről ne gyártottak volna telefonos programot. A modernitás már mindent tud vizsgálni. Az okos óránk vagy okos karkötőnk monitorozza mennyit alszunk, hogyan alszunk, megfelelő-e a véroxigén szintünk, jó-e a pulzusunk. Mi jön még? Ha az emberiség elfelejti, hogy kell levegőt venni, akkor a karperecünk intravénásan oxigénhez fog juttatni minket? De tényleg… a lehetőségek tárháza… kimeríthetetlen.
Ezen végtelen lehetőség egyrészt pozitív hatással bír az ember életére, mert lássuk be, sokszor nagy segítség egy-egy ilyen eszköz. Azonban… érdemes elgondolkodni rajta, hogy vajon nem-e limitálja azt a minőségi időt, amit az ember magára kellene fektessen? Itt most arra gondolok, hogy ha idézőjelesen „az okos-eszközeink gondolkodnak helyettünk”, mi már nem gondolunk annyit magunkra. Minden fontos dologra emlékeznek helyettünk, mindenről kapunk értesítést, emlékeztetőket. Ez már egy picit túl sok technológia. Csak, hogy egy rövidke példát hozzak fel:
Minden gyermeked telefonszámát tudod fejből?
Oké, biztosan van köztetek olyan, aki erre nyugodt szívvel rávágná, hogy IGEN! De bizonyosan akad olyan is, akinek ha lemerülne a telefonja és nem tudná kinézni onnan a gyermek számát… és nem lenne hirtelen telefontöltésre lehetőség a közelben, az el lenne vágva. Vagy milyen gyakori, hogy valakinek a születésnapja magától eszedbe jut? Oké, erre lehetne mondani jogosan, hogy miért tartanánk ennyi információt a fejünkben, ha egyszer ott a lehetőség, hogy egy eszköz eszünkbe tudja juttatni. Jogos. De szerintem ettől függetlenül is értitek, hogy miről beszélek.
Az viszont szinte biztos, hogy a memóriánk azon része, ami korábbi évtizedekben ezekért az információkért felelt, most üresen pang. Helyette az emberek lassan teljesen kimerítik a multi-tasking fogalmát. Információk, információk ezrei mindenhol. Pillanatok alatt.
Természetesen nem minden változott negatív irányban.
Még ebben a nagy fejlődésben is lehet boldogan gyermeket nevelni, számtalan oknál fogva. Habár évtizedekkel ezelőtt talán kevésbé szennyezte a modernitás a gyereknevelés szépségeit, azoknak a koroknak is megvoltak a hátulütői. Ahogy ennek a korszaknak is megvannak az előnyei.
3 ijesztő és isteni süti recept Halloweenre | Babafalva.hu
Nyitottabbá vált a szülő-gyermek kapcsolat
Valamilyen furcsa oknál fogva a sok közösségi média felület, sok új és modern eszköz megjelenésével együtt, a gyerekek nyitottabbak lettek. Mivel úgy is a fél életük nyilvánosan zajlik, így a szülők előtt is tisztább kép jelenhet meg. (Most tekintsünk el a sok fals információtól, ami online elérhető.) A generációs szakadék a korosztályok között valamelyest csökkent. Nem tudni ez meddig marad így, de mindenekfelett pozitív.
A gyerekek sokkal inkább logika-orientáltak
A sok-sok szembejövő információnak köszönhetően a mai generációk gyermekei sokkal logikusabban gondolkodnak sok dologgal kapcsolatban. A sok információval sok kérdés merül fel bennük, melyekre azonnal választ kaphatnak az interneten. Habár nagyon tömény így élni mindannyiunknak, de összességében ez egy logikai készségeket fejlesztő tényező lehet. Megtalálni a leggyorsabb megoldásokat az internetnek hála.
A gyereknevelés is könnyebbé vált
Igen, könnyebb. Könnyebb tartani a kapcsolatot a gyerekekkel. Ezer meg ezer felületen elérhetőek, az okos telefonjaik pedig mindig, mindenhol a közelükben vannak. Az internetkapcsolatnak és a szülői felügyeleti alkalmazásoknak köszönhetően ellenőrizni lehet a gyerekek biztonságát.
Végül is ki lehet békülni a folyamatos és rohamosan zajló technológiai fejlődéssel…
Levonható a következtetés, hogy a fejlődés nem rossz. Függővé tehet, igen. De ezt a saját érdekeinkre lehet fordítani, pozitív irányban is. Ha megvan az egyensúly a való élet és az online tér között, akkor végtére is, minden a legnagyobb rendben mehet. Talán tinédzsernek lenni nem túl biztonságos (hisz az online térben könnyedén rejtőzhetnek a zaklatók), de szülőnek lenni, talán biztonságosabb lett, mint a régi időkben volt.