
A téli időszakban nem csak vitaminpótlás céljából érdemes déligyümölcsöket fogyasztanunk. Segítségükkel kipihentebbek lehetünk, hosszú távon pedig az idegrendszeri elváltozások, szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát is csökkenthetjük.A melatonin a tobozmirigy által termelt hormon, mely a napszakokhoz alkalmazkodó természetes alvási ciklus fenntartásáért felelős – magyarázza Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa. – Termelődése a sötétedés beköszöntével fokozódik, fény hatására pedig csökken. Ha a szervezet sok fényt kap – tehát élettani körülmények között „nappal” van – a melatonin termelés, s így annak szintje a vérben lényegesen alacsonyabb, mint „sötétben”, azaz éjszaka.
Bizonyos betegségek, vagy a korral járó változások hatására a szervezetben a melatonin termelődése csökken, így gyakran alvásproblémák jelentkeznek. Ilyen esetekben kedvező hatást érhetünk el a melatonin tartalmú táplálékkiegészítők szedésével is, de a legújabb felfedezések nyomán, természetes forrásból is pótolható a hiányzó hormon.
Thaiföldi kutatók hasonló kölcsönhatást véltek felfedezni bizonyos déligyümölcsök fogyasztása és a melatonin szint emelkedése közt. A vizsgálatok során kimutatták, hogy az ananász, banán és narancs jelentősen megemelte a résztvevők szervezetében a melatonin szintet, mely a gyümölcsök fogyasztását követő 120. perc környékén volt a legmagasabb.
fotó: freedigitalphotos.net
Érdekes volt olvasni ezt a cikket valamint a téli depressziósat párban… (https://babafalva.hu/mitol-vagyunk-rosszkedvuek-a-teli-depresszio/?utm_source=hirlevel&utm_medium=email&utm_campaign=katt0213/)
Utóbbi szerint: „Az őszi-téli időszak gyakran borús időjárása, a korai sötétedés tehát serkentően hat a melatonin termelődésére. A magas melatonin szint azonban depresszióhoz vezethet.”
Az itt olvasható mondatok viszont: „A téli időszakban nem csak vitaminpótlás céljából érdemes déligyümölcsöket fogyasztanunk.” és „Thaiföldi kutatók hasonló kölcsönhatást véltek felfedezni bizonyos déligyümölcsök fogyasztása és a melatonin szint emelkedése közt.”
A két dolgot EGYÜTT értelmezve tehát: télen az fogyasszon ananászt, banánt és narancsot, aki jó eséllyel depressziót szeretne magán tapasztalni.
Szuper! 🙂
Okosan olvasva tehát ez egy újabb érv a téli déli gyümölcs fogyasztással szemben, amellett, hogy az ember azt fogyassza, ami az ő éghajlatán az adott időszakban természetesen elérhető. Vitamint télen tehát pl. savanyú káposztából pótoljon.