Mit tegyen a Mikulás az ablakba?

mikulás csomag

Hamarosan itt a Mikulás, már vele van tele szinte minden bolt és gondolat. Mind a szülőké mind a gyerekeké. Ez az időszak nagy fejtörést okoz, különösen az egészségesebb életre törekedve… hiszen mit is csomagoljon a kis csizmákba a Mikulás?

A Mikulás bácsinak nincs könnyű dolga, hiába a jó gyerek-rossz gyerek lista. Milyen könnyű is lenne, ha a rosszak megkapnák a szenet, a jók meg a havat mondjuk? De nem így van. Minden jó gyerek ajándékot kap, ki kisebbet ki nagyobbat. Mikulás bácsi elmegy az iskolába-óvodába- bölcsődébe, jár a nagymamánál, nagypapánál és persze otthon is. Jár egészséges és jár beteg gyereknél, jár allergiásánál és rossz evőnél. Jár sokat mocorgónál és jár gép előtt ülősnél. Jár kicsinél, jár nagynál és még jár olyan gyerekhez is mint Én.

Megpróbálok segíteni Mikulásnak kicsit, mi is kerüljön az ablakba a tiszta kis csizmákba?

Azt ugye senki nem felejti el, hogy csak tiszta csizmába kerül valami?  Míg a gyerekek apával a csizmáikat pucolják, figyeljetek, anyukák hogyan segítek a drága Mikulás bácsinak.

Az egészséges táplálkozásra törekvő felnőttek és az így gondolkodó Mikulás is komoly feladattal találja magát szembe, amikor Mikulásra csomagot állít össze. Dietetikusként és anyaként is jól tudom, hogy ebben az időszakban, és ebbe a csomagba sem lehet nem vásárolni édességet, de nem könnyű úgy összeállítani az ajándékot, hogy ne egyszerűen cukorbombát adjunk a gyerekeknek, amitől aztán szuperszonikusan felpörögnek. Szülő, nagyszülő, nagynéni és nagybácsi és keresztszülő egyaránt tanácstalanul állhat a polcok előtt, a különböző termékeket, figurákat jobbnál jobb trükkökkel próbálják kis és nagy márkák eladni nekünk. Mindegy, hogy lila, piros, kék, kerek vagy szögletes, mindegy csak legyen valami csoki. A tudatos vásárlói magatartás (amit valljunk be, tanulnunk kell még) abban is megnyilvánul, hogy elég erősek tudunk-e maradni ahhoz, hogy egészséges pakkot állítsunk össze. A termékek minőségét elsősorban a gyártó cég, illetve a termékek beltartalmi értéke határozza meg, így fontos, hogy vásárlás előtt leellenőrizzük az összetevőket. Ma már a piacon nagyon jó hazai édességeket lehet vásárolni.

Dietetitrópusi gyümölcsnek mindig helye van a Mikulás csomagbankus anyukaként vallom, hogy jobb, ha mi magunk állítjuk össze a csomagot, nem készen vásároljuk azt. Nem csak pénzt spórolhatunk meg, hanem változatosabbá és gyerekre szabottabbá tehetjük a piros celofántasak tartamát. A piros zsákocska elengedhetetlen része a jó minőségű csoki mikulás és a virgács. Mellettük jó, ha van dió, mogyoró, mandula, alma vagy más gyümölcs. A megszokott mandarint, narancsot más trópusi terményekkel is helyettesíthetjük vagy társíthatjuk: a papaja, a kiwi, a mangó, füge jó választás a gyerek ízlése szerint. Csokoládé és cukorka helyett, remek alternatíva lehet a müzli szelet vagy a túrórudi.

Táplálékallergiás gyerekek sem maradnak édesség nélkül, hiszen a Haribo, Maomam, termékek közt van olyan, ami kerülhet a zsákba (természetesen gondos anyukák olvassák el a címkéket!) S a mai Mikulás már a cöliákiás gyerekekről sem feledkezik meg… vannak finom glutén mentes termékek is.

Ne feledkezzünk meg a legkisebbekről sem és azokról a gyerekekről sem, akik elutasítják az egészséges életmód figyelembevételével kialakított mikuláscsomag tartalmát. Nekik érdemesebb még varázslatosabbá tenni a mikulásvárást. A házilag, és a gyerek bevonásával elkészített gyümölcsös, mézes finomságok talán őket is meggyőzik arról, hogy nem az édesség a legfontosabb. Sajnos a rossz evő válogatós gyermek mindig „nehéz eset”. Őket nem az édesség fogyasztás teljes lecserélésével kell meggyőzni arról, hogy ilyenkor nem a „cukorbomba” mérete a fontos. Minden gyerek szereti a meglepetést, ezért érdemes valamilyen apróságot az édesség és a gyümölcs mellé csempészni. Egy-egy kis játék, saját készítésű meglepetés eléri a kellő hatást. Emlékszem rossz evő és válogatós nagy fiamnál a mikulás csomagban található mikulásos pohár vitte a pálmát. A kicsi nagyon szereti az édességet, de őt is le lehet venni a lábáról egy hóemberes bögrével, kis kiszínező füzettel, ceruzákkal, filcekkel, tollakkal, kis autókkal, szívószállal vagy éppen banánnal. Lányoknak, apróság ötletnek szintén jók a színezők, tollak, csillogós hajgumik csatok. Ügyesebb anyukák készíthetnek télre készülős kabátkát, szoknyát, sapkát sálat pl a barbiknak. Emlékszem mi a húgommal nagyon szerettük azokat a kiskardigánok, melyeket anyukánk kötött a babáinknak, s magam is alig várom,hogy kis szoknyácskákat horgolhassak a kislányomnak.Mikulás figura

Az ünnepekhez kapcsolódó édességfogyasztás káros hatásait sem szabad félvállról venni szülőként. A cukor nem csak a fogakra veszélyes. Az emberi szervezet számára éppen elég napi mennyiség az, amit édesítésre használunk. A többi felesleges kalória bevitel, amit a szervezet elraktároz. A túlzott felesleges kalória bevitel és az állandó édesség fogyasztás vezethet a gyermekkori elhízáshoz. Sok kisgyerek nem csak ilyen alkalmakra kap édességet, hanem bizony naponta fogyasztanak étkezés gyanánt is. Azt is tudnunk kell, hogy gyerekek esetében a túlzott cukor fogyasztás nem csak az elhízás és cukorbetegség kockázatát növeli, de ott van a sokkal közelibb és valós probléma amit egyszerűen csak hiperaktivitásként ismerünk, a túl sok  cukor egyszerűen felpörgeti őket. Ma a nem megfelelő étkezési szokások, a reggelizés kimaradása és a kevés mozgás következményeként a magyar gyerekek tíz százaléka legkésőbb középiskolás korára túlsúlyossá válik. Az elhízás komoly lelki és egészségügyi problémákhoz vezethet. Fontos tehát az egészségük és jó közérzetük érdekében korán az egészséges választani nekik. Ünnepekkor sem felmentve teljesen magunkat a felelősség alól mondván most az egyszer! Amit kisgyermekként megtanulunk, azt visszük tovább.

fotó: pixabay.com, pexels.com
hirdetés
Dietetikusnak tanultam de előtte gyermekorvosi asszisztensként dolgoztam. A főnökömtől megtanultam, hogy szinte minden betegség, baj visszavezethető a nem megfelelő táplálkozásra, táplálásra. 2004-ben elvégeztem Pécsen az egészségtan tanári szakot. Kérdéseiteket táplálék allergiák, egyéb gyermektáplálási kérdésekben várom. Szívesen válaszolok hozzátáplálással, várandósság és szoptatás alatti étkezéssel kapcsolatos kérdésekre, táplálkozástani szempontból. Elhízott gyerek fogyókúrájával is foglalkozom. Illetve alternatív táplálási módokkal: pl: gyermekkori vegetarianizmus. Fordulhattok hozzám jó evő és rosszevő gyerekekről szóló kérdésekkel.
Előző cikkÚj szűrés a terhességi toxémia kimutatására
Következő cikkAdventi kalendárium – Letölthető ajándékkártyák

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .