Őszi immuntréning gyermekeknek

Szeptemberben visszaáll a család ritmusa, a gyermek újra közösségbe, bölcsibe, oviba, iskolába járhat. Ám néha csak pár hétig… S már nem a nyári vakáció, hanem influenza, köhögés, torokgyulladás tartja otthon. Legyen idén másképp, előzze meg a fertőző betegségeket dr. Pintér Zsolt, a Dr. Rose Magánkórház gyermekorvosának tippjeivel!– A nyolcéves kor előtti fertőzéses megbetegedéseknek épp az a céljuk, hogy megeddzék a gyermek immunrendszerét – mondja Dr. Pintér Zsolt. – A kicsik főleg felső-légúti fertőzésektől szenvednek, torokfájástól, köhögéstől, horkolástól, nehézlégzéstől és orrdugulástól nyűgösek. Egyfajta “beavatási időszak” ez, a betegségeknek tulajdonképpen fontos funkciójuk van: “tanítgatják” a szervezetet, hogyan használja védelmi rendszerét. Ám számos orvosi és házi módszert ajánlhatunk, melyek más módon is erősíthetik az immunrendszert.

Tippek immunrendszer erősítésre:

– Pépesítsünk lenmagot, napraforgómagot és mandulát egy daráló segítségével. Az így kapott porszerű massza értékes esszenciális olajokat és ásványi anyagokat tartalmaz, s édes diós-mogyorós ízű lesz. Használhatjuk zöldségek vagy más ételek meghintésére, napi 1-2 teáskanálnyi elég belőle.

– Készítsünk a gyermeknek többször halat, ám még ennél is jobb megoldás, ha naponta egy teáskanál csukamájolajat kap, annak D-vitamin és omega-3 esszenciális zsírsav tartalma miatt. A probléma csak az olaj íze, de a gyógyszertárakban kapható jó minőségű kapszulás készítmény is, amiben megfelelő koncentrációban találhatók meg az említett összetevők.

– Készítsenünk frissen facsart narancslevet, nyers zöldségleveket (céklából, sárgarépából, zellerből,) gyümölcscentrifugával. Ezek az italok C-vitamint és bioflavonoidokat tartalmaznak melyek alapvetően fontosak a jó immunműködéshez. A kivi és az eper szintén nagy mennyiségben tartalmaz a C-vitamint és bioflavonoidot, ám ezeket a gyümölcsöket nem ajánlatos centrifugán átpréselni.

– Ha a gyermek allergiás és rendszeresen bedugul az orra, próbáljuk ki a tejmentes diétát. Iktassuk ki étrendjéből a tejet, vajat, tejszínt, joghurtot, csokit, fagylaltot. Azokat az ételeket is kerülje, melyek mesterséges színezéket vagy állományjavítókat tartalmaznak. Bioboltokban biztosan találunk olyan termékeket, melyekkel ezeket kiválthatjuk. – A gyermekek napi kalcium bevitele 600-800 mg – teszi hozzá Dr. Pintér – így a tehéntejmentes étrend mellé pótlást szükséges adnunk. A por alakú kalcium-aszkorbát bioflavonoidokkal (C-vitamin) megfelelő készítmény, napi egynegyed teáskanálnyi elegendő belőle.

– Az otthon készült sütiket süssük teljes kiőrlésű lisztből, zabból, hidegen sajtolt olajokkal, mézzel, aszalt gyümölccsel. Szórjunk rá len-, napraforgó-, szezámmagot. Így sokkal egészségesebb lesz a desszert, mint a boltban vásárolt édességek.

– A fokhagyma csodálatos antibiotikum, frissen és nyersen a leghatékonyabb. Passzírozzunk, vagy daráljunk le 2 gerezd nyers fokhagymát, a levét keverjüke össze friss gyümölcslevekkel, vagy párolt zöldségekkel. 2-3 hónap elteltével észrevesszük majd, hogy a gyermek kevesebbszer beteg, jobban alszik és kevésbé ingerült…

– Tornázzon együtt a család! Kutatások kimutatták, hogy a sport a természetes élő sejtek számát növeli a szervezetben. Ahhoz, hogy gyermekeinkben mozgás szeretetét megalapozzuk, jó példát kell mutatnunk. Tornázzunk velük, ahelyett hogy noszogatjuk őket „Menj ki, és játssz valamit a levegőn…” Remek családi tevékenység a kerékpározás, hegymászás, korcsolyázás, kosárlabdázás, de akár a tenisz is.

– Amikor a gyermek felgyógyul valamilyen betegségből, dobjuk ki a fogkeféjét, mert ez rengeteg bacilust, vírust “utaztat”.

fotó: feedigitalphotos.net

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .