Cumik… Az egyik gátolja a beszéd beindulását, a másik fogszabályozóhoz vezet. Igazak-e ezek, és van-e egyáltalán beleszólása a szülőnek abba, hogy gyermeke melyiknek és meddig hódol?
Maga a szopás, köztudottan megnyugtatja a babát, később pedig a kisgyermeket. Ezért van az, hogy ha fáradt vagy nyűgös egy csemete, akkor egyből ehhez az önnyugtató módszerhez nyúl.
A cumi, azaz a 22-es csapdája
Sokan már az első naptól cumit tesznek a kisbaba szájába, mondván, így kevesebbet sír. Igen ám, de ezzel egy ördögi kört indítanak el. Többet veszíthet, mint nyer az ember, hisz a pici;
- felriadhat éjszaka, ha kiesik a szájából alvás közben
- óriási hiszti veszi kezdetét, ha eltűnik a kedvenc cumika
- késleltetheti a beszéd beindulását
- akár beszédhibát is eredményezhet, hisz cumival a szájában próbálja kiejteni a szavakat
- nehéz elhagyni, főleg óvodába kerülésnél jelenthet gondot
A cumi önmagában nem okozza a fogak deformitását, ez egy nagy tévhit! Ám ezért, fontos mindig életkornak megfelelőt vásárolni, hiszen mindnek külön kialakítása van.
Leszokás a cumiról
A bölcsődében, alváshoz még engedik a cumizást, az óvodába azonban már nem. Így érdemes akár 1-2 hónappal a kezdést megelőzően elkezdeni a leszoktatást. Fontos azonban, hogy ez sose legyen drasztikus és azonnali, mivel ez traumát jelenthet a kicsinek. Jó, ha van a gyermeknek egy kedves, kedvenc alvókája, plüsse, hogy a cumi letétele után se érezze magát „egyedül”.
Így csináld:
- Mondd neki, hogy ő már nagy, a cumi pedig kisbabáknak való (figyelj a hangsúlyra, sose legyen gúnyos és ne szégyenítsd meg vele mások előtt)
- Az első tanácshoz kötődően adjátok oda a kistesónak, rokon babának vagy tegyétek fel egy bokorra, mondván a tündérke elviszi egy kisbabának. (soha ne Te dönts erről, hagyd, hogy ő csinálja, ő engedje el a cumit)
- Ha semmikép se akarja elhagyni a cumizást az ovi kezdetéig, beszéld meg vele, hogy otthon, alváshoz még használhatja, de az utcán és az oviban nem
Ujjszopás, avagy nyálas foltok mindenütt
A babák 3 hónapos korukban találnak rá az ujjszopás tudatos alkalmazására – általában a hüvely- vagy a mutatóujj szopizása a leggyakoribb. Mivel a nyál emésztő enzimeket tartalmaz, így az adott ujj bőre felázhat, kisebesedhet, a köröm rajta vékonyabb lehet. Ez később, ha a gyermek abbahagyta, helyreáll. Az ujjszopás 5-6 éves korig teljesen normális, remek stresszoldó, relaxáló módszere a kicsiknek.
Tévhit, hogy az ujjszopástól egyenes út vezet a fogszabályozóig, ám sokak szerint képes annyira megváltoztatni a felső íny ívét és a szájpadlás boltozatát, hogy azt később korrigálni kell.
Ami a cumival szemben előny:
- nem befolyásolja a beszédfejlődést és az artikulálást
- a gyermek aktív tevékenységeinek számával fokozatosan csökken az ujjszopással töltött idő
Leszokás az ujjszopásról
Az újszopás hátulütője, hogy nem lehet kvázi elvenni, mindig kéznél van, illetve fertőzéseket szedhet össze általa a gyermek– az utcán, a játszótéren mindent megfog, az ujját utána pedig beveszi a szájába, mindennel együtt, ami rátapadt. Ezért is próbálhatják a szülők egyről a kettőre leszoktatni róla.
Így csináld:
- mondd el neki, hogy ő már nagy az ujjszopáshoz
- beszéld meg vele, hogy korlátozza otthonra ezt a fajta önnyugtatást
- a lányoknál az is remekül beválik, ha valami nagyon halvány körömlakkal kifested a körmét és elmondod neki, hogyha szopizza, akkor bizony hamar lefog kopni
- bevethetsz keserű lakkot is, de ezt csak pár napig érdemes alkalmazni
Összeségében elmondható, hogy a gyerekek idővel mind a cumiról, mind pedig az ujjszopásról leszoknak. Ezt a folyamatot meg lehet gyorsítani, de csak együttérzéssel, türelemmel és fokozatossággal. Segíthet, ha adsz a csemetéd kezébe más stresszlevezetési módot – pl. sport – vagy önnyugtató módszert – pl. gyerekjóga. Segít, ha letolás helyett, a várt viselkedést dicséred – pozitív megerősítés.
Amennyiben a cumi vagy az ujjszopás iskoláskorban is intenzíven jelen van gyermeked életében, érdemes pszichológushoz fordulni, mivel a hátterében szorongás, netán fel nem dolgozott trauma is állhat.
Fotók: Freepik, Pixabay, Pinterest
Erről a témáról a Kisgyermek fejlődése rovatban olvashatsz többet!