Te hol rontottad el a gyereked?

Valószínűleg most csaptam le Nálad a biztosítékot. Hogy kérdezhetek ilyet egy felelős szülőtől, hogy hol rontotta el a gyerekét? Egyáltalán elrontottad? Egyértelmű, hogy minden felelős szülő csakis a legjobbat szeretné a gyerekének. Kényelmes életet, anyagi biztonságot, boldogságot. És akkor jövök én, és a fejedhez vágom, hogy elrontottad a gyereked.

De ha már szóba került a felelősség, akkor gondolkodj el azon is, hogy Te mit teszel azért, hogy ez a jövő ne csak vágyálom legyen! Se Neked, se a gyerekednek. Mi az, amit Te megteszel, hogy a gyermeked felnőttként kényelmesen, jó anyagi háttérrel és boldogan éljen?

Talán most jön Számodra a meglepetés, de az, hogy a fent vázolt életstílusra a gyereknek meglegyen az esélye, a Te dolgod, a Te felelősséged. Gondolj bele, a Te mostani anyagi, vagyoni helyzeted eléréséhez milyen tudást használtál? Alapvetően azt, amit anno a szüleidtől kaptál. Mert azt láttad. (Persze a negatív példa is lehet példa, ha okul belőle az ember, de egyszerűbb a gyerek dolga, ha rögvest a jó példával találkozik. )

Szóval egy a lényeg: a gyerek a konyhaasztal mellett tanulja meg, hogy “kés, villa, olló és a pénz nem gyerek kezébe való” – Vagy mégis?

Pénzügyi nevelés – a konyhaasztal mellett

Mit tanul meg a Te gyereked a Ti konyhaasztalotok mellett?

  • Azt, hogy hogyan kell elkölteni a pénzt – vagy azt is, hogy hogyan kell megtakarítani?
  • Azt, hogy elég a boldogulásához az, ha szorgosan félretesz, megtakarít – vagy azt is, hogy hogyan kell fialtatni a pénzét?
  • Mit fog tanulni Tőled? Azt, hogy az anyagi boldogulás egyetlen esélye, ha valami „jó zsíros állást” szerez, tehát, tanul, mint a güzü, utána meg dolgozik egy cégnél, mint plusz még egy güzü? – Vagy inkább azt, hogy hogyan szerezzen pénzt úgy, hogy minél kevesebb idejébe, energiájába és munkájába kerüljön, és a bankrablás nem is kerül szóba?
  • Azt, hogy nyugodtan költhet, mert elverheti más pénzét is, ha akarja – vagy azt, hogy ugyanezt megoldja saját zsebből?
  • Egyáltalán megtanulja-e beosztani a pénzét?
  • Azt tanulja-e meg otthon, hogy majd lesz valahogy, mert majd megsegíti az állam, a kormány, a szülei, vagy valamilyen csoda – vagy azt, hogy járjon egy kicsit előrébb az esze, mint az elkövetkező egy hónap?

Egy szó, mint száz, Te vagy a példa, úgyhogy itt az ideje, hogy megtanulj bánni a pénzzel! De ne csak azzal! Hanem a játékkal is.

Írásom következő részeiben megtudhatod, hogy egy példaképnek akkor is szüksége van a fantáziára, ha pénzről van szó, ill. azt is, hogy lehet-e játékot csinálni a pénzügyekből (anélkül, hogy a kaszinó közelébe kerülnétek)…

Himer Csilla pénzügyi coach, pénzügyi nevelő | Kérdezd szakértőnket>>

Fotó: photostock / FreeDigitalPhotos.net

hirdetés
Pénzügyi coach vagyok és imádok tanítani! Ez az én közegem, ez az a „terep”, ahol elemében vagyok, ahol igazán hasznos lehetek – mások számára is. Nem a tudás megosztásának öröme miatt, hanem azért, mert azzal a tudással, a pénzügyi intelligencia fejlesztésével már több száz család életén tudtam érezhetően javítani.
Előző cikkTúl színes volt, hát bezárták a játszóteret
Következő cikkKávé terhesség alatt = kis súlyú újszülött?

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .