Veresné T. Mónika – TB, GYES, GYED, TGYÁS szakértő

TB szakértő

Témakörök:  egészségbiztosítás pénzbeli ellátások (CSED, GYED, táppénz), a családtámogatás ellátások (anyasági támogatás, családi pótlék, GYES, GYET), szociális ellátások (ápolási díj, megváltozott munkaképességűek ellátásai) valamint munkaügyi, munkavédelmi kérdések

A szakértő elérhetőségei:

www.tbellatasok.hu
[email protected]

Érettségi után a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál helyezkedtem el és itt ismerkedtem meg a társadalombiztosítás alapjaival.

Amikor gyermekeim megkezdték az iskolát és megküzdöttünk a diszlexiával, diszgráfiával és tanulási nehézséggel és nem kaptunk megfelelő tájékoztatást így folyamatosan képeztem magam. Tapasztalatom alapján sokszor nem tudnak minden szükséges információt átadni a szülőknek a szakemberek az anyagi juttatásokat érintően, hiszen nekik nem is ez a feladatuk. Viszont nagyban megkönnyítené a szülők életét, ha minden elérhető segítséget igénybe tudnának venni.

Nekem legalábbis rengeteg időmet elvette, hogy különböző szervezetek ide-oda küldözgettek, mert nem voltam tisztában a lehetőségeimmel. Elvégeztem az ELTE-n a munkaügyi– és társadalombiztosítási szaktanácsadói szakot, melynek munkám során is hasznát vettem. Gyerekeim nevelése mellett évekig munkaügyi és bérszámfejtői feladatokat láttam el mind a verseny mind pedig a közszférában. Nagyon sok esetben tudtam kiegészítő információval segíteni a szülőket, amely megkönnyítette az életüket.

Időközben mivel a munkám során sűrűn találkoztam balesetekkel, melyet a munkáltatónak kellett kivizsgálni, így elvégeztem egy munkavédelmi képzést is.

Kérdéseiteket az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai kapcsán (CSED, GYED, táppénz), a családtámogatás ellátásokkal (anyasági támogatás, családi pótlék, GYES, GYET), szociális ellátások (ápolási díj, megváltozott munkaképességűek ellátásai) valamint munkaügyi, munkavédelmi kérdésekben várom.

Mentés

Mentés

hirdetés

15 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Tisztelt Veresné T. Mónika!
    Gyermekgondozási dijjal kapcsolatosan érdeklődöm, hogy 2. gyermekét szülte, igénybevette a Csedet, most a gyed következik, nincs tényleges jövedelem, csak szerződés szerinti, azért, mert az első gyermekkel veszélyeztetett terhes volt, majd igénybe vette a csedet és gyedet. A kedvezményszabály jön be ugye? Az első gyermek gyedje lesz az ellátása! Köszönöm szépen, ha válaszol! Tisztelettel: Takács Károlyné

  2. Kedves Mónika,
    az lenne a kérdésem, hogy ha van egy főállásom, illetve mellette egy megbízási szerződésem, mindkettő több mint 365 napja, akkor mindkét helyről jogosult vagyok CSED-re, GYED-re és GYES-re?
    Illetve még ügyvezető vagyok egy Kft.-ben, ahol nem látok el feladatot és nem is kapok érte pénzt, maradhatok ügyvezető bér nélkül vagy így elesek az ellátásoktól.
    Mindezt még azzal bonyolítanám, hogy Németországban van egy Minijob-os állásom, ami után a munkáltató nem adózik, ha jól tudom nem is fizetnek utánam járulékot. Ezt szintén fel kell függesztenem?
    Köszönöm szépen előre a választ!

  3. Tisztelt Veresné T. Mónika!

    Segítségét szeretném kérni gyermekek után járó juttatásokban.
    Jelenleg CSED-en vagyok az 5 hónapos kislányunkkal. Kiderült,hogy úton van a 2. gyermekünk is. Mire megszületik kislányunkkal GYED-en leszek. Kérdésem az lenne,hogy a második gyermekre szintén tudom igényelni a CSED-et ugy,hogy az első gyermekre is megmarad a GYED,vagy választanom kell,hogy melyiket folyósítsák? Valamint kérhetem-e a munkáltatót,hogy jelentsen vissza egy napra,hogy megkapjam a terhes táppénzt is,vagy ez jogszabályba ütközik? Lesz-e a munkáltatónak abból bármi gondja ha ezt megteszi? Ha visszajelent,megszünik-e a GYED-em?
    Válaszát köszönöm!
    Farkas Alexandra

  4. Kedves Mónika!
    Azt szeretém kérdezni, hogy pontosan melyik időszakot veszik figyelembe a GYED összegének kiszámításakor? Nálunk az édesapa menne GYED-re helyettem. Ha én 2019. szept. 1-én szülök, akkor a CSED, azaz a születést követő 6 hónap lejárta után a 2020. március 1-ét megelőző 2 évet veszik figyelembe? Amelyik két évben neki meg kell legyen a 365 munkával töltött napja, ugye? Az összeg kiszámításánál pedig a GYED jogosultság napját, tehát március 1-et megelőző három hónap előtti 6 hónapot nézik? (azaz 2019. június 1 és december 1 közötti időszakot?
    Picit kacifántos még nekem ez az egész Gyed számolósdi, de remélem érthetően kérdeztem.
    Válaszát előre is nagyon köszönöm,
    Regina

  5. En 3 evet dolgotam mint közfoglalkoztatot iskolaba takaritottam ado kedvez menyel egyutt 80 ezer forintot kaptam most a lanyom el hagyta a kis unokamat en vagyok a gyamja kozos meg egyezesel montam fel a szerzodest gyed öszege igy menyi lenne most alberletben lakunk egyedul nevelem a gyerekeimettartos beteg a lanyom 13eves tudnanak segiteni nekunk 20-978-00-54

  6. Kedves Monika!!
    Érdeklödnis szeretnék hogy okt.31el lemondtam a gyesröl, nov.1 töl a férjemnek benyujtottam a gyed igénylöt olyat szeretnék kérdezni hogy 3. Baba 161.000 a bruttoja mennyit fogunk kézhez kapni??
    S körülbelül mennyi idö az elbirálási ideje?? Könyvelö csinálta s a munkahely nem kifizetöhely??? Ebben a hoban még számithatunk rá??

    • Kedves Edina!
      Az igénylés elbírálása a hivatalhoz történő beérkezéstől számított 21 napon belül általában megtörténik, ha minden szükséges információt, nyomtatványt beküldtek. A gyed összegét nem lehet ennyi információból pontosan meghatározni, mert több minden is befolyásolhatja. Általánosságban csak azt tudom mondani, hogy 161.000 forintos átlagkereset esetén három gyermek után figyelembe vett adó és járulékkedvezménnyel várhatóan 112.700 forint körüli összeget fognak kapni. Amennyiben szeretne további pontos információkhoz jutni a megadott elérhetőségeimen megtalál.

  7. Szép napot kívánok! Szeretném tudni hogy a neurofibromatózis betegség tartos betegségnek számít e? Kislányomnál 3 éve fedezték fel neki végtag hossz külömbséget okozott mert rossz helyen volt! Műtötték is.gerince is ferdült ő tartos beteg! 11 éves kisfiamnál most csináltak mri t s nála is fen áll a neurofibromatózis !kérdésem hogy a betegség bele tartozik e a tartos betegségbe? Köszönettel válaszát. Enikő

    • Kedves Enikő!
      Azt, hogy ki minősül tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékosnak a 5/2003.(II.19.) ESZCSM rendelet mellékletében rögzítették. Ez alapján a Neurofibromatosis (benignus) BNO Q850 kóddal szerepel. Amennyiben a gyermeke orvosi szakvéleményén diagnózisként ez a kód van megadva, akkor tartósan betegnek minősül.

  8. Kedves Mónika!
    2017.08.09.-re várom az első Babát, és májustól 9-es kóddal leszek táppénzen. Az lenne a kérdésem, hogy a szülés előtti 2 éven belüli 365 napba, beleszámít e májustól is a táppénzes napok száma, mert nekem júlisu 4-re lesz meg a 365 nap. Szetettem volna addig dolgozni, de az orvosom nem javasolja a további munkavégzést. Illetve úgy alakult az utolsó időszakom, hogy 2016.12.01 – 2017.03.31.-ig voltam kölcsönzött munkaerőként és 04.01-től átvettek rendesen. Így milyen időszakot fognak a csed, gyed számításánál figyelembe venni?
    Válaszát, segítségét előre is nagyon szépen köszönöm!
    Üdvözlettel:
    Dsupin Anita

  9. Molnár Andrásné 2017. április 18. at 22:40

    Jó napot kívánok! Érdeklődni szeretnék.Tartósan beteg 18. életévét betöltött gyermekre jár-e utazási kedvezmény,aki folyamatos nappali tagozaton tanul, és renszeres orvosi ellenőrzésre szorul,de az orvosi vizsgálat csak a nagy távolságra érhető el? Illetve másik gyermekem szintén tartósan beteg,de nem fogyatékos,kérhetek rá ápolási díjjat speciális étrenden él.A nagyobbik pedig kiskora óta asztmás.Egyedül nevelem a három gyermekem,fontos lenne tudnom a válaszát.Válaszát köszönöm.

    • Tisztelt Molnár Andrásné!
      Amennyiben a 18. évét betöltött gyermekre az emelt összegű családi pótlékot kapja, akkor neki jár az utazási kedvezmény is. Az utazási kedvezményről hatósági bizonyítványt állít ki az ONYF. Amennyiben a hatósági bizonyítványt nem kapta meg a Kormányhivatal Családtámogatási osztályán tudja igényelni. Az ápolási díjat az 1993. III. törvény 41.§-42.§ -a szabályozza, mely alapján 18. év alatti tartósan beteg gyermek után igényelhető ez a szociális támogatás amennyiben a jogszabályban megadott feltételeknek megfelelnek. Javaslom, hogy a gyermek háziorvosával konzultáljon, hiszen az ápolási díj igényléséhez szükséges nyomtatványon az ő javaslatának is szerepelnie kell. A gyermekek diagnózisának BNO kódja és az 5/2003 (II.19) ESzCsM rendelet alapján emelt összegű családi pótlékra lehet jogosult a kisebb gyermekek után is, melyről igazolást a szakorvos állít ki.

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .