7 nevelési tipp a boldog kisgyermekekhez

7 nevelési tipp a boldog kisgyermekekhez

A boldogság relatív. Kinek mi jelenti a legnagyobb örömforrást, ki-ki a saját háza táján alakítja ki a számára leginkább kellemesnek mondható napi rutint, ki-ki miként kezeli magát a boldogság fogalmát. Azt viszont érdemes tudni, hogy a kisgyermekek nem feltétlenül képesek az önnön érzelmeik szabályozására. De képesek kialakítani a saját szokásaikat, melyek – egy kevéske szülői befolyásnak köszönhetően – segítenek abban, hogy kialakulhasson a legboldogabb gyermeki világuk. Annak érdekében, hogy jobban megismerhessük gyermekeinket, íme néhány tipp, ami segít azonosulni egy boldog kisgyermek szokásaival.

Esély az érzelmek kifejezésére

A holland szülői gyakorlatokat már régóta használják világszerte, hogy a lehető legboldogabb gyermekeket nevelhessék fel.Az egyik nagy titok a holland szülők nevelése során, hogy lehetővé teszik csemetéik számára véleményük szabad kifejezését. Ez nagyon sokat segít abban, hogy minél könnyedebben kifejezzék érzéseiket és önmaguk elképzelései alapján kommunikáljanak, oldjanak meg problémákat vagy tegyenek fel kérdéseket – az otthon biztonságos falai mögül.

Annak érdekében, hogy egy kisgyermek képes legyen megtanulni érzelmeinek a megnevezését, a Korai Gyermekkori Mentális Egészségügyi Konzultációs Központ azt javasolja, hogy próbálják meg kitalálni PÉLDÁUL EGY KÖNYV ELOLVASÁSA SORÁN, hogy milyen érzések fekszenek egyes karakterek tettei, gondolatai mögött. Készítsetek bábokat különféle érzések, könyvekben fellelhető karakterek ábrázolására és igyekezzetek megnevezni az adott érzéskört átfogó gondolatokat. S ezeket a bábokat a gyermek később kézzel fogható eszközként használhatja, amíg nem képes megfogalmazni érzéseit. Érdemes viszont addig is különböző játékokat játszani vele, amiben például Te, mint szülő segítesz neki megfogalmazni, mit érezhet aktuálisan. Fontos, hogy hangosan is elhangozzék az adott érzelmi rítus.

Indiai, Gyermek, Fekete Fehér, Szemek, Szőrszálakat, Fa
pixabay

Például mondjátok ki hangosan, hogy: „Szomorú vagyok, ha nem játszhatok az udvaron. Vagy „Boldog vagyok, amikor játszhatok a kedvenc játékommal.” Jelöljetek meg egy-egy érzelmet konkrét kifejezésekkel. Hiszen gondoljatok bele, soha nem túl korai konkrét, megfogalmazott kapcsolatba kerülni egy-egy érzésünkkel.

Olvassunk sokat csemetéinknek

Szülők, gondozók, bébiszitterek vagy családtagok – nem az számít, hogy kicsoda, hanem az, hogy mit adhat a gyermeknek. Ha kisgyerekként van lehetőség végighallgatni egy-egy jó történetet, mindig fejlesztő hatással bír mind az érzelmi, mind az értelmi növekvés terén. Naponta akár 10 percet is érdemes arra szánni, hogy olvassunk gyermekeinknek. A tanulmányok is kimutatták, hogy a szülők többsége pont rossz időben hagy fel a hangos felolvasással.

Mesekönyv, Fantázia, Mitikus Lények, Misztikus, Mese
pixabay

Lényegében amíg a gyermek csak halvány érdeklődést is mutat az olvasás hallgatása során, addig feltétlenül érdemes felolvasni nekik. Engedjük nekik, hogy ők maguk válasszák ki a történetet, amit hallani szeretnének vagy vigyük el őket, ha már elég nagyok a könyvtárba is, hadd ismerjék meg a történetek varázslatos világát és hadd leljenek megfelelő szórakozást, intelligens környezetben is.

Mutassuk meg, hogy adni jó

Bouquet, Virágok, Ajándék, Kézmozdulat, Romantikus
pixabay

Kutatások kimutatták, hogy már egy egészen kicsi gyermek is élvezheti azt az örömet, ami akkor bújik elő, ha önzetlenül adunk másoknak. Legyen ez adományozás vagy ajándékadás egy adott alkalomra, pozitív hatást fog mutatni a gyermek mentális fejlődése során. Amennyiben az odaadott tárgy esetleg saját kinőtt ruhájuk vagy önnön játékok, még inkább boldogság érzése szabadul majd fel bennük idővel, hiszen valami olyantól válnak meg (mások javára) amit ők maguk nagyon szeretnek. Nyilván nem arról beszélek, hogy ajándékoztassuk el velük kedvenc játékukat, hanem arról, hogy amennyiben ők maguk is beleegyeznek, régi, kevésbé használt játékaikat, ruháikat másodkézbe adhatják.

Aludjanak eleget a gyermekek

Egy Amerikai Alvásgyógyászati Akadémia azt javasolja, hogy az 1 és 2 év közötti kisgyermekeknek napi 11-14 órát szükséges aludniuk, beleértve a könnyed szundikálást is. Egyes családoknál ez meglehetősen soknak tűnhet, de ha már arra ügyeltek, hogy minden nap azonos időben, tisztességesen hamar történjen a lefekvés, már azzal sokat tehettek az ügy pozitív kimenetelének érdekében. Elhihetitek, egy eleget alvó gyerek – fél siker, fél boldogság.

Lány, Összegömbölyödve, Alvás, Alvó Állapotban
pixabay

Rutinszerű alvás

Szintén az alvással összeköthető a boldogság egy másik kulcsa. Amennyiben van egy megfelelő napi rutinotok = fél siker. Speciális, kedvenc takaró? Plüssállat? Esti-mese? Altató-dal? Mindegy mi szükséges az elalváshoz, a lényeg, hogy minden hasonló cselekedetnek meglegyen a maga, kijelölt ideje, hiszen ez teszi majd ki a berögződött napi rutint. Ez pedig már-már elengedhetetlen ahhoz, hogy megtanulja a gyermek nemcsak az előző pontban említett elegendő alvást, hanem a minőségi alvást is. Ergo, ne félj, ha nagyon hosszas napi-rutin szükséges gyermeked lefekvéséhez; minél inkább hosszú, annál mélyebb, annál rutinszerűbb alvásra készteti majd a csemetét.

A kinti játék csodái

A szabadtéri játékok alatt, tanulmányok megerősítették, hogy a természetbe jutás, jobb egészséggel és jobb mentális jóléttel áldja meg a gyermekeket, ami később az élet egyéb területein, kiemelkedőbb sikerekkel jár. Mindezeken felül bebizonyították, hogy a kinti játék a gyakran unatkozó gyermekekre is pozitív hatással bír, mert a friss levegő boldogságnövelő hatással jár. Még akkor is, ha csak egy rövid sétát tesztek a természetbe, vagy 10 percig játszotok az udvaron, bármennyi időtök is legyen, az jótékonyan fog hatni gyermeketek későbbi életére.

Az önálló (szerep) játék

A szabad, nem irányított, akár szerepjátékok különösen fontosak a kisgyermekek számára, mert nem csak szórakoztató nekik, hanem fejlesztő hatást is gyakorol agyukra a játék menete. Hiszen meg kell határozzák, hogy mi hogyan történik, tehát valódi munka történik majd az agyukban és úgymond a „színfalak mögötti agyi fejlődés” által a világot magát és annak működését is megismerik majd bizonyos mértékben.

+1 Néha hagyd unatkozni is a gyermeket

Az unatkozás kreativitásra sarkall, hiszen, ha nincs a kicsi szájába adva, hogy éppen mit kellene csinálnia, akarva-akaratlanul rá fog jönni olyan dolgokra, amik szórakoztatják. Ez az aprócskának tűnő agyi munka pedig idővel fejleszteni fogja a gyermek kreativitását. Ti pedig: anyukák és apukák… addig töltsetek ki egy pohár teát vagy kávét és élvezzétek a kevéske gyermeknevelési-szünetet.

(VIA)

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkÖtletek otthoni edzéshez
Következő cikkA legjobb, kézzel is ehető ételek babáknak

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .