A hirtelen csecsemőhalál és ami mögötte áll

A hirtelen csecsemőhalál és ami mögötte áll
A hirtelen csecsemőhalál és ami mögötte áll - pixabay

A hirtelen csecsemőhalál szindróma (angolul SIDS – sudden infant death syndrome) egy hirtelen és megmagyarázhatatlan okokból bekövetkező elhalálozás az 1 évnél fiatalabb gyerekek, kisbabák esetén.

A legtöbb SIDS halálesetet alvásból fel nem ébredő kisgyermekeknél diagnosztizálták. Ezért gyakran bölcsőhalálnak is hívják.

Megelőzhető-e a hirtelen csecsemőhalál?

Ami a legrémisztőbbé tudja tenni a SIDS létezését, a körülötte keringő megválaszolatlan kérdések hada. A SIDS az egyik leggyakoribb oka az 1 hónapos és 1 év közötti gyermekek elhalálozásának.

Sok-sok éves kutatás ellenére még továbbra is kiszámíthatatlan. Ennek ellenére a SIDS kockázata nagy mértékben csökkenthető. Az egyik legfontosabb dolog az az, hogy az 1 évesnél fiatalabb csecsemőket érdemes a hátukon altatni a kiságyban. Ahelyett, hogy arccal lefelé, a hasukon vagy az oldalukon aludnának. A hason vagy az oldalt történő alvás növelheti a SIDS kockázatát.

Kiket veszélyeztet leginkább a SIDS?

Amikor számításba vesszük, hogy milyen babák vannak a legnagyobb kockázatnak kitéve, sajnos nem valószínű, hogy konkrétumot találunk arról, hogy mi lehet a bölcsőhalál kifejezett oka. Ehelyett számos olyan kockázati tényező kombinációját megtalálhatjuk, melyek egy csecsemő SIDS általi halálát eredményezhetik.

A legtöbb ilyen haláleset a 2-4 hónapos csecsemőknél fordul elő és nagyobb eséllyel hideg évszakokban. Ezen kívül azt is vizsgálták kutatások, hogy több kisfiú, mint kislány válik a SIDS áldozatává.

Nedves törlőkendő pelenkázáshoz | Pepita.hu

Ezek a lehetséges kockázatnövelők:

  • dohányzás, alkoholfogyasztás, droghasználat a terhesség alatt és születés után
  • szegényes terhesgondozás
  • koraszülés vagy alacsony születési súly
  • korábbi SIDS eset a család történetében
  • 20 évesnél fiatalabb édesanya esetén
  • születés után a babának dohányfüst gyakori és közvetlen környezetében tartózkodni
  • túlhevültség

Az orvosok a legtöbb egészségügyi problémát ezen okokból kifolyólag találják és diagnosztizálják. A legtöbb SIDS diagnózis úgy állítható fel, ha minden létező más lehetséges halálesetet kizártak. Ez az áttekintés segíthet megkülönböztetni, hogy nem-e baleset, bántalmazás vagy korábban rosszul esetleg nem diagnosztizált betegség áll a háttérben. Például szív- vagy anyagcserezavar.

Pelenkák minden méretben, nagy választékban | Pepita.hu

Miért veszélyesebb a hason történő altatás?

A hirtelen csecsemőhalál gyakrabban fordul elő a hason fekvő csecsemőknél, mint a hátukon alvóknál. A csecsemőket az oldalukon sem érdemes altatni ezen felül, mert oldalsó helyzetből a baba könnyen a hasára fordulhat.

A hason való alvás közben elzáródhatnak a légutak és ez nehezítheti a légzést. Ilyenkor fenn áll annak a veszélye is, hogy a kisbaba a saját kilélegzett levegőjét lélegzi vissza. Különösen akkor, ha a babának a matraca puha vagy puha párnával, kitömött játékokkal alszik az arca közelében. Amikor a baba újra belélegzi a már kilélegzett levegőt, a test oxigénszintje csökken és a szén-dioxid szint emelkedik.

A Baba, Gyermek, Csecsemő, Játék, Álló, Fiú, Overall
pixabay

A SIDS-ben elhunyt csecsemőknek jó eséllyel merül fel probléma az agyuk azon részében, amely segítene a légzés beállításában alvás közben. Ha a baba légzése megakad és nem kap elég oxigént, az agynak ösztönöznie kellene a babát, hogy ébredjen fel és kezdjen sírni, hogy minél több oxigén jusson az agyába. Ha az agy nem veszi fel ezt a jelet, az oxigénszint tovább csökken.

Általános aggályok a hirtelen csecsemőhalál témakörében

Néhány szülő aggódhat a „lapos fej szindróma” miatt. Ekkor a csecsemőnek lapos folt alakul ki a tarkóján, amiért a hátán alszik. Illetve temérdek olyan aggodalom is felmerül, hogy a kisbabának növekszik a fulladásveszélye, ha a hátán alszik (ha alvás közben hányna a kicsi például). Egészséges csecsemőknél azonban nincs megnövekedett fulladásveszély ilyen esetben. Ezért nyugodtan alhatnak a hátukon. Érdemes azonban konzultálni a gyermek orvosával, ha aggály vagy kérdés merül fel a kisbaba legmegfelelőbb alvási helyzetével kapcsolatban.

Pelenkázó lap, pelenkázó feltét nagy választékban | Pepita.hu

A következőképpen segíthettek a SIDS és más, az alvással összefüggő halálozások kockázatának csökkentésében:

4 gyakori kérdés a szoptatásról | Babafalva.hu

  • kapj korai és rendszeres terhesgondozást
  • tedd a babát szilárd matracra aludni, soha ne párnára vagy vízágyra, báránybőrre vagy puha felületre
  • fedd le a matracot lepedővel és ne használj más ágyneműt
  • tartsd a puha párnákat, játékokat az alvási területen kívül
  • ne használj a kiságyban puha ütődésgátló párnákat, mert ezek a betétek növelik a fulladás kockázatát
  • érdemes azonos szobában, de külön ágyban aludni a kicsivel az első születésnapig, de legalább 6 hónapos korig
  • amennyiben lehetséges, szoptass, a szoptatás módfelett ajánlott a kisbaba egészséges fejlődésének érdekében és csökkenti a SIDS kockázatát
  • altasd a kicsit cumival a szájában, de ha nem szeretné, ne erőltesd
  • ügyelj rá, hogy a babának ne legyen túl meleg alvás közben
  • öltöztesd úgy, hogy szoba-hőmérsékleten legyen, de ne ruházd túl
  • ügyelj a túlmelegedés jeleire (izzadás, tapintás alapján történő forróság érzet)
  • kerüld a dohányzást terhesség alatt és szülés után is, mert a dohányzás növelheti a SIDS esélyét
  • a passzív dohányzásnak való kitettség szintén kockázatnövelő hatással bír
  • ne fogyassz alkoholt vagy drogokat terhesség alatt és után
  • győződj meg róla, hogy a kicsi megkap minden a korának megfelelő védőoltást, tanulmányok kimutatták, hogy a megfelelő oltásokat megkapó csecsemők esetében 50%-al alacsonyabb a SIDS kockázata


Amennyiben a hirtelen csecsemőhalál áldozatává válik kisbabátok, mindenképpen keressetek orvosi, szakorvosi támogatást a tragédia feldolgozásának érdekében. S ezekben a nehéz időkben igyekezzetek a szokásosnál jobban támogatni egymást. Soha semmilyen körülmények között nem könnyű feldolgozni egy ilyen tragédiát. Ennek okán ne féljetek akár támogató közösségek keresésétől sem, ahol olyan szülőkkel beszélhettek az esetről, akikkel szintén megtörtént.

Amennyiben pedig nem áll fenn ilyen jellegű tragédia a családban, úgy ne feledjétek, ez a cikk csupán tájékoztató jellegű. Nem félelemkeltés szempontjából íródott. A SIDS valós dolog, de nem törvényszerű a bekövetkezése.

VIA

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkMozgás és koordináció 8-12 hónapos korban
Következő cikkMesélő hangjegyek – rajzpályázat gyerekeknek

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .