A hozzátáplálás kezdetei

A legtöbb gyermek 6 hónapos kora körül már készen áll arra, hogy elkezdjétek a hozzátáplálást és bevezessétek az ételek világába. Érdemes odafigyelni a jelekre, melyekből tudhatod, hogy eljött az idő. Ilyen jelek például, hogy nő az étvágya, több érdeklődést mutat az ételek iránt, többnyire mikor éppen te eszel, vagy éppen a nálatok látott arcmozdulatokkal jelez, nyúl az ételért, hogy szívesen enne.

Ha túl korán kezdesz bele a szilárdabb ételek bevezetésébe könnyen hasfájós lesz a baba és akár fulladásra is nagyobb esély van. Győződj meg róla, hogy fejét megfelelően tudja tartani és stabilan tud ülni, ezek elengedhetetlenek ahhoz, hogy sikeresen bevezessétek az új ételeket.

A kezdetek

Az első ilyen ételek inkább az anyatejes étkezések kiegészítéseként vannak jelen és szinte csak kóstolóképpen. Ezeket az új ízeket fokozatosan kell megismernie a kicsinek, így jobb, ha teli hassal, szopizás vagy a tápszeres cumisüveg után kap az újdonságból, így nagyobb az esély a sikerre. Egy-két teáskanálnyi gyümölcspép eleinte elég, majd napi háromszor is próbálkozhatsz két-három teáskanálnyi mennyiséggel.

Ételallergia

A szülők egyik fő aggodalma, hogy olyan ételeket kínálnak majd a kicsinek, amire allergiás. Nos, tudományos magyarázatok sem igazán támasztják alá azt, hogy 6 hónapos kor után kerülni kellene a potenciálisan allergén ételeket. Amennyiben nem ismerteted meg ezeket az ételeket a kicsivel, később sokkal nagyobb eséllyel jelennek meg majd nála allergiás tünetek, ha találkozik az allergénnel.

Több kutatásra lenne szükség ahhoz, hogy pontosabb információkat találjunk, azonban ha a családban nem fordul elő ételallergia bizonyos ételekre, nem ajánlott azokat a bizonyos finomságokat sem kihagyni a hozzátáplálásból – a háziorvos tanácsait mindenképp érdemes követni. Az első 6 hónap és a hozzátáplálás melletti anyatejes táplálás szintén gondoskodnak a szervezet nagyobb ellenálló képességéről.

A rettegett félrenyelés, fulladás

Sok szülőben felmerül a kérdés, hogy mégis hogyan előzheti meg, hogy gyermeke félrenyeljen, ezzel életveszélyes állapotba kerülve fuldokoljon. Mindenképp elsődleges, hogy folyamatosan jelen kell lenned, mikor az új ételt kóstolgatja a gyermek.

Gondoskodj az ételek megfelelő állagáról, textúrájáról, mellőzd a nehezen rágható verziókat. Rengeteg modern konyhai gép létezik, melyeket pontosan a bébiételek elkészítésére fejlesztettek ki. A baj elkerülése érdekében mindenképp kérd meg háziorvosotokat, hogy mutassa meg azokat a módszereket, melyek segíthetnek vészhelyzetben.

Néhány irányelv

Nagyjából 6 hónapos korig az anyatej vagy tápszer gondoskodik a gyerkőc megfelelő tápanyagellátottságáról, azonban ahogy növekszik és fejlődik a kiegészítő tápanyagok beviteléért a szülők felelnek, különös figyelmet fordítva a vasra és a cinkre. Korábban a legtöbb babánál először a lágyabb gyümölcsökkel és zöldségekkel próbálkoztak.

A kognitív képességek megfelelő fejlődése érdekében ezeket a tápanyagokat minél korábban be kell vinni a kicsi szervezetébe, így a pürésített vörös hús, csirke, hal és vastartalmú bébiételek szorgalmazása jövedelmezőbb.

Ahogy egyre több étel kerül bevezetésre gyermeked étrendjébe, magasabb zsírtartalmú tejtermékek is helyet kaphatnak benne, mint például a sajt és a joghurt, melyekkel kalciumot, fehérjét és zsírt visz be a szervezetébe, fejlődésére pozitív hatást gyakorolva. A gyümölcsök és zöldségek nagyszerű vitamin-, ásványianyag- és fehérjeforrások, ezek pedig az emésztésére vannak jó hatással.

Azt is fontos kiemelni, hogy ne maradj tartósan a püréknél, haladj ütemesen a durvább állagú ételek felé, ha gyermekedet készen látod rá. Ha a családi menühoz hasonló ételekkel leped meg a kicsit, később sokkal jobban tud alkalmazkodni.

Reméljük hasznosnak találtad a cikkünket és nyugodtan telik számotokra a hozzátáplálás időszaka!

Játékok ›››LEGO ›››

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .