A hüvelygomba okai és kezelése

A hüvelygomba okai és kezelése

Szűnni nem akaró viszketés, kínzó, égető fájdalom, sűrű, túrószerű folyás – ezek a tünetek, amelyek gomba okozta hüvelygyulladásra utalnak. A kórokozó, a Candida albicans, normál körülmények között is megtalálható a szervezetben, ám az immunrendszerünk részét képező hasznos baktériumflóra megakadályozza korlátlan szaporodását.

Az érzékeny egyensúly felborulása, vagy a baktériumok megsemmisülése esetén a sarjadzó gomba elszaporodik, és elözönli a szervezetet, megjelenve a száj, a garat és a nemi szervek nyálkahártyáján.

Én is veszélyben vagyok?

Gombás hüvelyfertőzés nemcsak szexuális úton „gyűjthető be”, a hüvelyi mikroflóra egyensúlyát megbontó bármely tényező hatására létrejöhet a fertőzés. Ezért nem szabad szégyenkezni, és fontos, hogy partnerünk is szembesüljön a problémával, mert a sikeres gyógyulás alapfeltétele a partnerek együttes kezelésén múlik.

Gombás fertőzésre fokozottan érzékenyek azok, akik

  • liszt érzékenyek, vagy más életfajtákra allergiásak,
  • immunrendszer átmeneti vagy tartós gyengeségét okozó betegségük van,
  • nem megfelelően táplálkoznak (minőségi éhezés), fogyókúráznak,
  • antibiotikumos kezelés alatt állnak,
  • feszültséggel, stresszel teli életet élnek,
  • fogamzásgátlót, hormonkészítményt, szteroidot szednek,
  • cukorbetegek,
  • szénhidrátban (édesség) gazdag ételeket fogyasztanak,
  • babát várnak,
  • havi ciklusuk folyamán magas hormonszint változást élnek át.

Mit tehetek, ha észlelem a tüneteket?

Feltétlenül fel kell keresni a nőgyógyászt, ha először tapasztaljuk a tüneteket, vagy ha egy év alatt négyszer vagy többször megismétlődik a fertőzés. Az orvos egyértelmű esetben gyógyszert (hüvelytablettát és kenőcsöt) ad. Ha bizonytalan a diagnózisban hüvelyváladékot vesz le tenyésztés céljából.

Szintén orvoshoz kell fordulni, ha az otthoni kezelés ellenére három napon belül nem mérséklődnek a tünetek, vagy ha a mellbimbókon jelentkeznek.

Feltétlenül fel kell keresni a gyermekorvost, ha csecsemőnél vagy kisgyermeknél jelentkeznek a tünetek. A babáknál főleg szájpenész formájában találkozunk a fertőzéssel.

Hogyan előzhetem meg a fertőzést?

Mint minden fertőzés, a hüvelygombásodás is megelőzhető néhány egyszerű, és ésszerű tanácsot követve.

  • Ellenálló képesség növelése helyes életvitellel, sok mozgással, egészséges táplálkozással.
  • Étrendben minimalizálni kell a hozzáadott cukrok, finomított szénhidrátokat tartalmazó élelmiszerek arányát. A természetes cukrokat tartalmazó italok (tej, bor) és ételek (gyümölcsök) fogyasztását is korlátozni kell az akut fertőzés esetén.
  • Koffeintartalmú italok bevitelének csökkentése (fekete tea: max 2 csésze/nap, kávé: max. 1 adag/nap, kóla és energiaitalok teljes kerülése).
  • Fokhagyma fogyasztása naponta: nyersen salátaöntethez, vagy leveshez közvetlenül tálalás előtt adagolva.
  • Magas B-vitamin tartalmú élelmiszerek előnybe részesítése, különösen a biotint, B6- és B12-t tartalmazó ételeket: máj, vese, tojássárgája, karfiol, dió- és mogyorófélék, tejtermékek, száraz hüvelyesek, barna liszt, kukorica, zöldségfélék.
  • Naponta fogyasszunk lactobacillusokat tartalmazó élőflórás joghurtot vagy kefirt.
  • Törekedjünk a vasban, magnéziumban, szelénben, cinkben, flavonoidokban, A-, C-, E-vitaminokban gazdag, változatos étrendre: fokhagyma, aszalt szilva, mazsola, sárgabarack, mák, sütőtök, spárga, brokkoli, káposztafélék, máj, húsok, halak, zöldségfélék, tenger gyümölcsei, avokádó…
  • Pamut fehérnemű viselése a műszálas helyett. Tilos a tanga.
  • Forró víz kerülése, helyette 32-35 fokos fürdővíz.
  • Intim tájak mosásánál elölről hátrafelé irányuló mozdulat és szappan, tusfürdő helyett intim mosakodók használata (lactobacillust, vagy tejsavat tartalmazzon!).
  • Gyakran cseréljük a törülközőket, a szeméremtájékról a vizet ne töröljük, hanem itassuk le.
  • Szeretkezésnél jót tehet a síkosító használata – így a hüvely nyálkahártyája nem sérül.
  • Toalettpapír használatakor törlő mozdulat mindig előröl, hátrafelé irányuljon.

Ha már bekövetkezett a fertőzés?

Bekövetkezett fertőzés esetén több házi praktika segítheti, hogy visszaszorítsuk.

  • Hüvelygomba esetén jó megoldás a bórsavas irrigálás. Ehhez egy teáskanálnyi bórsavat (gyógyszertárban beszerezhető) oldjunk fel 1 liter langyos vízben.
  • A gomba szaporodását gátolja: feketedió termésfala, aranygyökér, szurokfűolaj (terhességben ez utóbbi használata tilos!). Ezeket tinktúra vagy kapszula formájában kell alkalmazni.
  • Segíti a hüvelygomba feltisztulását a levendula, kakukkfű (terheseknek tilos!) és teafa olaj:
    • Ülőfürdő: 15 percig kell ülni 10 csepp illóolajjal dúsított vízben, majd a szeméremtestet többször át kell mosni.
    • Kissé megnedvesített tamponra cseppentett teafaolaj (2 csepp) a hüvelybe felhelyezve 3-4 óra alatt fejti ki jótékony hatását.
  • A normál hüvelyflóra visszaállítását segíti, ha a hüvelybe kis mennyiségű natúr (nem ízesített és édesítés nélküli) joghurtot teszünk.
hirdetés
Kedves Olvasónk! Szakértőnk elfoglaltságai miatt nem tudja tovább folytatni szakértői rovatát. A kérdezési lehetőséget azonban biztosítjuk számodra - ugyanebben a témában – ajánljuk aktív szakértőnket neked! Az eddigi kérdéseket és válaszokat, továbbra is olvashatod itt az oldalunkon.
Előző cikkMegtakarítások gyermekünknek: Személyes megtakarítások
Következő cikkSegítség! Hazudik a gyerekem?!

444 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Betti!

    Azzal a problémával fordulok hozzád, hogy párommal az első együttlétet követően 2 nap múlva viszkető, égő fájdalmat éreztem, illetve ezt követően az ismételt együttlét is fájdalmas volt. Viszont 3 napja semilyen panaszt nem tapasztalok, olyan, mintha elvágták volna.(pedig elötte egész nap jelentkeztek a problémák) Orvoshoz eddig még nem tudtam eljutni, mert hetente csak 1* rendel. Mivel nem voltam biztos abban, hogy mi okozza, nem is használtam semmilyen krémet, kúpot, de a tünetek mégis abbamaradtak. Lehetséges, hogy hüvelygombát kaptam el? Az ilyen gyorsan kialakulna az együttlétet követően, illetve lehetséges, hogy ilyen gyorsan el is múlik? Ezelőtt soha semilyen nőgyógyászati problémám nem volt. Lehetséges, hogy páromtól kaptam el? Őt is kikéne vizsgáltatni?
    Előre is köszönöm a válaszod!

    Ancsa

    • Kedves Ancsa!

      Valószínű, hogy átestél egy Candida fertőzésen – hiszen a fertőzés a korókozó bejutása után 24-48 óra múlva jelentkezik. Az „öngyógyulás” is utal a gombás fertőzésre – hiszen ha megfelelő a hüvely és környezeti higiéné, egészséges a táplálkozás és a hüvely mikroflórája is jól végzi a dolgát, akkor képes a szervezet rövid időn belül legyűrni a behatoló gombákat, és kiszorítják a hüvelyből.
      Azt, hogy a párod mennyire „ludas” a fertőzés kialakulásában, nehéz megmondani. Sajnos nem csak együttléttől lehet elkapni a gombát, hanem más tényező is közre játszhat benne. Érdemes beszélni a problémáról a pároddal – hátha ő is tapasztalt magán valamilyen tünetet (ált. a férfiaknál fényesebb, enyhén pirosabb lesz a makkot borító nyálkahártya, egyéb tünetük nincs). Vádaskodni viszont nem szabad!
      Alap higiénés szabályok betartásával: ágynemű, törülköző, fehérnemű fertőtlenítő mosása, vasalása teljesen megoldja a problémát.

      Szeretettel: Betti

      • Kedves Betti!

        Köszönöm szépen a gyors választ!!!
        Még egy kérdésem lenne: attól függetlenül, hogy már nem tapasztalom a tüneteket, forduljak orvoshoz? Egy kivizsgálás nem árthat….

        • Valóban, egy vizsgálat sohasem árt. És ha először fordult elő ilyen tünet, akkor a protokoll is azt javasolja, hogy keressük meg nőgyógyászunkat – ahogy a cikkben is olvasható.

          Szeretettel: Betti

  2. Szia!Február 9-én írtam neked először!Sajnos nem utoljára!Csütörtökön beszedtem a fogamzásgátlót és megint jelentkezett a barnás folyásom!Ez a folyás 2 napja van!Mindenképpen elmegyek nőgyógyászhoz de szeretném ha válaszolnál hogy ez megint mitől lehet?A viszketésem elmúlott de a folyásom nagyon kellemetlen szagú és barna!Válaszodat előre is köszönöm!

    • A kellemetlen szag általában fertőzésre utal: vaginosis (hüvely gyulladása) okoz hasonló tüneteket. Mindenképp nőgyógyászhoz kell fordulnod, aki célzott terápiát alkalmazva szünteti meg a gyulladást. (Ált. Antibiotikumos kúrát javasolnak + probiotikus készítményt, hogy minél előbb helyreálljon a természetes rend).

      Gyors gyógyulást!

      Szeretettel: Betti

  3. Kedves Betti! nekem az idén volt elöször hüvelygombám januar elejen,nem mentem el nögyógyászhoz,hanem megprobalkoztam canesten kremmel kezelni magamat,kulsoleg!a párom nem hasznalta.az égő viszketö érzés elmúlt,de feher váladék nem,igy hát elmentem nögyogyászhoz,aki azt mondta,h.már múló félben van,s kiirt canesten 3 nevu kenöcsöt,amit 3ejszakan keresztul be kellet fecskendezni a huvelybe(paromat tovabbra se vontam bele). el is mult minden tünet kb.2 hétig,orultem neki,hanem egy pár napja ujra kezdödött…az lehet a baj,h.a paromat kihagytam a dologbol??? most ha ujra megprobálkozok ezekkel a modszerekkel csak öt is belevonom,akkor elfog múlni? nem szeretném ha visszatérö lenne…mivel allitólag,az miatt lett gombám,mert egy megfázás alatt,nagyon legyendult a szervezetem! köszönöm elöre is a tanácsát! üdv.Breee

    • Kedves Breee!

      Mivel a hüvelyi gomba szexuális úton terjedő betegségek csoporjába tartozik, így a partnerek egyikének kezelése szinte értelmetlen, hiszen a nem kezelt fél (többnyire a férfiak, hiszen nekik általában tünetmentes a fertőzésük) folyamatosan visszafertőzi a kikúrált társát. Érdemes próbálkozni a kombinált kezelési móddal – neked hüvelykúp és kenőcs, párodnak kenőcs külsőleg – és elfelejthetitek a gombás közjátékot.
      Természetesen a kúra végén az ágynaműt, fehérneműt, törülközőt érdemes fertőtlenítő mosás alá vetni, hogy a szóródott gombafonalak is elpusztuljanak.

      Szeretettel: Betti

      • KÖSZÖNÖM A VÁLASZOD! MÉG LENNE KÉRDÉSEM,HÁNY NAPIG KEZELJE MAGÁT A PÁROM? HÜVELYKÚP HELYETT HASZNALHATOM AZT AMIT MÚLTKOR IS,A 3ÉJSZAKAS FECSKENDEZHETÖS KENÖCSÖT? NEKEM AZ HASZNÁLT…

        • Kedves Breee!

          Természetesen használhatod a multkori, már bevált szert. A hüvelyi gombák kezelési protokolja általában úgy szól, hogy a hüvelybe használatos szereket 3 egymást követő napon használjuk, míg a külsőleg használatos szereket (kenőcsök, krémek, oldatok) 5 napig. Így a párod kezelésére célszerű ezt az 5 napot figyelembe venni.

          Szeretettel: Betti

          • Kedves Betty!
            sajnos megint jelentkezem…tegnap fejeztem be a kezelésemet, es sajnos semmi sikert nem ertem el vele…a krém amit hasznátam,az hazai gyártmány allitolag(szerbibai vagyok),s csak 3 aplikator van vele,s abba megy a krém.multkor hatásos volt,de most mintha, rosszabodott volna a helyzetem…probaljam ki a canesten combit?(barátnom ajánlotta,ugyanezek voltak a tünetei mint nekem) És ha használhatom,akkor mennyit várjak vele? mivel tegnap hagytam abba a kezelésem,vagy nincs kihatással egymásra?? párom is befejezte a kezelését. elöre is köszönöm…

          • Kedves Bree!

            Sajnos ez elő szokott fordulni, hogy az egyszer már hatásos gyógymód a következő alkalommal nem javít az állapoton. Ilyenkor hatóanyag cserét szoktak javasolni – a barátnőd által javasolt készítmény azonos hatóanyagú, de mivel a vivőanyag és a gyógyszerforma is más, így érdemes megpróbálkozni vele.
            A kúra után használhatsz tejsavas készítményt, amely segíti a hüvelyflóra minél gyorsabb regenerálódását a későbbi fertőzések megelőzéséhez. Ilyen készítmény: Lady-Pharma tejsavas kapszula, Protexin GynOphilus.

            Milőbbi panaszmentességet Neked!
            Szeretettel: Betti

  4. Szia!Én 3 napig használtam gyno-pevaryl hüvelykúpot!Két napja hagytam abba!A tüneteim elmúltak de a szedés alatt és most is erős barna vagy véres a folyásom!Fogamzásgátlót használok!Lehet hogy attól van?2 nap múlva megjön a menzeszem!Előfordulhat hogy a menzeszem után is ilyen lesz?Vagy csak a gyógyszer hatására most tisztul ki a hüvelyem?Válaszodat előre is köszönöm!

    • Kedves Zsuzsi!

      Mivel a menzeszed rövid időn belül normálisan jelentkezik, ezért nem kell izgulnod a a véres folyás miatt. Valószínű a hüvelykúp irritáló hatására előbb jelentkezik a vérzésed. A nyálkahártya védelme miatt javaslom a C-vitamin fogyasztását – segíti a sérült kiserek regenerálódását.

      Szeretettel: Betti

  5. Kivasaltam a fehérneműimet forró vasalóval igaz nem gőzölős… volt hogy 2napig kefírbe mártottam a tampont és azt helyeztem föl..egy nap elteltével megint visszajött a gombám…
    volt hogy élőflórás kefírt ettem 3-4napig reggel vagy és este. semmit nem használt..
    az orvosom találomból kanestent írt föl..de azóta minek menjek orvoshoz felír egy gyógyszert összesen 3at próbáltam ki…

    • Elkeseredés helyett életmódváltás a megoldás.
      A táplálkozás megváltoztatása 3-4 napig nagyon kevés, minimum 2-3 hétig következetesen be kell tartani a Candida-diétát, hogy a szervezetben megritkuljanak a gombatelepek.
      Fokozott intim higiéné, a tampon és tanga tilalom, a hormonális fogamzásgátlás felfüggesztése, a partner együttes kezelése gomba elleni szerekkel tartós tünetmentességet eredményezhet.

      Szeretettel: Betti

  6. Sziasztok!

    Évek óta vissza-visszatérő hüvelygombám van. A szex is fájdalmas. Voltam nőgyógyásznál, de nem használt semmit a kezelés. Mit tegyek? A segítségét előre is köszönöm!

    • Kedves BB!

      Táplálkozás megváltoztatása – Candida diéta betartása – a hormonális fogamzásgátlás átmeneti felfüggesztése segíthet a visszatérő problémákon.

      Szeretettel: Betti

  7. hello.már sokkal jobban vagyok.leszoktam nagyjábol a cukros dolgokrol de még mindig néha viszkető érzésem volt és egyszer volt barnás pirosas folyásom de 2napig tartott.ez jó vagy rossz??

    • Szia Alexa!

      Örülök, hogy már sokkal jobban vagy. A 2 napug tartó barnás-pirosas folyásod valószínű a mentruációd volt. A menzesz idején jobban kell figyelni az intim tájak higiénéjére, mert a bomló vér remek táptalaj a gombáknak, baciknak. Vigyázz magadra, és ha van valami kérdésed, keress.

      Szeretettel: Betti

  8. Szia Timcsi,

    én tudnék neked ajánlani egy nagyon jó módszert ha még nem próbálkoztál vele, biztos található egy biorezonanciával foglalkozó szakember a közeledben, a bemérés alkalmával teljes mértékben bemérhető a testedben található gombák mértéke, amenyiben ez okozza a folytonos problémáidat, egy candida diétával és pár gyógynövényes készítménnyel újra helyreállítható a harmónia. Nekem már többször is bevált ha tehetem évente elmegyek egy bemérésre, pótólom az összes anyagot (vitamin, ásványi anyag) amire a szervezetemnek szüksége van amiket mai ételekből képtelenség bevinni…a minőségi éheztetés folytán (mai rossz minőségű élelmiszerek a piacon) felborulhat az egyensúly és hiába szedsz gyógyszereket (talán ez inkább még ront rajta) ha tápanyag hiánnyal küzködik a szervezeted…

    üdv. Anita

  9. sziasztok

    Nagyon régóta kb 6 éve folyamatossan van hüvely gombám már azt hiszem mindennel probálkoztam .Lefogytam 15kgot visszavettem a cukros ételekből megváltoztattam az életmódomat több kefírt ettem nem mentem melegvízbe, használtam mosakodógélt de semmi.Nem használok a mosáshoz semmi öblítő szert az Wc ülőke fertőtlenítve van .
    Minden hónapban valamikor 2 xer is előforul rengeteg gyógyszert szedtem rá Mycosistet, omicral, canesten comby igaz ez csak tünet mentesítő, grapefruit levektől kezdve mindent végig jártam Pesten is voltam és semmi kérem valaki segítsen mert ez már kibírhatatlan mit csinálak?

    • Szia Betti!

      Nekem is vannak olyan tüneteim, amelyek a hüvelygombára utalnak… Viszont voltam nőgyógyásznál, miután használtam 3 napig a Canesten kúpot és kenőcsöt. Az orvos azt mondta, hogy nem gombás fertőzés, hanem elképzelhető, hogy baktérium. Írt fel gyógyszert be is szedtem. Pár napig jobb volt, de visszatért a túrós váladékozás. Viszont az én problémám az, hogy nem nagyon akar kifolyni (talán annyira sűrű) hanem a hüvely falán megtapad. Viszkető, égő érzésem nincs, viszont így a hüvelyi folyásom is szinte minimális. Ez miért lehet és milyen fertőzés lehet ez valójában???

      Válaszod előre is köszönöm:)))

  10. Nekem az a problémám hogy többször vissza jött a hüvelygombám. Ezek után barnafolyásom van 4-5 napja.
    Mitől van ez? Mit tegyek? A menstruációm még nagyon korai ehhez.

    • Kedves Reni!

      A „barnafolyás” hajszáleres vérezgetésre utal. Ennek oka lehet, hogy a hüvelyfalat borító nyálkahártya megsérült a kezelés során, illetve jelentősen károsodott a természetes baktérium állománya. Intim mosakodó használata, étkezés megváltoztatása, C vitamin fogyasztása (érfal regenerációja miatt) segíthet a problémán.
      Amennyiben pár nap alatt nem tapasztal javulást, illetve erősödik a „barna folyás” mennyisége, érdemes nőgyógyászhoz fordulni.

      Szeretettel: Betti

Comments are closed.