A kisbaba is álmodik, de vajon miről?

FORRÁSBy Virginia Duan
A kisbaba is álmodik, de vajon miről?
A kisbaba is álmodik, de vajon miről?

A kisbaba is álmodik? Ha valaha is volt kisbabád, tudod, hogy élete első néhány évének nagy részét alvással tölti. Valójában az újszülöttek napi 14-17 órát alszanak! Tekintettel az alvásra, időnként felmerülhet a kérdés, hogy a csecsemők egyáltalán tudnak-e álmodni – és ha igen, miről álmodnak a babák, és mit jelentenek az álmaik?

Mit tapasztalhatnak a csecsemők REM-alvásában, és hogy ezek álomnak minősülnek-e? Álmodnak a babák? Őszintén szólva, lehet, hogy sosem tudjuk meg.

Bár úgy tűnhet, hogy a babák nyugodt kis arcukról és fogatlan vigyoráról, hogy álmodoznak, nem vagyunk biztosak benne. Ennek ellenére szórakoztató a látvány és édes.

Pelenkázó komódok nagy választékban | Pepita.hu

„Nincs jobb egy babánál, aki álmában mosolyog” – mondta Amy NK anya a Mom.com-nak. „Egy másik kedvenc az volt, amikor a babáim kis mozdulatokkal szopiztak az ajkukkal alvás közben. Fogalmam sincs, álmodoztak-e, de valami boldoggá és elégedetté tette őket azokban a pillanatokban, és ez elég volt!”

Ne aggódjon az ember, ha azt látja, hogy a baba rángatózik, csapkod, vagy hangot ad, amikor alszik. A szakértők ezt Moro-reflexnek vagy megdöbbentő reflexnek nevezik, amely természetesen akkor jelentkezik, amikor a csecsemők motoros készségei fejlődnek, és általában 3-6 hónapos korukra eltűnik.

Sok tényező, amit az álmokról tudunk, az alvásvizsgálatokból származik – ezek némelyike ​​magában foglal önbevallást, naplókat vagy olyan szkennereket, mint az MRI- vagy EEG-gépek, amelyek agyi képeket rögzítenek vagy agyhullámokat rögzítenek. Elképzelhető, hogy az újszülöttek önbevallása vagy naplóírása nagy valószínűséggel nem történik meg – és a baba szkennerbe helyezése nem gyakori helyzet, hacsak nem valami sürgetőbb dologról van szó, mint annak megállapításáról, hogy a babák valóban álmodnak-e.

Babaszoba bútorok 1 helyen | Pepita.hu

A kisbaba is álmodik? Mit mondanak vezető kutatók a babákról és az álmokról?

A REM (Rapid Eye Motion) alvás, amely a felnőttek alvásának körülbelül 20-25%-a, az az időszak, amikor a felnőttek legtöbbször álmodnak. Az Amerikai Gyermekgyógyászati ​​Akadémia (AAP) szerint a csecsemők alvásuk körülbelül 50%-át REM-alvásban töltik – ez gyakorlatilag kétszer annyi, mint a felnőtteké.

Tehát ha a babák valóban álmodnak, akkor sok idejüket ezzel töltik!

(További szórakoztató tény: a REM-alváshoz hasonló agyhullámokat figyeltek meg 25-28 hetes magzatoknál. Bár ez nem meggyőző, a szakértők azt feltételezik, hogy a REM-alvás már a méhben elkezdődik.) A zsűri azonban azon agyal, hogy a babák valóban álmodnak-e.

Ingyenes stockfotó aranyos, baba, cipelés témában, kisbaba is álmodik
pexels

Egyes idegtudósok úgy vélik, hogy a csecsemőknek képesnek kell lenniük arra, hogy vizuálisan és térben elképzeljenek egy helyzetet ahhoz, hogy álmodjanak. Mivel a babákból hiányzik az öntudat és a tárgyi állandóság, ezért vélhetően nem tudnak álmodni.

ADHD-ja van, de nincs semmi baj a gyerekemmel | Babafalva.hu

David Foulkes gyermekálomszakértő és pszichológus a „Gyermek álmodozása és a tudat fejlődése” című könyvében azt írta, hogy „nagy különbség van a való világ és az álomvilág látása között”, mert „az álmodozás olyan mintákat hoz létre, amelyeket soha nem tapasztaltak meg korábban, és ezt a pici a környezeti stimuláció hiányában teszi.”

Más szóval, csak azért, mert egy csecsemő megtapasztalhatja környezetét, még nem jelenti azt, hogy képes teljesen új környezetet megálmodni.

2002-ben Foulkes azt állította, hogy a kisgyermekek addig nem kezdenek el álmodozni, amíg vizuálisan és térben el nem tudják képzelni környezetüket – és még ekkor is álmaik statikusak és egydimenziósak. Azt állította, hogy a gyerekek csak 7 éves koruk előtt kezdenek el grafikus narratívákat álmodni – hogy világos identitástudatra volt szükségük, és hogy hogyan illeszkednek a világba, mielőtt igazi álmokat álmodhattak volna.

Az utóbbi időben azonban megnőtt a tudományos tudatosság a csecsemők kognitív képességeivel kapcsolatban. „Az elmúlt három évtizedben a tudósok felfedezték, hogy még a legfiatalabb gyerekek is többet tudnak, mint azt valaha is gondoltuk volna” – írta Alison Gopnik, az UC Berkeley gyermekpszichológusa a Scientific American-ban.

Ezenkívül a jelenlegi álomtudományi kutatások megkérdőjelezik Foulkes egyes következtetéseit. Egy 2005-ös New York Times Q&A-ban Charles P. Pollak, a NewYork-Presbyterian/Weill Cornell Kórház Alvásgyógyászati ​​Központjának igazgatója határozott választ adott. Arra a kérdésre, hogy a csecsemők álmodnak-e, azt válaszolta: „Igen, amennyire meg tudjuk állapítani”, majd azt mondta, bizonyíték van arra, hogy a babák álmodnak REM-alvás közben.

Mi történik a csecsemők REM-alvása során? Pontosan mit csinálnak a babák REM alvás közben?

Nos, az alvás bármely életkorban elősegíti a memória megszilárdítását, beépíti tapasztalatainkat, valamint bővíti tudásbázisunkat. Ráadásul a baba életének első heteiben és hónapjaiban az alvás elősegíti az agy növekedését és az információ feldolgozását – a babáknak pedig sok információt kell feldolgozniuk. Megvan az oka annak, hogy az első három hónapot a negyedik trimeszternek tekintik!

Függetlenül attól, hogy a babák álmodnak-e, az alvás rendkívül fontos az egészséges fejlődésükhöz. És amíg a tudomány többet nem mond, megelégedhetünk azzal a tudattal, hogy születőben lévő agyuk nagy munkával van elfoglalva.

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikk7 elváltozás vagy betegség, ami történhet a babád bőrével
Következő cikkÍgy kezeld a baba ekcémát, hogy mihamarabb elmúljon

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .