Állatkert mustra – 1. rész

Magyarországon egyre szebbek az állatkertek és kiváló családi program nyáron elvinni a kicsiket, hogy biztonságos körülmények között ismerkedjenek a világ élővilágával. Szinte minden gyermek imád állatkert túrára menni. De mi van akkor, ha már a környékünkön levő állatkert „unalmas”, hiszen sokszor voltunk ott? Melyik állatkertet érdemes megnézni még?

Összeszedtük a magyarországi állatkerteket és igyekeztünk összehasonlítani őket – objektív módon. Az állatkertek kiválasztásakor a Wikipédia – Magyarország állatkertjeinek listája szócikkére hagyatkoztunk. Az online lexikon 16 állatkertet nevezett meg. Az összehasonlítás során megvizsgáltuk a belépő árakat (1, 2 és 4 gyermekes család esetén külön), az állatkert méretét, az állatok számát és természetesen az egyéb körülményeket is igyekeztünk figyelembe venni – úgy mint vélemények a Facebook oldalon, informatívság, gyerekbarát extra szolgáltatások.

1) Fővárosi Állat – és Növénykert, Budapest

Fővárosi Állat – és Növénykert, Budapest

A Fővárosi Állat – és Növénykert több, mint 150 éves múlttal rendelkezik, hiszen 1866 óta látogatható. Ez az ország legrégebbi – ma is működő – állatkertje. Közel 11 hektáron terül el és gyakorlatilag az egész világ, minden kontinenséről találhatóak itt állatok.

„Az Állatkert”, ahogy a budapestiek egyszerűen hívják, múltjának megfelelően rangos eseményeknek ad otthont, állandóan különféle programokkal színesítik az amúgy is érdekes látványosságokat. Az oktatásra magas színvonalon adnak – ezt 2014-ben Prima Primissima díjjal is jutalmazták.

Az Állatkert fajlistája szerint, több mint 1000 fajta állatot lehet megnézni. Persze ha ebből a kicsik számára igazán érdekes emlősöket, hüllőket és madarakat számoljuk, akkor is közel 400 fajta állatot tekinthetünk meg. Az Állatkertben található hatalmas, jól felszerelt játszótér is kiváló szórakozási lehetőség.

Mennyibe kerül egy állatkerti túra a Fővárosi Állat – és Növénykertben?

2 felnőtt és 1 gyermek esetén nincsen még családi kedvezmény, így külön-külön kell megvennünk a jegyeket, amely így 2×2.800 (a két felnőtt) és 1×1.900 forintba fog kerülni (Ha a gyermekünk 14 év alatti, afelett 2.000 forintba). Tehát egy három fős család belépője 7.500 forintba kerül.

2 felnőtt és 2 gyermek esetén a családi jegyet érdemes váltani, amely 2 felnőtt és 2, 14 éven aluli gyermek belépésére jogosít fel, mindössze 7.900 forintért juthatunk be az állatkertbe.

Nagycsaládosokra is gondoltak a kedvezmények kialakításakor, hiszen amennyiben 2 felnőtt és 4 gyermek érkezik állatmustrára, egy családi jegy mellé kettő darab kiegészítő gyermekjegyet kell vásárolni: 1.400 forintért gyermekenként. Tehát egy 6 fős család belépője 10.700 forintból jön ki.

A belépés 0-2 éves korig ingyenes.

Érdemes még gyerekenként 1-1 csomag ZooCsemegével számolni, hiszen az egyik legfontosabb élmény az állatok etetése (már amelyiket szabad etetni).

Az Állatkerten belül minden szabadon látogatható a belépővel, nincsen külön díj sehol azért, ha valamit meg akarunk tekinteni – természetesen az éttermek, büfék, kávézók és az állatkerti boltot leszámítva. A területen belül az ételek, italok ára magas, így akik kevesebből gazdálkodnak érdemes készülniük üdítővel, szendvicsekkel.

Mosdóhelyzet

Igazából pontlevonás talán csak a mosdók számáért jár, ugyanis az egész területen – az Állatkert térképe alapján – mindössze 4 darab mosdó van. Egy kisgyerekkel, aki általában az utolsó pillanatban szól, ha ki kell mennie az Állatkert bizonyos pontjairól, kisebb futásra kell számolni.

Pontszám: 10/10

További információk: zoobudapest.hu

2) Nyíregyházi Állatpark

Nyíregyházi állatpark

Az ország talán leggyorsabban fejlődő állatkertje a nyíregyházi Sóstó Zoo. 1974-ben vadasparkként kezdődött a története, de 1996 óta rohamosan fejlődik, szinte minden évben új állatok érkeznek vagy születnek az állatkertben. A budapestinél 3x nagyobb, 30 hektáros területen mintegy 500 faj tekinthető meg. Különlegessége, hogy az országban csak itt látható afrikai elefánt, indiai orrszarvú vagy éppen fehérfoltú szirticápa.

Külön programként hetente, szombaton bábszínházzal kedveskednek a kisebbeknek, illetve itt is népszerűek a látványetetések, melynek időpontjairól a parkban érdemes aktuálisan érdeklődni. Különlegesség ezek közül a fókashow, illetve a papagájshow.

Mennyibe kerül egy állatkerti túra a Nyíregyházi Állatparkban?

2 felnőtt és 1 gyermek esetén a családi jegy 7.200 forint, míg 2 felnőtt és 2 gyermek esetén 8.900 forint.

Három gyermekes családi jegy is kapható, de a 4 gyermekkel idelátogatók már a 4. gyermeknek egy teljes árú gyerekjegyet kénytelenek vásárolni, így a 6 fős család belépője 10.600 forintos családi jegy (2 felnőtt + 3 gyerek) + a 2.000 forintos gyermekjegy megvásárlásával 12.600 forintra  jön ki.

Az állatkert látogatása 3 év alatt ingyenes.

Az Állatkerten belül minden szabadon látogatható a belépővel, nincsen külön díj sehol azért, ha valamit meg akarunk tekinteni – természetesen az éttermek, büfék, kávézók és az állatkerti boltot leszámítva. A területen belül az ételek, italok ára középkategóriás, de akik kevesebből gazdálkodnak itt is érdemes készülniük üdítővel, szendvicsekkel.

Extra, de fizetős szolgáltatások többek közt a tevegelés (1500 forint/fő), a bébi taxi (1000 forint / nap), vagy a kocsikázoo, amely gyakorlatilag körbe megy egy 16 fős elektromos busszal a parkon nagyjából 20 perc alatt (500 forint/fő).

Mosdóhelyzet

A mosdók számát tekintve – a weboldalon található térkép alapján – itt sem jobb a helyzet, hiszen a hatalmas területen mindössze 3 mosdót jelez a térkép.

Frissítés: ahogy azt időközben megtudtuk a térképen ugyan nem jelezve, de minden fedett épületben található mosdó a Nyíregyházi Állatkertben, így összesen 6 darab, így a pontlevonást is „semmissé nyilvánítjuk”.

Pontszám:  10/10

További információk: sostozoo.hu

3) Xantus János Állatkert, Győr

Xantus János Állatkert, Győr

A győri Xantus János Állatkert szomorúan kezdte történetét, hiszen az 1959-ben létrejött vadasparkot 1966-ban egy árvíz elöntötte, amely során az itt élő állatok nagy része elpusztult. Ezért új, biztonságos helyen elhelyezett vadasparkot hoztak létre a városban. 1985-ben alakult állatkertté, de az igazi fejlődés 1997-ben vette kezdetét. A Győri Állatkertben 100 faj tekinthető meg, 9 hektáros területen.

Mennyibe kerül egy állatkerti túra a Xantus János Állatkertben?

2 felnőtt és 1 gyermek esetén 2 darab felnőtt és 1 darab gyermekjegyet kell vásárolnunk, amely összesen 5.600 forintba kerül.

2 felnőtt és 2 gyerek számára családi jegyet érdemes váltani, melynek ára 6000 forint.

A 4 gyermekkel idelátogatók a családi jegy mellé 1.100 forintért vásárolhatnak további gyermekjegyeket, így összesen 8.200 forintból juthatnak be az Állatkertbe.

Az Állatkert látogatása 2 év alatt ingyenes.

Mosdóhelyzet

A mosdók számát tekintve – a weboldalon található térkép alapján – a teljes állatkert területén mindössze 1 darab található, de az szerencsére központi helyen, bárhonnan könnyen elérhetően.

Pontszám: 6/10

További információk: zoogyor.com

4) Debreceni Állatkert

Debreceni Állatkert

A Debreceni Állatkert az ország első vidéki állatkertje. 1958 óta létezik, 17 hektáron.

Mennyibe kerül egy állatkerti túra a Debreceni Állatkertben?

2 felnőtt és 1 gyermek esetén az erre kialakított bérlettel 4.900 forintért járhatjuk be a parkot, míg 2 felnőtt és 2 gyerek számára a családi jegy ára 6.200 forint.

A 4 gyermekkel idelátogatók a családi jegy mellé 1.100 forintért vásárolhatnak további gyermekjegyeket, így összesen 8.400 forintból juthatnak be az Állatkertbe.

A Debreceni Állatkertbe 3 éves kor alatt ingyenes a belépés.

Külön érdekesség még, hogy az állatkerti belépővel a vidámparkot is szabadon látogathatjuk, itt található a Pálmaház és a Trópusi ház. A vidámparki játékokra 300-600 forintos külön díj ellenében lehet felülni, mely játékonként eltérő. A Dodzsem például 600 forint, de a légvárakban 300 forintért ugrálhatnak 5 percet a gyerekek.

Mosdóhelyzet

A mosdók száma külön plusz pontot ér, itt ugyanis a teljes területen, optimálisan elszórva 5 mosdó is található – ez csak az állatkertre vonatkozó információ.

Pontszám: 7/10

További információk: zoodebrecen.hu

5) Kittenberg Kálmán Növény- és Vadaspark, Veszprém

Veszprémi Állatkert

A Veszprémii Állatkertet 1958-ban hozták létre, az egykori szeméttelep helyén. 32,5 hektáron terül és az utóbbi években rohamosan fejlődik, szépül mind az állatok számát, mind a látnivalókat tekintve. Különlegessége a Dinó park, amely 2016 óta működik, területén közel 50 életnagyságú dinoszaurusz szobor látható, köztük a 23 méter hosszú Diclopus, vagy a 4 méter magas Tyrannosaurus Rex. Természetesen az élő állatok is fontos szerepet kapnak a parkban, a weblap alapján nagyjából 100 faj tekinthető meg itt. Az állatkerthez kalandpark, játszóház is tartozik.

Mennyibe kerül egy állatkerti túra a Veszprémi Állatkertben?

2 felnőtt és 1 gyermek esetén az erre kialakított bérlettel 7.000 forintért járhatjuk be a parkot, míg efölötti gyermek szám esetén, minden további gyermek után 1.500 forintot kérnek el, azaz 2 felnőtt és 2 gyerek számára 8.500 forint, a 4 gyermekkel idelátogatók pedig összesen 11.500 forintból járhatják be Veszprém állatkertjét.

3 éves kor alatt a belépő ára 100 forint.

A belépővel a Dinó park is szabadon látogatható. Az állatkertben meghatározott időpontokban látványetetéseken vehetünk részt.

Mosdóhelyzet

A mosdók száma és elhelyezése itt szintén külön plusz pontot ér, itt ugyanis a teljes területen, optimálisan elszórva 6 mosdó van.

Pontszám: 8/10

További információk: veszpzoo.hu

A folytatásban: Jászberényi, Pécsi, Miskolci, Szegedi Állatkertek és a Budakeszi Vadaspark jellemzése várható.

Mentés

hirdetés