Amikor semmi sincs rendben – bántalmazó kapcsolatban élünk?

vesz-300x224.jpg

„Az elején minden rendben volt” – gyakran mesélik ezt kapcsolatukról olyan emberek, akiket bántalmaztak. Pedig már az első pillanattól vannak olyan jelek, amelyekre érdemes odafigyelni. Nehéz elhinni, hogy az oltalmazó viselkedés, az aggódó szavak mögött rossz szándék húzódhat, időnként mégis érdemes kívülről rápillantani a kapcsolatunkra, hogy még azelőtt ki tudjunk lépni, mielőtt nehéz helyzetben találjuk magunkat. A lehetséges megoldásokról kérdeztük Papp Zoltánt, aki erőszak elhárítási szakértőként bántalmazott nőknek segít.
vesz– Miért kezdődik úgy sok bántalmazásról szóló történet, hogy „pedig az elején minden jó volt”?

– Mert az ember nem akar szembesülni azzal, hogy rossz döntést hozott. Nagyon nehéz szembenézni a hibáinkkal, azzal, hogy olyan embert engedtünk közel magunkhoz, akit nem lett volna szabad. Ezért van az, hogy gyakran még akkor is mentegetjük a bántalmazó párunkat, amikor az már az életünket fenyegeti. Ezért jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogyan viselkednek a bántalmazók.

– Melyek az első jelek, amelyek arra utalnak, hogy bántalmazó kapcsolatban élünk?

– Az egyik alapvető törekvés az ilyen embernél, hogy a személyes mozgásterünket akarja csökkenteni. Az a célja, és ennek hangot is ad, hogy ne legyenek rajta kívül barátaink, ne legyen külön programunk, saját bankszámlánk, saját hobbink. A kapcsolat elején természetes, hogy egy pár mindenhová együtt megy, sok időt töltenek együtt, de néhány hét után kialakul egy egészséges egyensúly, lesznek közös programok, barátok, és mindkét félnek lesznek saját programjai, barátai. Ha ezt valaki nem tudja elfogadni, az uralni akarja a másik embert. Ide tartozik az is, amikor elkezdi ellenőrizni a programjainkat, belenéz a telefonunkba, elolvassa az e-mail-jeinket. Gyakori taktika a bántalmazónál az is, hogy alá akarja ásni az önbecsülésünket. Félbeszakít, amikor beszélünk, kijavítja a mondatainkat, mindent kivesz a kezünkből, ha kérdezünk tőle valamit, kioktatóan válaszol. Így akar fölénk kerekedni, hogy bebizonyítsa, ő irányít. Az a csapda, hogy ez a helyzet is vonzó lehet eleinte, hiszen néha jó átadni valakinek a nehezebb feladatokat, átengedni a felelősséget, felnézni egy okos emberre, de a bántalmazó rövid idő múlva többszörösen visszakéri a segítsége árát. Nagy veszély,amikor – például a gyerekek születésekor – az egyik fél feladja a munkáját, és anyagilag is a párjától függ. Ilyenkor a bántalmazó ember megrészegül attól, hogy ő irányít, és hamar hozzászokik ahhoz, hogy a saját szorongásait, rossz hangulatát a társán torolja meg. Egy ilyen kapcsolatból jobb minél gyorsabban kilépni.

veszkozben Mi a helyzet olyankor, ha az egyik fél kezet emel a másikra?

– Ez kényes kérdés. Egy kapcsolatban hosszú idő után jutnak el odáig, hogy elcsattan egy pofon. Kialakulhat olyan játszma a felek között, hogy az egyik fél addig piszkálja, szídja a másikat, amíg annál elszakad a cérna, és megüti. Ilyenkor át kell értékelni a kapcsolatot mindkét félnek. Vagy azon kell elgondolkodnunk, hogy akarunk-e olyan ember mellett élni, aki megüt, vagy azon, hogy akarunk-e olyan ember mellett élni, aki ezt hozza ki belőlünk.

Egy bántalmazó kapcsolatot nem lehet helyrehozni?

– Nagyon nehéz. A bántalmazó az esetek egy részében ugyanis nincs tudatában annak, hogy mit tesz. Ő azt gondolja, hogy szereti a másikat, és helyénvaló, amit tesz. Valószínűleg olyan családban nőtt fel, ahol ez volt a minta. Megfigyelte, hogy az anyja azért nem lép ki a kapcsolatból, mert csak az a pénze van, amit a férje ad neki, és mert ott volt két gyerek, akiket nem tudott volna egyedül eltartani. Így megtanulta, hogy ha uralkodni akar a másik emberen, akkor milyen helyzetet kell teremtenie. Kicsi gyerek kora óta azt látta, hogy az apja úgy vezette le a munkahelyén felgyülemlett feszültséget, hogy szidalmazta a feleségét, és megütötte a gyerekeit. Ezt egy terápia fel tudja tárni, de ahhoz, hogy valaki elszánja magát erre, nagy erő kell. Egy ilyen kapcsolatot belülről senki sem tud megváltoztatni. Ilyenkor legtöbbször az marad, hogy kilépünk a kapcsolatból.

– Saját lakás és pénz nélkül, esetleg gyerekkel ez nem olyan egyszerű…

– Ezért az a legjobb, ha nem várjuk meg, amíg teljesen kiszolgáltatott helyzetbe kerülünk. Amint úgy érezzük, hogy megalázó helyzetekbe hoz a párunk, ha rendszeresen kiabál velünk, uralkodik rajtunk, azonnal lépni kell. Ha pedig túl sokáig vártunk, akkor alaposan fel kell készülnünk. Először is, keressünk támogatókat. Egy barátot, rokont, aki ismeri a történetünket, civil szervezetet, anyaotthont, ahol tanácsokat tudnak adni nekünk. Készítsünk menekülési tervet: hová, hogyan, milyen eszközzel, milyen útvonalon jutunk el. Szerezzünk egy saját mobiltelefont, amelyet nem kapcsoltathat ki a partnerünk, erre töltsük fel a fontos számokat.

Egy bizalmasunknál helyezzünk el egy úgynevezett szükségcsomagot, amelybe a következőket tegyük:
– a személyes irataink másolatai ( szig, lakcímkártya, születési- és házassági anyakönyvi kivonatok, szakmai bizonyítványok, TAJ és adókártyák, fontos leletek, jogosítvány, gépjáműpapírok, válási papírok, hivatalos dokumentumok, szerződések ami a vagyonjoghoz kapcsolódnak, orvosi leletek, oltási bizonyítványok stb)
– legalább három váltás ruha a saját és a gyerek(ek) számára
– alapvető higiéniai és használati eszközök
– kulcsok másolatai
– készpénz
– külön, privát bankkártya

veszutanKeressünk egy olyan helyet, ahová a párunk nem tud utánunk menni. Néhány nap múlva, halecsillapodott, el lehet kezdeni az egyeztetést a külön életről. Ha ő támadóan lép fel, akkor a rendőrséghez kell fordulni, távoltartási végzést kell kérni. Nem mondom, hogy könnyű feladat, de ha már az első lépést megtettük, a legnehezebben már túl vagyunk.

Maga a téma nagyon összetett és nagyon sok dologra kell odafigyelni. A www.onvedelemakademia.com weboldalon további hasznos információkat lehet megtalálni, illetve az [email protected] email címen lehet igényelni azt az ingyenes oktatóanyagot, ami a HOLISDAC önvédelmi akadémia első éves anyagának az alapját képezi. Ezzel már fel tudja vértezni magát mindenki azzal az információval, ami segíthet abban, hogy biztonságos életet élhessen.

Bródi Emília

hirdetés
Bródi Emília - Babafalva.hu. Édesanya vagyok jómagam is, évek óta „szörfözök” az interneten és több fórumon találkoztam a gyermekvállaláshoz kapcsolható pénzbeli ellátás, munkába visszatérés, vállalkozás indítása kérdésekkel, nem egyszer a kismama, édesanya helyzetére nem alkalmazható válaszokkal. Innen jött az ötlet, létrehozok egy honlapot, amely a kismamák, anyák által felvetett problémákra, információigényekre épít, segítve ezzel nőtársaimat, közvetve a családok életét, anyagi helyzetét befolyásoló ismeretek, megoldások megosztásával. A versenyszférában több éves munkatapasztalat van mögöttem foglalkoztatással (munkaügy), bérszámfejtéssel, családtámogatási és társadalombiztosítási kifizetőhely működtetésével, vállalati pénzügyekkel kapcsolatos területen, középvezetőként. Évekig foglalkoztam tervezéssel, elemzéssel, üzleti jelentés készítéssel, de a könyvelés is szakterületem. Az érintett vállalkozási formák részvénytársaság, korlátolt felelősségű társaság, egyéni vállalkozás.
Előző cikkGyere velünk a Babamama Expora – nyerj belépőt!
Következő cikkSok-sok sztár az Egy Csepp Világnapon