Amit a kórházátalakításról tudni kell

2007. április 1.-től lép életbe az új kórházi struktúra és ellátási kötelezettség, és az új beutalási rend.  Fizetni kell az orvos- és kórházválasztásért. Kivételt képeznek ez utóbbi alól a kismamák, akik olyan intézményben voltak szülésre előjegyezve, ahol megszűnik a szülészet.

A területi ellátási kötelezettséggel rendelkező kórháznak kötelező ellátni azt a beteget, aki az adott területen lakik és beutalóval érkezik. Akinek más kórházba szól a beutalója, akkor az a kórház csak akkor láthatja el, ha ezzel a területéhez tartozó betegek ellátását nem veszélyezteti. Ha beutaló nélkül keres fel valaki egy kórházat, akkor neki az ellátása költségének 30 százalékát, legfeljebb 100.000 forintot kell fizetnie. Sürgősségi ellátást az ország bármely kórházában mindenki többlettérítés nélkül kap.

Hogy kit hol látnak el a betegségével, arról a háziorvostól, a Dr. Info telefonszámán (06-40-374636) vagy a www.terapia2007.hu honlapon érdeklődhetünk.

Az új kórházi struktúra

Az átalakításokkal a minisztérium a párhuzamosságokat akarja megszűntetni. A mindennapi betegségek gyógyításában megerősödik a helyi ellátás: jól felszerelt járóbeteg-központok, nappali kórházak, ápolási részlegek jönnek létre, és így a betegek közelebb találhatnak megoldást kisebb egészségi problémáikra, mint eddig, csak épp nem kórházi ellátás keretében. Egyes speciális ellátásokért azonban lehet, hogy messzebb kell majd utaznunk, de cserébe minden esetben biztonságosabb gyógyulást, jobb ellátást kaphatnak a kiemelt kórházakban.

Kiemelt kórházak

A kiemelt kórházak – a szükséges fejlesztések után – az országban egyenletesen elosztva a legmodernebb, európai színvonalú technikával felszerelve, nagy tapasztalatú orvosokkal biztosítják majd a súlyos vagy speciális betegségben szenvedők hatékony ellátását.

Az ellátás biztonsága és garantált minősége érdekében csak a központokban folyhat például a daganatos betegek kezelése, szervátültetés, szívműtét, és hasonló, nagy felkészültséget igénylő beavatkozás, de a kiemelt kórházak fogadják azokat az eseteket is, amelyeket felszereltség vagy gyakorlat hiányában a területi kórházak nem tudnak megoldani.

A kijelölésnél három fő szempont érvényesült:

  • a megfelelő alap, azaz a kórház meglévő felszereltsége, szakmai felkészültsége és szervezeti kultúrája,
  • a sokoldalúság, azaz a kórháznak már most is a szakterületek széles spektrumában kell magas szintű ellátást nyújtania.
  • az elérhetőség és igazságosság – az intézménynek legfeljebb egy órás utazással mindenki számára elérhetőnek kell lennie.

Ezek alapján minden megyében lesz legalább egy kiemelt ellátási felelősséggel működő kórház.

A beteg számára nyújtott utazási költségtérítés a jövőben is megmarad, igaz, csak a teljesítést igazolva, utólag lehet majd felvenni. Ugyanez a kedvezmény a látogatókat nem illeti meg.

Területi kórházak

A kórházak többsége az esetek nagy részét jelentő „általános” ellátásra szakosodik és területi kórház lesz. A területi kórházakra az aktív ellátás mellett a jövőben a jelenleginél nagyobb szerep jut majd a rehabilitáció, a krónikus ellátás és az ápolás terén.

Járóbeteg központok

Az egyik legfontosabb fejlesztés a járóbeteg központokat érinti. A kistérségi központokban a betegek a lakóhelyük közelében vehetik igénybe a szakrendelések többségét, és itt, helyben tudják elvégezni a fontosabb diagnosztikai vizsgálatokat is (pl. labor, röntgen, ultrahang).

A járóbeteg központokra épülve működik majd a nappali kórház, az egynapos sebészet, a krónikus ellátás és ápolás is. Így itt olyan ellátások is elérhetők lesznek, amiért eddig kórházba kellett menni.

Háziorvosi rendszer

A háziorvosi rendszer tovább működik. Az új ellátási rendszerben a háziorvosoknak kulcsszerepe lesz, hiszen rajtuk múlik, hol és milyen ellátásban részesül a beteg, ők döntik el, hogy betegeiket melyik kórházba utalják.

Az ÁNTSZ határozza meg azoknak a területi kórházaknak és kiemelt kórházaknak a körét, ahová egy adott településről a beteg beutalható. Természetesen az továbbra is a beutaló orvos felelőssége, hogy a páciensét milyen problémákkal milyen szintű intézménybe küldi.

Sürgősségi ellátás

A kiemelt kórházak egyúttal sürgősségi központokként is üzemelnek, és az év 365 napján 24 órán át fogadják a sürgősségi ellátásra szoruló betegeket. Természetesen mindegyik kórházban lehetőség lesz életmentő beavatkozások elvégzésére, nem csak a kiemelt kórházakban.

Amennyiben hétvégén van szükségünk szakszerű orvosi ellátására, a megszokott eljárás szerint az aktuális ügyeletet kell felkeresnünk.

Mentőszolgálat, betegszállítás

Sürgősségi esetekben a betegszállítást a mentőszolgálatok végzik. A reform végére elérendő cél, hogy minden helyszínt a mentők 15 percen belül képesek legyenek elérni.

A betegszállítást nagyobb részt a mentőszolgálattól független szervezetek végzik majd.

Orvosválasztás

Ha a kórház munkarendjétől eltérően választunk orvost, akkor az ellátás költségének 30 százalékát (legfeljebb 100 ezer forintot megfizetnünk). Ebből a 30 százalékos önrészből az ellátásban részt vevő valamennyi egészségügyi dolgozó részesülhet, bár az összeg sorsáról a kórház dönt.

A szülész-orvos választása kapcsán a jogszabályi feltételek módosításával lehetővé vált, hogy a területi ellátásra kötelezett fekvőbeteg intézmény a kismama választott orvosát szabadfoglalkozású jogviszony keretében alkalmazza a kismama szülési ellátására.

Megszűnő szülészetek

Ha megszűnik a szülészeti ellátás, és a várandós nőt szülésre már előjegyzésbe vették az adott intézményben, akkor részleges térítési díj fizetése nélkül – mivel ez az eset nem minősül orvosválasztásnak – másik egészségügyi szolgáltató orvosát felkeresheti. Ez azt jelenti, hogy saját orvosát is követheti, amennyiben az máshol fog praktizálni. A szülés, illetve az ezzel kapcsolatos ellátás a szülést követő harmadik hónap végéig még igénybe vehető ilyen feltételek mellett.

Kapcsolódó link:
On-line kórházkereső
– az OEP oldalán található program segítségével megtudhatjuk, melyik kórházhoz tartozunk.

Kocsisné Péterfy Hajnal

hirdetés